Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

31 lat temu wybrali polskiego papieża

nikolas
nikolas
Dziś mija 31. rocznica wyboru Karola Wojtyły na papieża. Obchodom wydarzeń z 16 października 1978 roku towarzyszą projekty organizowane przez Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie.

Z okazji wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową, 16 października ustanowiono Dniem Papieskim. Jest on obchodzony w niedzielę poprzedzającą dzień wyboru i towarzyszy mu kilka inicjatyw lokalnych, m.in. warsztaty, seminaria oraz koncert Totus Tuus organizowane przez Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie.

Koncert Totus Tuus

W piątek 16 października o godz. 20.00 w Bazylice Archikatedralnej w Warszawie odbędzie się koncert w wykonaniu Chóru Centrum Myśli Jana Pawła II. Chór powstał 3 kwietnia 2005 roku. Podczas mszy św. w intencji zmarłego dzień wcześniej Ojca Świętego zebrani na placu Piłsudskiego młodzi ludzie spontanicznie przygotowali oprawę muzyczną liturgii. Z czasem grupa sformalizowała się i dziś współpracuje z wybitnymi zespołami i solistami, m.in. Polską Orkiestrą Radiową.

Podczas piątkowego koncertu usłyszymy:

- Fragment przemówienia do młodzieży, Gniezno, 3.06.1979
- Bogurodzica
- Fragment homilii, Częstochowa, 4.06.1997
- Ave Maria, J. Arcadelt
- Mater Dei, B. Przybylski
- Zdrowaś Mario, M. Bembinow
- Fragment modlitwy na Anioł Pański, Watykan, 14.12.1996
- Zakwitła Róża Biała, Praetorius
- Jasna Panna, Maklakiewicz
- Fragment modlitwy na Anioł Pański, Castel Gandolfo, 15.09.1991
- Rozmowa duszy z Matką Bolesną, pieśń tradycyjna
- Stabat Mater, A. Caldara
- Fragment rozważania, spotkanie z pielgrzymami, Jasna Góra, 17.06.1999
- Totus Tuus, H. M. Górecki
- Fragment przemówienia do młodzieży, Częstochowa, 18.06.1983
- Apel Jasnogórski

Otwórz się na dobre

Chcesz zrobić coś dla innych? Dzięki specjalnym warsztatom poświęconym wolontariatowi dowiesz się, na ile sposobów możesz pomagać i kto Twojej pomocy najbardziej potrzebuje. Uczestnicy poznają różne formy działań wolontariackich i dowiedzą się, jak od początku do końca stworzyć projekt społeczny oraz jak nim zarządzać.

- Warsztaty kierujemy do licealistów. Zadaniem uczestników będzie wymyślenie projektów, które później będą samodzielnie realizować. Mogą być to po prostu odwiedziny w domu dziecka w okresie świątecznym, ale także gra miejska, czy wydarzenie sportowe – mówi Dagmara Gortych, koordynator projektu.

Aby wziąć udział w warsztatach należy wypełnić formularz dostępny na stronie Centrum Myśli Jana Pawła II i przesłać go na adres [email protected]. Termin zgłoszeń mija 31 października.

Logos zaangażowany

W przyszłym roku Polska będzie miejscem obchodów 70. rocznicy założenia obozu Auschwitz-Birkenau oraz 30. rocznicy powstania „Solidarności”. Z tej okazji motywem przewodnim kolejnej edycji autorskich seminariów „Logos zaangażowany” będzie „Jan Paweł II a totalitaryzm”.

Seminaria będą się odbywały raz w miesiącu w małych grupach, które stwarzają możliwość dyskusji koordynowanych przez tutora. We wtorki będzie nim red. Marek Zając, który poprowadzi cykl spotkań pod hasłem „Miejsce pamięci – warsztaty dziennikarskie”, natomiast w środy dr Michał Łuczewski poprowadzi seminarium z cyklu „Solidarność jako powołanie”. Godziny zajęć: 17.00 - 19.30.

Formularz zgłoszeniowy, dokładny program spotkań i więcej informacji o projekcie można znaleźć na stronie Centrum Myśli Jana Pawła II. Zapisy do 21 października.

Rzeczpospolita papieska

30 lat temu Jan Paweł II na krakowskich Błoniach apelował do Polaków, aby „całe to duchowe dziedzictwo, któremu na imię Polska, raz jeszcze przyjęli z wiarą, nadzieją i miłością”. Czy papieski projekt odnowy Polski po doświadczeniach wojny i komunizmu pozostaje aktualny w XXI wieku? Centrum Myśli Jana Pawła II właśnie otwiera nową serię wydawniczą „Projekt Polska”, której kolejne pozycje postarają się odpowiedzieć na to pytanie.

Tematyka obejmuje sprawy znane, niejednokrotnie dyskutowane i funkcjonujące w powszechnej świadomości, a jednak odbierane powierzchownie. - Chcemy stworzyć (nietypową, bo książkową) przestrzeń do dyskusji o przesłaniu Papieża i o tym, jak to przesłanie może być zrealizowane. Chcemy też zapytać znaczących polskich badaczy, publicystów i komentatorów o to, jak rozumieją oni papieską wizję Polski – podkreśla wydawca.

W dyskusji jako pierwszy zabierze głos Tomasz P. Terlikowski – dziennikarz, tłumacz, publicysta, działacz katolicki i autor licznych publikacji.

Książka „Rzeczpospolita papieska. Jan Paweł II o Polsce do Polaków” ukaże się na rynku jeszcze w październiku. Poszczególne rozdziały dotyczą m.in.: znaczenia „Solidarności” w historii Polski, wychodzenia Polski z komunizmu oraz przemian zachodzących w Polsce po 1991 roku.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto