60 lat temu otwarto pierwszy samoobsługowy sklep w Polsce. Warszawski Supersam "wytyczył trendy w architekturze światowej"

Kamil Jabłczyński
Kamil Jabłczyński
Równo 60 lat temu został otwarty sklep, który zmienił obliczę zakupów w Polsce. Supersam, bo o nim mowa, był powiewem świeżości i zachodu w PRL. Nie tylko był czymś zupełnie nowym w materii tego jak warszawiacy robili zakupy, ale też budynkiem do dziś uważanym za jeden z najbardziej nowatorskich i udanych projektów Polski Ludowej. Wspominamy zatem kultowy warszawski sklep. Symbol zakupów samoobsługowych.

W jednoprzestrzennym pawilonie o powierzchni użytkowej 6 tysięcy m² umieszczono największy w Warszawie samoobsługowy sklep spożywczy. Wówczas była to rewolucja. Nie były znane sklepy wielkopowierzchniowe, gdzie człowiek sam wybierał z półki jaki chce produkt, a z pełnym koszykiem szedł do kasy. Były tylko małe sklepy w których sprzedawca podawał towar albo domy towarowe z małymi sklepami lub stoiskami.

Supersam posiadał własną piekarnię, wytwórnię garmażeryjną, rozbieralnię mięsa, palarnię kawy oraz paczkarnię. Znajdował się tam także bar kawowy i samoobsługowy bar „Frykas” na ok. 170 osób. Po 1989 roku bar zamieniono na restaurację McDonald's. Co niezwykłe na ówczesne czasy posiadał monitoring. Był bardzo nowoczesny, a varsavianista Jarosław Zieliński stwierdził nawet, że budynek był jednym z najlepszych dzieł architektury polskiej i wytyczył trendy w architekturze światowej.

60 lat temu otwarto pierwszy samoobsługowy sklep w Polsce. W...

Budynek był niezwykle nowatorsko skonstruowany. Dachem stworzono na zasadzie tensegrity (sztywne elementy połączone naprężonymi np. linami) zawieszonym i utrzymywanym w miejscu za pomocą dźwigarów i stalowych lin, projektu trzech architektów: Jerzego Hryniewieckiego, Macieja Krasińskiego, Ewy Krasińskiej oraz trzech konstruktorów: Wacława Zalewskiego, Stanisława Kusia i Andrzeja Żórawskiego.

W 1970 roku nakręcono film pod tytułem „Dzięcioł”. Jego głównym bohaterem jest pracownik Supersamu, który mieścił się przy Puławskiej 2 i tam też ma miejsce część akcji filmu. Był to budynek niezwykle popularny w tamtych czasach, uważany za jeden z najwybitniejszych przykładów rodzimego modernizmu. Budynek został zburzony w 2006 roku. Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego stwierdzał, że konstrukcja dachu budynku jest skorodowana. Nie podjęto próby naprawy mimo inicjatyw ratowania historycznej budowli. Budynek ostatecznie rozebrano i zbudowano wieżowiec wraz z centrum handlowym "Plac Unii".

domena publiczna

Z Gwiazdami - Marek Kaliszuk - zapowiedź

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto