Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

66. rocznica powstania w getcie warszawskim

gonzo19
gonzo19
W Warszawie odbyły się uroczystości związane z 66. rocznicą wybuchu powstania w getcie warszawskim. W obchodach wziął udział m.in. Marek Edelman, ostatni przywódca powstańców.

Główne obchody rozpoczęły się o godzinie 12.00. przed pomnikiem Bohaterów Getta przy ul. Zamenhofa, gdzie zostały złożone wieńce. Delegacja, w której znaleźli się m.in. kombatanci walczący w powstaniu, przeszła potem Traktem Pamięci Walki i Męczeństwa Żydów na Umschlagplatz.

Po drodze składane były kwiaty przed pomnikami, m.in. Mordechaja Anielewicza, przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej. Na uroczystościach 66. rocznicy powstania pojawił się Marek Edelman, który po śmierci Anielewicza, przejął dowództwo w ŻOB.


Marek Edelman

Główne uroczystości rocznicowe odbyły się na Cmentarzu Żydowskim przy ul. Okopowej, gdzie złożone zostały kwiaty w kwaterze żołnierzy i oficerów żydowskich, którzy zginęli podczas II wojny światowej oraz ofiar Katynia pochodzenia żydowskiego.


Kombatanci z Żydowskiej Organizacji Bojowej

Uroczystości 66. rocznicy powstania w getcie warszawskim zakończyły się w Teatrze Żydowskim przy pl. Grzybowskim. Wystawiono tam spektakl „Obrachunek z Bogiem” na podstawie tekstu Władysława Szlengla.

W Warszawie można również było odbyć spacer szlakiem pomników getta warszawskiego, który zorganizowała Polska Rada Chrześcijan i Żydów. Jednocześnie przez cały dzień dla zwiedzających otwarta była synagoga Nożyków przy ul. Twardej 6, gdzie można było m.in. posłuchać wykładów na temat powstania w getcie warszawskim. Przy pomniku Bohaterów Getta można też było oglądać specjalną wystawę „O wolną Polskę pod pomnikiem getta”, przygotowaną przez Muzeum Historii Żydów Polskich.


Powstanie w getcie warszawskim
Wybuchło rankiem 19 kwietnia 1943 roku. Członkowie Żydowskiej Organizacji Bojowej postanowili walczyć z Niemcami, którzy przystąpili do likwidacji getta. Niespełna tysiąc bojowników stawiło zbrojny opór liczącym blisko 4 tys. żołnierzy oddziałom niemieckim. W walkach, które trwały do połowy maja, zginęło blisko 7 tys. Żydów. 50 tys. zostało wywiezionych do obozu śmierci w Treblince. Straty niemieckie wyniosły ponad 300 ludzi.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto