Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

88. urodziny Lotniska Chopina. Jak się zmienił największy port lotniczy w Polsce? Historia i archiwalne zdjęcia Okęcia

Redakcja
Narodowe Archiwum Cyfrowe
29 kwietnia obchodzimy 88 urodziny portu lotniczego na warszawskim Okęciu. Lotnisko Chopina w Warszawie jest największym polskim portem lotniczym. Zostało otwarte w 1934 roku i w pierwszym roku działalności obsłużyło 10750 osób. Do 1939 roku utrzymywane były regularne połączenia lotnicze z 6 krajowymi oraz 17 zagranicznymi lotniskami. Za to dziś Okęcie każdego roku odwiedzają miliony pasażerów. Kliknijcie w zdjęcie, aby przejść do galerii z niesamowitymi archiwalnymi zdjęciami lotniska Okęcie z zasobów Narodowego Archiwum Cyfrowego i przeczytajcie dalszą część artykułu poniżej.

Terminal pasażerski otwarto na lotnisku wojskowym na Okęciu w 1934 roku. Samoloty miały jednak lądować tam tylko przez jakiś czas. Docelowo loty cywilne miały odbywać się z Lotniska Gocław. Jego budowa pozostała ostatecznie jednak tylko w sferze planów - przed rozpoczęciem II Wojny Światowej prace przygotowawcze zdążyły objąć jedynie wyrównanie terenu.

88. urodziny Lotniska Chopina. Jak się zmienił największy po...

Pierwszy kryzys w historii lotniska przyszedł już 5 lat później, kiedy zostało zbombardowane we wrześniu 1939 roku przez wojska niemieckie. Zniszczone zostały m.in.: pas startowy, hangary i składy paliwa, przerwane zostały sieci: wodociągowa i elektryczna. Później Niemcy prowizorycznie naprawili lotnisko, a w październiku tego samego roku na Okęciu wylądował samolot z Hitlerem.

W czasie wojny pełniło funkcję lotniska transportowego. Ponownie zostało zniszczone w latach 1944-1945 podczas Powstania Warszawskiego, a także w czasie wycofywania się Niemców z Warszawy. W marcu 1945 wznowiono komunikację cywilną na Okęciu. Po wojnie zrezygnowano też z planów budowy portu lotniczego na Gocławiu. W 1962 podjęto decyzję o rozbudowie Centralnego Portu Lotniczego Warszawa-Okęcie. Prace zakończono w 1969.

W 1992 roku otwarty został Terminal 1, a w latach 2006-2008 Terminal 2. Dwa lata po otwarciu części odlotowej Terminalu 2 (2010 rok) oba terminale zostały przemianowane na Terminal A. Od 2012 na lotniska dojeżdża Szybka Kolej Miejska dzięki otwarciu stacji Warszawa Lotnisko Chopina. Dwa lata później modernizacji doczekała się również płyta lotniska - wybudowano nową płytę postojową dla samolotów cargo i dwie drogi odlodzeniowe oraz dwie nowe drogi kołowania.

Trzy lata trwała modernizacja Terminalu A, która rozpoczęła się w 2012 roku. Odnowione wnętrze mogliśmy zobaczyć w maju 2015 roku. Halę przylotów połączono wówczas ze stacją kolejową, a na dachu umieszczono elektrownię słoneczną. Wyremontowanie terminalu kosztowało blisko 400 mln zł netto.

Od momentu swojego otwarcia w 1934 lotnisko nosiło nazwy Port Lotniczy Warszawa-Okęcie i Centralny Port Lotniczy Warszawa-Okęcie. Patrona, czyli Fryderyka Chopina, otrzymało w 2001 roku, a dziewięć lat później zarejestrowane zostało w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego jako Lotnisko Chopina. Potocznie nazywane jest jednak Okęciem ze względu na swoje położenie


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto