Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

78. rocznica powstania w getcie warszawskim. Syreny w Warszawie przypomną o bohaterach zrywu

Michał Mieszko Skorupka
Michał Mieszko Skorupka
W poniedziałek o 12:00 w Warszawie zawyją syreny alarmowe
W poniedziałek o 12:00 w Warszawie zawyją syreny alarmowe naszemiasto.pl
W poniedziałek 19 kwietnia odbędzie się 78. rocznica powstania w getcie warszawskim. Aby uczcić pamięć o bohaterach tego zrywu, wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł podjął decyzję o włączeniu syren wojewódzkiego systemu ostrzegania i alarmowania. Sygnał zostanie uruchomiony o godzinie 12:00.

78. rocznica powstania w getcie warszawskim. Syreny w Warszawie przypomną o bohaterach zrywu

W najbliższy poniedziałek o godzinie 12:00, zostaną włączone w Warszawie syreny wojewódzkiego systemu ostrzegania i alarmowania. W ten sposób stolica uczci pamięć o bohaterach powstania w getcie warszawskim. Sygnał, który zabrzmi w 78. rocznicę tych pamiętnych wydarzeń potrwa symboliczną minutę.

- Kolejny raz zostaną włączone syreny alarmowe na terenie Warszawy w rocznicę powstania w getcie warszawskim, w ten sposób chcemy upamiętnić Bohaterów i zwrócić uwagę mieszkańców na to wydarzenie - mówi wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł, cytowany przez PAP.

O bohaterskim zrywie sprzed 78 lat mieszkańcom stolicy przypomni również społeczno-edukacyjna akcja Żonkile. O tym, jak będzie wyglądać w tym roku, można przeczytać w tym artykule.

Uczczenie pamiętnego zrywu

Sygnał syren alarmowych, które zabrzmią w stolicy w poniedziałkowe południe przypomni o bohaterach wydarzeń, które miały miejsce 78 lat temu. Dokładnie 19 kwietnia 1943 roku warszawscy Żydzi podjęli walkę zbrojną z Niemcami. Powstańcy zdawali sobie sprawę z tego, że nie mają nawet cienia szansy na zwycięstwo, chcieli jednak zadać siłom wroga jak najwięcej wysokich strat.

Powstanie w getcie warszawskimDomena publiczna/Raport Stroopa

Powstańcy największe walki z żołnierzami niemieckiej armii stoczyli w rejonie ul. Zamenhoffa i Nalewek, a także na pl. Muranowskim. Niemcy stopniowo przesuwali się w głąb getta, niszcząc i paląc dom po domu. Wypędzali z nich ludzi i zabijali pojmanych powstańców.

Powstańcy walczyli aż do 16 maja 1943 roku, kiedy to dowodzący siłami niemieckimi gen. Jürgen Stroop ogłosił koniec akcji pacyfikacyjnej. Podał on w swoim raporcie o zniszczeniu getta, że jego oddziały ujęły lub zabiły ponad 56 tys. Żydów, wykrywając jednocześnie 631 bunkrów. Na znak zwycięstwa, Niemcy wysadzili w powietrze znajdującą się poza terenem getta szczątkowego Wielką Synagogę przy ul. Tłomackie.

Powstanie w getcie warszawskimDomena publiczna/Raport Stroopa

Powstanie w getcie warszawskim było największym zbrojnym zrywem Żydów podczas II wojny światowej, a także pierwszym powstaniem miejskim w okupowanej Europie.

od 7 lat
Wideo

Krzysztof Bosak i Anna Bryłka przyjechali do Leszna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto