19 kwietnia 1943 roku wybuchło powstanie w getcie warszawskim. Z okazji 80 rocznicy pamiętnych wydarzeń, w stolicy zaplanowano wiele uroczystości. Biorą w nich udział najważniejsze osoby w państwie, w tym m.in. prezydent RP Andrzej Duda oraz premier Mateusz Morawiecki. Do stolicy naszego kraju przybyli również przywódcy Niemiec i Izraela: Frank-Walter Steinmeier oraz Jicchak Herzog.
80. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Stolica...
80. rocznica powstania w getcie warszawskim. Program obchodów
Poniżej przedstawiamy najważniejsze wydarzenia związane z obchodami 80. rocznicy powstania w getcie warszawskim w stolicy:
- 09.30 - Rozmowy dwustronne prezydenta RFN Franka-Waltera Steinmeiera i prezydenta Andrzeja Dudy
- 10.30 - Rozmowy dwustronne prezydenta Izraela Icchaka Herzoga i prezydenta Andrzeja Dudy
- 11.15 - Powitanie prezydenta Izraela przez premiera Mateusza Morawieckiego
- 11.20 - Spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z prezydentem Izraela
- 12.00 - Udział prezydenta RP, prezydenta Izraela i prezydenta RFN wraz z małżonkami w uroczystości upamiętniającej 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim (planowane wystąpienia prezydentów)
- 12.00 - Uruchomienie syren alarmowych oraz dzwonów w kościołach archidiecezji warszawskiej
- 17.30 - Udział prezydenta RP, prezydenta Izraela i prezydenta RFN wraz z małżonkami w uroczystości odsłonięcia
- 20.00 - Uroczysty koncert Polsko-Izraelskiej Orkiestry Symfonicznej
Centralne obchody zaplanowano w Muzeum POLIN oraz przed Pomnikiem Bohaterów Getta.
Przypomnijmy, że symbolem pamięci o ofiarach stały się żółte żonkile. Muzeum Historii Żydów Polskich od wielu lat organizuje akcję rozdawania papierowych kwiatów (w formie przypinki) warszawskim przechodniom. W tym roku zaplanowano rozdanie 450 tys. żonkili, symbolizujących liczbę osób więzionych w getcie.
Premier złożył kwiaty przed tablicą Pamięci Żołnierzy Okręgu Armii Krajowej Warszawa-Miasto
Mateusz Morawiecki w środę rano złożył kwiaty przed tablicą Pamięci Żołnierzy Okręgu Armii Krajowej Warszawa-Miasto. Podczas wystąpienia szef rządu przypomniał słowa Jana Pawła II, który o powstaniu w getcie mówił, że był to rozpaczliwy krzyk o prawo do życia i wolności, a także krzyk o godność człowieka.
Najpierw oddajmy hołd heroicznej walce żydowskich powstańców, żydowskich chłopców i dziewcząt, którzy w beznadziejnej sytuacji chwycili za broń, aby tak naprawdę w istocie wybrać sposób śmierci. Tak można powiedzieć o ich szansach, o braku jakiejkolwiek proporcji sił pomiędzy nimi, a niemieckim okupantem, niemieckimi zbrodniarzami - mówił premier.
Prezes Rady Ministrów podkreślił, że dla niego wielkim symbolem powstania były dwie powiewające flagi: polska i żydowska, które "nad gettem warszawskim w trakcie powstania, przez krótki czas powiewały".
Premier przypomniał, ze podczas wydarzeń mających miejsce 80 lat temu, żołnierze AK również oddawali swoje życie.
To walka w sprawie, która była dla nich również najważniejsza, bo Żydzi stanowili część całego społeczeństwa polskiego w czasie II wojny światowej, dlatego w tamtej nierównej walce również polscy żołnierze pomagali - mówił szef rządu.
Mateusz Morawiecki podkreślił podczas przemówienia, że Niemcy mordowali Żydów w sposób bestialski, barbarzyński i okrutny.
Andrzej Duda spotkał się z prezydentami Niemiec i Izraela
W środę w Pałacu Prezydenckich doszło do spotkania prezydentów Polski i Niemiec. Głównymi tematami rozmów Andrzeja Dudy z Frankiem-Walterem Steinmeierem były bezpieczeństwo i polityka historyczna.
Z prezydentem Niemiec, państwa członkowskiego UE oraz sojusznika z NATO, będziemy rozmawiać o przyszłych działaniach na tych dwóch forach. Panowie prezydenci wspólnie będą czcić pamięć bohaterów powstania w getcie warszawskim. Rozmowa na temat polityki pamięci również będzie miała miejsce - zapowiadał przed spotkaniem szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz.
Frank-Walter Steinmeier przed wyjazdem do Polski podkreślał, że "nadal jest cudem, że Żydzi i Polacy w ogóle uścisnęli sobie ręce z Niemcami, po zbrodniach dokonanych przez ich przodków”.
Po rozmowach ze Steinmeierem, Andrzej Duda spotkał się z prezydentem Izraela Icchakiem Herzogiem. Przywódcy rozmawiali o bezpieczeństwie w związku z rosyjską agresją na Ukrainę i o tym, jak społeczność międzynarodowa powinna reagować na agresywną politykę rosyjską.
Drugim tematem rozmów była polityka historyczna i pamięć o nazistowskich zbrodniach na terytorium Polski.
Panowie prezydenci wspólnie będą czcić pamięć bohaterów powstania w getcie warszawskim. Rozmowa na temat polityki pamięci również będzie miała miejsce - zdradził przed spotkaniem Marcin Przydacz.
Pierwsza dama Niemiec zwiedziła wystawę "Zgruzowstanie Warszawy 1945–1949" w Muzeum Warszawy
Żona prezydenta Republiki Federalnej Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera Elke Büdenbender i żona ambasadora Niemiec w Polsce Thomasa Baggera w środę odwiedziły Muzeum Warszawy, gdzie zwiedziły wystawę "Zgruzowstanie Warszawy 1945-1949". Po wystawie oprowadziła je dyrektorka Muzeum Warszawy Karolina Ziębińska-Lewandowska.

Jak informuje Muzeum Warszawy, wystawa "Zgruzowstanie Warszawy 1945–1949" ukazuje unikalny materialny charakter miasta odradzającego się wspólnym wysiłkiem. Prowadzi przez proces przemiany ruin w gruzy, a gruzów w materiały budowlane, z których warszawianki i warszawiacy tworzyli przyszłość swoją i powojennej Warszawy. Pierwsze lata po wojnie mijały na odgruzowywaniu i wyburzaniu ruin, ale także odzyskiwaniu cegieł i żelaza, produkcji gruzobetonu, z których odbudowywana była stolica.
Powstanie w getcie warszawskim wybuchło 19 kwietnia 1943 r. i było pierwszym tego typu ruchem w okupowanej Europie. W nierównej, trwającej prawie miesiąc walce słabo uzbrojeni bojownicy Żydowskiej Organizacji Bojowej oraz Żydowskiego Związku Wojskowego stawili opór żołnierzom z oddziałów SS, Wehrmachtu, Policji Bezpieczeństwa i formacji pomocniczych. Powstanie zakończyło się 16 maja 1943, kiedy to Niemcy wysadzili w powietrze Wielką Synagogę na Tłomackiem i zrównali z ziemią resztę getta.

Źródło: PAP
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?