Nasza Loteria

80. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Stolica oddaje hołd bohaterom. Trwają uroczyste obchody

Michał Mieszko Skorupka
Michał Mieszko Skorupka
Stolica oddaje hołd Żydom. Trwają obchody 80. rocznicy powstania w getcie warszawskim
Stolica oddaje hołd Żydom. Trwają obchody 80. rocznicy powstania w getcie warszawskim PAP
W Warszawie trwają obchody 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim. W licznych wydarzeniach zaplanowanych na środę 19 kwietnia, wezmą udział m.in. Andrzej Duda oraz Mateusz Morawiecki. Szef rządu złożył dziś kwiaty przed tablicą Pamięci Żołnierzy Okręgu Armii Krajowej Warszawa-Miasto, a prezydent RP spotkał się z przywódcami Niemiec i Izraela. Wieczorem w stolicy odbędzie się koncert Polsko-Izraelskiej Orkiestry Symfonicznej. Wcześniej nastąpi uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej wizytę Naczelnego Rabina Palestyny w Synagodze Nożyków w 1946 r.

19 kwietnia 1943 roku wybuchło powstanie w getcie warszawskim. Z okazji 80 rocznicy pamiętnych wydarzeń, w stolicy zaplanowano wiele uroczystości. Biorą w nich udział najważniejsze osoby w państwie, w tym m.in. prezydent RP Andrzej Duda oraz premier Mateusz Morawiecki. Do stolicy naszego kraju przybyli również przywódcy Niemiec i Izraela: Frank-Walter Steinmeier oraz Jicchak Herzog.

Stolica oddaje hołd Żydom. Trwają obchody 80. rocznicy powstania w getcie warszawskim

80. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Stolica...

80. rocznica powstania w getcie warszawskim. Program obchodów

Poniżej przedstawiamy najważniejsze wydarzenia związane z obchodami 80. rocznicy powstania w getcie warszawskim w stolicy:

  • 09.30 - Rozmowy dwustronne prezydenta RFN Franka-Waltera Steinmeiera i prezydenta Andrzeja Dudy
  • 10.30 - Rozmowy dwustronne prezydenta Izraela Icchaka Herzoga i prezydenta Andrzeja Dudy
  • 11.15 - Powitanie prezydenta Izraela przez premiera Mateusza Morawieckiego
  • 11.20 - Spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z prezydentem Izraela
  • 12.00 - Udział prezydenta RP, prezydenta Izraela i prezydenta RFN wraz z małżonkami w uroczystości upamiętniającej 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim (planowane wystąpienia prezydentów)
  • 12.00 - Uruchomienie syren alarmowych oraz dzwonów w kościołach archidiecezji warszawskiej
  • 17.30 - Udział prezydenta RP, prezydenta Izraela i prezydenta RFN wraz z małżonkami w uroczystości odsłonięcia
  • 20.00 - Uroczysty koncert Polsko-Izraelskiej Orkiestry Symfonicznej

Centralne obchody zaplanowano w Muzeum POLIN oraz przed Pomnikiem Bohaterów Getta.

Przypomnijmy, że symbolem pamięci o ofiarach stały się żółte żonkile. Muzeum Historii Żydów Polskich od wielu lat organizuje akcję rozdawania papierowych kwiatów (w formie przypinki) warszawskim przechodniom. W tym roku zaplanowano rozdanie 450 tys. żonkili, symbolizujących liczbę osób więzionych w getcie.

Premier złożył kwiaty przed tablicą Pamięci Żołnierzy Okręgu Armii Krajowej Warszawa-Miasto

Mateusz Morawiecki w środę rano złożył kwiaty przed tablicą Pamięci Żołnierzy Okręgu Armii Krajowej Warszawa-Miasto. Podczas wystąpienia szef rządu przypomniał słowa Jana Pawła II, który o powstaniu w getcie mówił, że był to rozpaczliwy krzyk o prawo do życia i wolności, a także krzyk o godność człowieka.

Najpierw oddajmy hołd heroicznej walce żydowskich powstańców, żydowskich chłopców i dziewcząt, którzy w beznadziejnej sytuacji chwycili za broń, aby tak naprawdę w istocie wybrać sposób śmierci. Tak można powiedzieć o ich szansach, o braku jakiejkolwiek proporcji sił pomiędzy nimi, a niemieckim okupantem, niemieckimi zbrodniarzami - mówił premier.

Prezes Rady Ministrów podkreślił, że dla niego wielkim symbolem powstania były dwie powiewające flagi: polska i żydowska, które "nad gettem warszawskim w trakcie powstania, przez krótki czas powiewały".

Premier przypomniał, ze podczas wydarzeń mających miejsce 80 lat temu, żołnierze AK również oddawali swoje życie.

To walka w sprawie, która była dla nich również najważniejsza, bo Żydzi stanowili część całego społeczeństwa polskiego w czasie II wojny światowej, dlatego w tamtej nierównej walce również polscy żołnierze pomagali - mówił szef rządu.

Mateusz Morawiecki podkreślił podczas przemówienia, że Niemcy mordowali Żydów w sposób bestialski, barbarzyński i okrutny.

Andrzej Duda spotkał się z prezydentami Niemiec i Izraela

W środę w Pałacu Prezydenckich doszło do spotkania prezydentów Polski i Niemiec. Głównymi tematami rozmów Andrzeja Dudy z Frankiem-Walterem Steinmeierem były bezpieczeństwo i polityka historyczna.

Z prezydentem Niemiec, państwa członkowskiego UE oraz sojusznika z NATO, będziemy rozmawiać o przyszłych działaniach na tych dwóch forach. Panowie prezydenci wspólnie będą czcić pamięć bohaterów powstania w getcie warszawskim. Rozmowa na temat polityki pamięci również będzie miała miejsce - zapowiadał przed spotkaniem szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz.

Frank-Walter Steinmeier przed wyjazdem do Polski podkreślał, że "nadal jest cudem, że Żydzi i Polacy w ogóle uścisnęli sobie ręce z Niemcami, po zbrodniach dokonanych przez ich przodków”.

Po rozmowach ze Steinmeierem, Andrzej Duda spotkał się z prezydentem Izraela Icchakiem Herzogiem. Przywódcy rozmawiali o bezpieczeństwie w związku z rosyjską agresją na Ukrainę i o tym, jak społeczność międzynarodowa powinna reagować na agresywną politykę rosyjską.

Drugim tematem rozmów była polityka historyczna i pamięć o nazistowskich zbrodniach na terytorium Polski.

Panowie prezydenci wspólnie będą czcić pamięć bohaterów powstania w getcie warszawskim. Rozmowa na temat polityki pamięci również będzie miała miejsce - zdradził przed spotkaniem Marcin Przydacz.

Pierwsza dama Niemiec zwiedziła wystawę "Zgruzowstanie Warszawy 1945–1949" w Muzeum Warszawy

Żona prezydenta Republiki Federalnej Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera Elke Büdenbender i żona ambasadora Niemiec w Polsce Thomasa Baggera w środę odwiedziły Muzeum Warszawy, gdzie zwiedziły wystawę "Zgruzowstanie Warszawy 1945-1949". Po wystawie oprowadziła je dyrektorka Muzeum Warszawy Karolina Ziębińska-Lewandowska.

Stolica oddaje hołd Żydom. Trwają obchody 80. rocznicy powstania w getcie warszawskimPAP

Jak informuje Muzeum Warszawy, wystawa "Zgruzowstanie Warszawy 1945–1949" ukazuje unikalny materialny charakter miasta odradzającego się wspólnym wysiłkiem. Prowadzi przez proces przemiany ruin w gruzy, a gruzów w materiały budowlane, z których warszawianki i warszawiacy tworzyli przyszłość swoją i powojennej Warszawy. Pierwsze lata po wojnie mijały na odgruzowywaniu i wyburzaniu ruin, ale także odzyskiwaniu cegieł i żelaza, produkcji gruzobetonu, z których odbudowywana była stolica.

Powstanie w getcie warszawskim wybuchło 19 kwietnia 1943 r. i było pierwszym tego typu ruchem w okupowanej Europie. W nierównej, trwającej prawie miesiąc walce słabo uzbrojeni bojownicy Żydowskiej Organizacji Bojowej oraz Żydowskiego Związku Wojskowego stawili opór żołnierzom z oddziałów SS, Wehrmachtu, Policji Bezpieczeństwa i formacji pomocniczych. Powstanie zakończyło się 16 maja 1943, kiedy to Niemcy wysadzili w powietrze Wielką Synagogę na Tłomackiem i zrównali z ziemią resztę getta.

od 16 lat

Źródło: PAP

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto