Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

65. rocznica "Akcji Kutschera"

Monikka
Monikka
1 lutego 1944 roku żołnierze harcerskiego oddziału AK wykonali wyrok śmierci na Franza Kutscherę, dowódcę SS i policji na dystrykt warszawski. W 65. rocznicę tych wydarzeń przy pamiątkowym kamieniu w Alejach Ujazdowskich uczczono pamięć uczestników akcji.

Po objęciu stanowiska 25 września 1943 roku, Franz Kutschera stosował niespotykany dotąd w okupowanej Warszawie terror w stosunku do ludności cywilnej. Każdego dnia rozwieszano obwieszczenia o kolejnych egzekucjach, które miały psychicznie złamać warszawiaków.

Wyrok śmierci na Kutscherę za masowe egzekucje Polaków wydała Komenda Główna Armii Krajowej, rozkaz likwidacji podpisał Emil Fieldorf, pseudonim "Nil".

W akcji wzięło udział 9 żołnierzy i 3 łączniczki. "Kat Warszawy" zginął zastrzelony przed siedzibą komendantury SS w Alejach Ujazdowskich.

W 65. rocznicę tych wydarzeń przy pamiątkowym kamieniu w Alejach Ujazdowskich uczczono pamięć poległych uczestników akcji. W spotkaniu wzięła udział m.in. Maria Stypułkowska-Chojecka, pseudonim „Kama”. To ona w dniu zamachu dała sygnał żołnierzom AK, że Franz Kutchera właśnie wyszedł ze swojego mieszkania przy Al. Róż 2.

Kutschera miał do przejechania zaledwie 140 metrów, które dzieliły jego dom od dowództwa SS. Gdy dojeżdżał na miejsce, drogę zajechał mu inny samochód. Po chwili do zatrzymanego wozu podbiegli Bronisław Pietraszewicz (pseudonim "Lot") i Zdzisław Poradzki (pseudonim "Kruszynka"). Z odległości jednego metra otworzyli ogień do Kutschery.

W akcji ciężko ranni zostali Bronisław Pietraszewicz i Marian Senger (pseudonim „Cichy”). Zbigniew Gęsicki (pseudonim "Juno") i Kazimierz Sott (pseudonim "Sokół") przewieźli ich do szpitala Przemienienia Pańskiego. Następnie postanowili odprowadzić samochód do garażu. Na moście Kierbedzia Sokół i Juna na widok obławy gestapo zdecydowali się na śmiertelny skok do Wisły. Lot i Cichy zmarli w szpitalu.

Dzień po zamachu w Al. Ujazdowskich 21, Niemcy rozstrzelali 100 zakładników, ale była to jedna z ostatnich publicznych egzekucji.

Za zabicie Kutschery nałożono na miasto kontrybucję 100 milionów zł. Konspiracyjna satyra pytała: „Sto milionów za Kuczerę, ile chcecie za Hitlera?”

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto