Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

60 lat temu otwarto pierwszy samoobsługowy sklep w Polsce. Warszawski Supersam "wytyczył trendy w architekturze światowej"

Kamil Jabłczyński
Kamil Jabłczyński
Równo 60 lat temu został otwarty sklep, który zmienił obliczę zakupów w Polsce. Supersam, bo o nim mowa, był powiewem świeżości i zachodu w PRL. Nie tylko był czymś zupełnie nowym w materii tego jak warszawiacy robili zakupy, ale też budynkiem do dziś uważanym za jeden z najbardziej nowatorskich i udanych projektów Polski Ludowej. Wspominamy zatem kultowy warszawski sklep. Symbol zakupów samoobsługowych.

W jednoprzestrzennym pawilonie o powierzchni użytkowej 6 tysięcy m² umieszczono największy w Warszawie samoobsługowy sklep spożywczy. Wówczas była to rewolucja. Nie były znane sklepy wielkopowierzchniowe, gdzie człowiek sam wybierał z półki jaki chce produkt, a z pełnym koszykiem szedł do kasy. Były tylko małe sklepy w których sprzedawca podawał towar albo domy towarowe z małymi sklepami lub stoiskami.

Supersam posiadał własną piekarnię, wytwórnię garmażeryjną, rozbieralnię mięsa, palarnię kawy oraz paczkarnię. Znajdował się tam także bar kawowy i samoobsługowy bar „Frykas” na ok. 170 osób. Po 1989 roku bar zamieniono na restaurację McDonald's. Co niezwykłe na ówczesne czasy posiadał monitoring. Był bardzo nowoczesny, a varsavianista Jarosław Zieliński stwierdził nawet, że budynek był jednym z najlepszych dzieł architektury polskiej i wytyczył trendy w architekturze światowej.

60 lat temu otwarto pierwszy samoobsługowy sklep w Polsce. W...

Budynek był niezwykle nowatorsko skonstruowany. Dachem stworzono na zasadzie tensegrity (sztywne elementy połączone naprężonymi np. linami) zawieszonym i utrzymywanym w miejscu za pomocą dźwigarów i stalowych lin, projektu trzech architektów: Jerzego Hryniewieckiego, Macieja Krasińskiego, Ewy Krasińskiej oraz trzech konstruktorów: Wacława Zalewskiego, Stanisława Kusia i Andrzeja Żórawskiego.

W 1970 roku nakręcono film pod tytułem „Dzięcioł”. Jego głównym bohaterem jest pracownik Supersamu, który mieścił się przy Puławskiej 2 i tam też ma miejsce część akcji filmu. Był to budynek niezwykle popularny w tamtych czasach, uważany za jeden z najwybitniejszych przykładów rodzimego modernizmu. Budynek został zburzony w 2006 roku. Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego stwierdzał, że konstrukcja dachu budynku jest skorodowana. Nie podjęto próby naprawy mimo inicjatyw ratowania historycznej budowli. Budynek ostatecznie rozebrano i zbudowano wieżowiec wraz z centrum handlowym "Plac Unii".

domena publiczna
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto