Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

73. rocznica Wybuchu Powstania Warszawskiego. Uroczystości na pl. Krasińskich [ZDJĘCIA]

red
73. rocznica Wybuchu Powstania Warszawskiego. Uroczystości na pl. Krasińskich [ZDJĘCIA]
73. rocznica Wybuchu Powstania Warszawskiego. Uroczystości na pl. Krasińskich [ZDJĘCIA] Adam Guz
- Na pewno jest to moje ostatnie spotkanie z wami - mówił podczas poniedziałkowych obchodów rocznicy Powstania Warszawskiego generał Zbigniew Ścibor-Rylski.

Kiedy 1. sierpnia o godzinie 17, w całym kraju zawyją syreny, wielu Polaków zatrzyma się na ulicach, by oddać hołd warszawskim powstańcom. Dla bohaterów roku 1944 najważniejsza jest pamięć i przejęcie przez młode pokolenie odpowiedzialności za losy kraju. Mówili o tym zebrani podczas poniedziałkowych uroczystości w stołecznym Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego.

Zobacz też: Przepiękny album - Dzisiejsza Warszawa z Powstańcami w tle [ZDJĘCIA]

- Pamiętajcie, żyjecie w wolnej, niepodległej, ukochanej naszej ojczyźnie. Nie wiecie, co to jest przelewać krew za wolność. Całe szczęście - zwracał się do młodych generał Zbigniew Ścibor-Rylski, który z wdzięcznością mówił o prezydencie Lechu Kaczyńskim, który zabiegał o powstanie muzeum. Generał przekonywał, że ze względu na swój wiek, bierze udział w uroczystościach już po raz ostatni. - Sto lat to wielkie przeżycie. To wielka, największa jaką człowiek może otrzymać od Boga, radość - podkreślał.

O ogromnej wadze powstania i jego późniejszym wydźwięku mówił także obecny podczas uroczystości prezydent Andrzej Duda. - Rocznica jest ważna także dla mnie jako prezydenta, ale przede wszystkim jako obywatela, harcerza, jako tego, który na historii i micie Powstania Warszawskiego, na bohaterstwie powstańców warszawskich wychował się. Mogę powiedzieć, że moja postawa gotowości służby ojczyźnie została właśnie poprzez tamte wydarzenia i postawę młodych Polaków w dużym stopniu ukształtowana - mówił do zgromadzonych Duda.

Wtorkowe uroczystości będą zdominowane przez okolicznościowe przemówienia, msze święte w intencji poległych, a także warty honorowe i składanie wieńców przed pomnikami upamiętniającymi wydarzenia z 1944 roku. Punktualnie o godz. 17 na ulicach polskich miast zatrzymają się mieszkańcy, a wraz z nimi cały ruch uliczny. Na godz. 20 zaplanowano w stolicy na pl. Piłsudskiego koncert „Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto