Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

80. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Na "patelni" upamiętnia ją wyjątkowy mural. Zapowiada wystawę "Wokół nas morze ognia"

Kamil Jabłczyński
Kamil Jabłczyński
Z okazji przypadającej za kilka dni, okrągłej, 80. rocznicy powstania w getcie warszawskim, w stolicy powstał nowy mural. Przy wejściu do stacji metra Centrum upamiętniono postaci związanych z antynazistowskim zrywem. Szczegóły poniżej.

Przy muralu trwają jeszcze ostatnie prace wykończeniowe, w pełnej krasie dostępny będzie od 13 kwietnia (prawdopodobnie będziemy mogli go podziwiać do 27 kwietnia), który upamiętniają cywilów przebywających w getcie warszawskim podczas powstania. Mural to wizualna opowieść o bohaterach wystawy czasowej, która zostanie zainaugurowana 18 kwietnia - "Wokół nas morze ognia".

80. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Na "pat...

Mural - kogo upamiętnia?

Obok postaci widzimy cytaty, które brzmią oczywiście w sposób tragiczny. Chwilami aż płakałam z głodu, Odnieśliśmy wrażenie, że zamknęliśmy się w grobie czy wspomnienie niemal braku powietrza w schronie. Wspomniana wystawa opowie bowiem po raz pierwszy o powstaniu w getcie warszawskim przedstawiona z perspektywy cywilów.

Podczas powstania zeszli oni do bunkrów i kryjówek, sprzeciwili się Niemcom i narzuconemu przez nich systemowi mordowania bezbronnych w obozach zagłady. Zamiast stawić się do transportu, ukrywali się. Ich cichy opór był tak samo ważny, jak ten z bronią w ręku - zapowiada tę przejmującą wystawę na swojej stronie internetowej POLIN Muzeum Historii Żydów Polskich

"Wokół nas morze ognia"

Na muralu zobaczymy łącznie 8 z 12 postaci, których historię poznamy podczas wystawy. Obejrzymy ją od 18 kwietnia 2023 do 8 stycznia 2024 w Muzeum POLIN. Przede wszystkim autorka koncepcji wystawy prof. Barbara Engelking oraz kuratorka Zuzanna Schnepf-Kołacz oparły ekspozycję na doświadczeniu cywilów zapisanym przez nich w pamiętnikach czy dziennikach; w trakcie lub już po zakończeniu powstania. Jak tłumaczą: słowa to niemal wszystko, co po nich zostało, jedyny ślad po tych ludziach.

Z uwagi na podejmowany temat wystawa rekomendowana jest dla osób powyżej 14 roku życia. Zwiedzaniu towarzyszą nagrania, których treść może wywoływać silne emocje. W części wystawy znajdują się małe, ciemne pomieszczenia. Przebywanie w nich może powodować dyskomfort. Przestrzeń wystawy jest dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami ruchowymi, ale poruszanie się na wózku w niektórych miejscach jest utrudnione.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto