76. rocznica Powstania Warszawskiego. Nietypowe obchody: wirtualny bieg, marsz pamięci on-line i rowerowa masa powstańcza

Redakcja
Krystian Dobuszyński
Warszawa przygotowuje się do oficjalnych uroczystości związanych z obchodami 76. rocznicy Powstania Warszawskiego. W tym roku będą one wyglądać nieco inaczej niż dotychczas. W większości akcji będzie można uczestniczyć za pośrednictwem mediów i internetu. Szczegóły w tekście poniżej.

Obchody 76. rocznicy Powstania Warszawskiego

W dniach 30 lipca – 5 sierpnia 2020 r. odbędą się w stolicy oficjalne uroczystości związane z obchodami 76. rocznicy Powstania Warszawskiego. W związku z pandemią koronawirusa będą one nieco inne, niż dotychczas. Ich część odbędzie się w tradycyjnej formie, a w większości będzie można uczestniczyć za pośrednictwem mediów i internetu. Wybrane uroczystości będą transmitowane on-line na stronie urzędu miasta oraz na Facebooku.

- Co roku Warszawa dba o to, by w uroczysty sposób przypomnieć o poświęceniu swoich mieszkańców w 1944 r. i oddać cześć poległym i zamordowanym. Tak będzie i teraz, podczas obchodów 76. rocznicy wybuchu Powstania. Jednak w tym roku z powodu pandemii koronawirusa działamy, nie tylko w tym względzie, w szczególnie trudnych warunkach - powiedział Rafał Trzaskowski, Prezydent m.st. Warszawy.

Godzina "W", Warszawa 2019. Całe miasto stanęło, by upamiętnić 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego

Godzina "W", Warszawa 2019. Całe miasto stanęło, by upamiętn...

- Z powodu obostrzeń epidemicznych i z uwagi na troskę o bezpieczeństwo naszych gości i mieszkańców, jesteśmy zmuszeni ograniczyć zakres tegorocznych uroczystości - informuje stołeczny ratusz.

Spotkanie prezydentów i Godzina "W"

W programie znalazło się m.in. spotkanie Powstańców Warszawskich z prezydentem Andrzejem Dudą i prezydentem Warszawy Rafałem Trzaskowskim. Tradycyjnie 1 sierpnia o godzinie 17:00 zawyją syreny w celu upamiętnienia wydarzenia. Zaplanowano także ognisko pamięci na kopcu Powstania Warszawskiego przy ul. Bartyckiej. Z kolei 5 sierpnia odbędzie się organizowany przez MPW marsz pamięci. W uroczystym przejściu w kierunku cmentarza Powstańców Warszawy na Woli weźmie udział ograniczona liczba uczestników, ale każdy będzie mógł dołączyć do wirtualnego marszu. Pełną listę zaplanowanych akcji znajdziesz w tym miejscu.

1 sierpnia o godz. 17.00 zatrzymaj się i oddaj cześć Powstańcom Warszawskim! Przez tę jedną minutę bądźmy razem, bądźmy wspólnotą. Tak, jak oni 76 lat temu.

Marsz Powstania Warszawskiego 2019. Narodowcy przeszli ulicami Warszawy [ZDJĘCIA]

Marsz Powstania Warszawskiego 2019. Narodowcy przeszli ulicami Warszawy

Marsz Powstania Warszawskiego 2019. Narodowcy przeszli ulica...

Obchody w internecie

Do których wydarzeń będzie można dołączyć bez wychodzenia z domu? Miasto informuje, że wiele akcji będzie transmitowanych on-line. Należą do nich m.in.: Spotkanie Powstańców Warszawskich z prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej Andrzejem Dudą i prezydentem m.st. Warszawy Rafałem Trzaskowskim, uroczysta msza święta w Katedrze Polowa Wojska Polskiego, Godzina „W”– oddanie hołdu powstańcom przy pomniku Gloria Victis, Cmentarz Wojskowy na Powązkach,odsłonięcie pomnika kpt. Stanisława Jankowskiego „Agatona”, marsz pamięci. Wszystkie te wydarzenia będą transmitowane na żywo online na profilu Muzeum Powstania Warszawskiego na Facebooku lub na www.warszawa.pl/powstaniewarszawskie.

Muzeum Powstania Warszawskiego

Jak co roku Muzeum Powstania Warszawskiego przygotowało mnóstwo akcji związanych z obchodami. Jak co roku 1 sierpnia wieczorem warszawiacy zjednoczą się siłą głosu podczas koncertu „Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki”. W tym roku koncert odbędzie się w Parku Wolności Muzeum Powstania Warszawskiego, a nie jak dotychczas na placu Piłsudskiego. Liczba widzów na koncercie jest ograniczona, dlatego obowiązuje rejestracja poprzez stronę internetową. Również na sobotę zaplanowana jest uroczysta premiera spektaklu teatralnego w reżyserii i wykonaniu Adama Woronowicza. W niedzielę 2 sierpnia o godz. 17:00 wystartuje Masa Powstańcza 2020 czyli przejazd rowerami szlakiem batalionów AK "Czata 49" i "Miotła". Pełny program znajdziesz tutaj.

Wirtualny Bieg Powstania Warszawskiego

Bieg Powstania Warszawskiego to wydarzenie mające na celu uhonorowanie powstańców warszawskich i bohaterskiej ludności walczącej o swą stolicę w 1944 roku, jak również integrację biegowej społeczności. W tym roku jednak bieg nie odbędzie się w tradycyjnej formie, a zostanie całkowicie przeniesiony do Internetu. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Szczegółowy program obchodów

30 lipca – czwartek
godz. 11.00 - Spotkanie Powstańców Warszawskich z prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej Andrzejem Dudą i prezydentem m.st. Warszawy Rafałem Trzaskowskim. Uroczystość nadania orderów i odznaczeń państwowych przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Park Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego. (wstęp z zaproszeniem)

31 lipca - piątek

 • godz. 10.30-11.30 - Składanie kwiatów przy kamieniu ,,Żołnierzom Żywiciela”, Park im. Żołnierzy „Żywiciela” przy ul. ks. J. Popiełuszki
 • godz. 16.00-20.00 - Składanie kwiatów pod pomnikiem Powstania Warszawskiego, Plac Krasińskich
 • godz. 18.00 - Uroczysta msza święta Katedra Polowa Wojska Polskiego, ul. Długa 13/15 (wstęp z zaproszeniem)

1 sierpnia – sobota

 • godz. 08.30-10.00 - Składanie kwiatów przy tablicy upamiętniającej podpisanie przez płk. Antoniego Chruściela „Montera”, dowódcę Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej, rozkazu rozpoczęcia Powstania Warszawskiego, ul. Filtrowa 68 (dawna siedziba konspiracyjnej kwatery Okręgu Warszawskiego AK)
 • godz. 09.00-12.00 - Składanie kwiatów pod pomnikiem „Mokotów walczący – 1944”, park im. gen. Gustawa Orlicz-Dreszera
 • godz. 10.00-12.00 - Składanie kwiatów pod obeliskiem pamięci żołnierzy AK powstańców Mokotowa, ul. Dworkowa
 • godz. 11.00-12.00 - Składanie kwiatów pod pomnikiem gen. Zbigniewa Ścibor-Rylskiego „Motyla”, Park im. marsz. Edwarda Rydza-Śmigłego
 • godz. 12.45-14.00 - Składanie kwiatów pod pomnikiem gen. Stefana Roweckiego „Grota”, róg ul. F. Chopina i Al. Ujazdowskich
 • godz. 13.30-15.30 - Składanie kwiatów pod pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej, róg ulic Wiejskiej i J. Matejki
 • godz. 16.00-17.15 - Składanie kwiatów na grobie gen. Antoniego Chruściela „Montera”, Cmentarz Wojskowy na Powązkach (kw. D 18, rz. L 01, gr.1)
 • godz. 17.00 - Godzina „W”– oddanie hołdu powstańcom Pomnik Gloria Victis, Cmentarz Wojskowy na Powązkach (wstęp z zaproszeniem)
 • godz. 16.45-19.00 - Składanie kwiatów na kurhanie, w którym znajdują się prochy ponad 50 tys. mieszkańców stolicy poległych w Powstaniu Warszawskim, pod pomnikiem „Polegli – niepokonani”, Cmentarz Powstańców Warszawy na Woli
 • godz. 20.00-22.00 - Ognisko pamięci na kopcu Powstania Warszawskiego, ul. Bartycka

2 sierpnia-niedziela
godz. 10.00 - Uroczystość odsłonięcia pomnika kpt. Stanisława Jankowskiego „Agatona”, zbieg ulic Karowej i Browarnej (wstęp z zaproszeniem)

5 sierpnia – środa

 • godz. 13.45-15.00 - Składanie kwiatów pod pomnikiem upamiętniającym zdobycie przez Batalion „Zośka” obozu „Gęsiówka”, Skwer między ul. M. Anielewicza i ul. Okopową
 • godz. 17.30-19.30 - Składanie kwiatów pod pomnikiem pamięci 50 tysięcy mieszkańców woli zamordowanych przez Niemców podczas Powstania Warszawskiego 1944, Skwer Pamięci w rozwidleniu ul. Leszno i al. „Solidarności”
 • godz. 19.00 - Marsz pamięci. Uroczyste przejście w kierunku cmentarza Powstańców Warszawy na Woli (ograniczona liczba uczestników)

Zobaczcie też: Praga Północ. Tutaj poczujecie ducha starej Warszawy

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie