W tym roku rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim koncentruje się wokół tematu miłości - Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN zachęca do zastanowienia się czym była i co znaczyła miłość w getcie warszawskim oraz jak wiele miała oblicz: od miłości rodzicielskiej, przez miłość do przyjaciół, aż po miłość romantyczną.
Od 18 kwietnia przy metrze Centrum można też zobaczyć mural upamiętniający osoby, których historie na różne sposoby łączą się z tegorocznym hasłem kampanii. Praca upamiętnia 79. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim i 13 postaci, dla których miłość do drugiego człowieka była nadrzędną wartością - również podczas wojny - podało Muzeum POLIN w komunikacie.
79. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Na "pat...
Mural upamiętnia m.in. dr Annę Braude-Heller - lekarkę, pediatrę, dyrektorkę i ordynatorkę oddziału niemowlęcego w szpitalu Bersohnów i Baumanów w Warszawie; Stefanię Wilczyńską - pedagożkę, wykładowczynię, kierowniczkę Domu Sierot dla dzieci żydowskich przy ulicy Krochmalnej 92; Alinę Margolis-Edelman - lekarkę i społeczniczkę, w getcie warszawskim była uczennicą oraz pielęgniarką w Żydowskiej Szkole Pielęgniarek prowadzonej przez Lubę Blum-Bielicką; Marię Ajzensztadt - utalentowaną śpiewaczkę nazywaną "słowikiem getta", dzięki której mieszkańcy getta mogli chociaż na chwilę zapomnieć o otaczającej ich rzeczywistości.
Dzieło można oglądać do 30 kwietnia. Więcej o bohaterach muralu przeczytacie TUTAJ.

Szymon Hołownia ma duże ego, większe ma tylko Lech Wałęsa
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?