Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

80. rocznica powstania w getcie warszawskim. Miasto rozpoczyna cykl imprez upamiętniających to ważne wydarzenie

Barbara Woźnica
Barbara Woźnica
Adam Jankowski / archiwum
Wybitny aktor amerykański, David Straithairn, zagra tytułową rolę w spektaklu “Zapamiętaj. Świadectwo Jana Karskiego”. Warszawska premiera zapoczątkuje cykl wydarzeń związanych z 80. rocznicą powstania w getcie warszawskim. W sumie miasto zaplanowało ponad 60 różnorodnych wydarzeń rocznicowych.

W 80. rocznicę powstania w getcie zaplanowano ponad 60 wydarzeń - uroczyste obchody, wystawy, koncerty, spektakle teatralne, konferencje naukowe, warsztaty i spacery. Odbywać się będą przez cały rok, a zainauguruje je polska premiera spektaklu "Zapamiętaj. Świadectwo Jana Karskiego".

Hollywoodzki aktor w roli Jana Karskiego

Pierwszym wydarzeniem będzie polska premiera spektaklu "Zapamiętaj. Świadectwo Jana Karskiego", który trafił do Polski dzięki staraniom Fundacji Edukacyjnej Jana Karskiego i jej prezesce Ewie Junczyk-Ziomeckiej.

Przedstawienie opowiada o niezwykłym losie kuriera Polskiego Państwa Podziemnego. Stawia pytania o postawę wobec przejawów zła, niesprawiedliwości i krzywdy. Jana Karskiego gra David Straithairn, nominowany do Oscara za film "Good Night and Good Luck", znany jest także z filmów "Lincoln" i "Nomadland".

- Jan Karski był świadkiem, niósł prawdę, której w żaden sposób nie koloryzował . Zdecydował się przekazywać fakty – mówił David Strathairn o Janie Karskim – Warto też, żebyśmy pamiętali o credo Karskiego, musimy się opiekować sobą nawzajem, jest to bardzo ważne, bo jesteśmy na tym świecie wszyscy razem – dodał aktor.

materiały prasowe

Monodram był znakomicie przyjęty przez recenzentów i publiczność m.in. w Londynie, Bilbao, Waszyngtonie, Chicago, Nowym Yorku i San Francisco.

Spektakl zostanie wystawiony w środę i w czwartek (25 i 26 stycznia) w Teatrze Dramatycznym, w kolejnych dniach będą go mogli zobaczyć widzowie w Łodzi, Krakowie i Poznaniu.

„Nie bądź obojętny” - uroczystości w Muzeum POLIN

Tylko w samym Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN zaplanowano ponad czterdzieści wydarzeń, pod wspólnym hasłem „Nie bądź obojętny”, m.in. sesję popularnonaukową „O badaniach nad chorobą głodową w getcie warszawskim, odsłonięcie muralu Wilhelma Sasnala przy ul. Anielewicza – miejscu, gdzie 80 lat temu znajdowała się jedna z kryjówek ludności cywilnej getta warszawskiego oraz międzynarodowa konferencja naukowa „Żydzi europejscy w obliczu nieuchronności Zagłady”. Ponadto w kwietniu odbędzie się także koncert "Łączy nas pamięć", wspólnie wystąpią Hania Rani oraz Sinfonia Varsovia i wykonają muzykę powstałą w warszawskim getcie, a jesienią Warsaw Jewish Film Festival.

Jednym z najważniejszych punktów obchodów będzie otwarcie wystawy czasowej „Wokół nas morze ognia. Losy żydowskich cywilów podczas powstania w getcie warszawskim”. Wystawa będzie czynna od 18 kwietnia do 8 stycznia 2024 r..

Muzeum Warszawy otwiera Gabinet świadectw

Jednym z elementów obchodów 80. rocznicy powstania w getcie będzie otwarcie Gabinetu świadectw getta warszawskiego w ramach wystawy głównej Muzeum Warszawy. Gabinet, ukaże losy żydowskiej ludności Warszawy oraz miejsca, w którym stworzone zostało największe getto w okupowanej przez nazistów Europie.

To nie jedyny element związany z rocznicowymi obchodami przygotowany przez Muzeum Warszawy. Od 11 października 2023 do 4 lutego 2024, będzie pokazywana wystawa "Moi Ver. Brakujące ogniwo awangardy", poświęcona absolwentowi Bauhausu, uczniowi Fernanda Legera, do dziś nieodkrytego awangardowego artysty żydowsko-polskiego pochodzenia – Moshe Worobejczyka, zwanego Moi Ver. Wystawa, przygotowywana przez Centre Pompidou, jest pierwszą monografią tego artysty. Na pokaz składa się ponad 300 fotografii, obrazów, plakatów i publikacji pochodzących z archiwum artysty i kilku międzynarodowych kolekcji.

Akcja Żonkile

Jak co roku - 19 kwietnia - odbędzie się Akcja Żonkile. Tematem przewodnim w tym roku będzie los ludności cywilnej getta. Pierwszy raz wolontariusze będą rozdawać również żonkile w innych miastach: Białymstoku, Krakowie, Lublinie, Łodzi oraz Wrocławiu. Z inicjatywy prezydenta m.st. Warszawy Rafała Trzaskowskiego Muzeum POLIN wyprodukuje 150 tysięcy dodatkowych (poza wcześniej planowanymi 450 tysiącami) papierowych kwiatów. Trafią one do gmin i organizacji żydowskich na całym świecie.

Spektakle w Teatrze Żydowskim

Jednym z pomysłów na uczczenie 80. rocznicy w postania w getcie jest projekt skierowany do teatrów i iczelni artystycznych z całej Polski. Wiosną Zostaną one zaproszone do przesyłania krótkich wideo z interpretacjami poezji Zagłady, w tym wierszy z tomu „Dzieci getta” Stefanii Grodzieńskiej. Nagrane utwory zostaną zamieszczone w rocznicę powstania na profilach mediów społecznościowych teatrów biorących udział w projekcie, a Teatr Żydowski będzie emitował zmontowane materiały wszystkich teatrów od 19 kwietnia do 16 maja na swojej stronie.

Na 20 kwietnia Teatr Żydowski im. Ester Rachel i Idy Kamińskiej przygotowuje wyjątkowe wydarzenie - performance "Pif paf in piach" - teatralne spotkanie z niezwykłymi postaciami warszawskiego getta w zakamarkach trzypiętrowego budynku Reduty Bankowej przy ulicy Bielańskiej 10.

Jednym z pomysłów na uczczenie 80. rocznicy w postania w getcie jest

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto