Absolwenci Akademii Sztuk Pięknych zrobili COMING OUT. Zobacz najlepsze prace młodych artystek i artystów z warszawskiej ASP

Materiał informacyjny Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie
Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie prezentuje najlepsze prace swoich absolwentek i absolwentów z 9 wydziałów - łącznie 29 dyplomów. Wszystko to w ramach 12. edycji „Coming Out – Najlepsze Dyplomy ASP w Warszawie”. W tym roku wyjątkowo wystawa dostępna jest dla zwiedzających tylko w wersji online.

Coming Out po raz dwunasty
Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie po raz dwunasty wyszła ze swoich murów, pokazując to, co ma najbardziej wartościowego - najlepsze prace dyplomowe absolwentów. W poniedziałek 7 grudnia 2020 na stronie internetowej comingout.asp.waw.pl odbyło się wirtualne otwarcie wystawy prezentującej 29 najlepszych dyplomów zrealizowanych przez 31 absolwentek i absolwentów. Wyłoniono też laureatów 12. edycji wystawy i przyznano nagrody specjalne.

Laureaci Coming Out 2020
Konkurencja jest duża, a wybór tych najlepszych z najlepszych jest dla jury niezwykle trudny. Tym razem Nagrodę Coming Out Najlepsze Dyplomy ASP w Warszawie 2020 jury przyznało Annie Rutkowskiej. Absolwentka Wydziału Malarstwa stworzyła dyplom „Prodom” pod kierunkiem prof. Jarosława Modzelewskiego. Promotorem aneksu „Sztuka poza polem sztuki” jest dr. hab. Jan Mioduszewski, prof. Uczelni. Wyróżnienia otrzymały Marlena Norowska i Katarzyna Chadia Przytuła reprezentujące Wydział Wzornictwa.

*

Anna Rutkowska to artystka, która imponuje swobodą przemieszczania się między różnymi mediami – od video przez performance, kolaż, fotografię, aż po doskonałe malarstwo. Przemieszczając się między tymi mediami, buduje bardzo ekspresyjną i mocną wypowiedź na temat osobistego, ale zarazem zbiorowego, pandemicznego doświadczenia – mówił o nagrodzonej twórczyni reprezentujący Jury Stach Szabłowski.

Wirtualny spacer przez sztukę
Podczas wirtualnego otwarcia widzów oprowadzali po wystawie: kurator prof. Paweł Nowak oraz członek Jury Stach Szabłowski. Prace artystów zainstalowano w Centrum Praskim Koneser w Warszawie. Jednak z powodu trwającej pandemii Covid-19 oraz obowiązujących obostrzeń, nie jest ona otwarta stacjonarnie dla zwiedzających. Film z oprowadzania po wystawie jest dostępny na comingout.asp.waw.pl. Na platformie znalazły się także prezentacje sylwetek oraz wszystkich prac uczestniczek i uczestników wystawy wraz z wypowiedziami twórców oraz promotorów. Jest również wirtualny spacer po całej ekspozycji.

„Coming out – najlepsze dyplomy ASP w Warszawie” to corocznie wyczekiwane, wyjątkowe przedsięwzięcie artystyczne. Wystawa była pierwszym tego rodzaju projektem w Polsce organizowanym przez uczelnię artystyczną poza jej murami. Powstała po to, by ułatwiać młodym artystom rozpoczęcie kariery, by pomóc im w wejściu na rynek sztuki.

Wystawa Coming Out stanowi, dokonany przez Rady Programowe poszczególnych Wydziałów, wybór najciekawszych dokonań artystycznych, projektowych i konserwatorskich absolwentek i absolwentów opuszczających w tym roku mury Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Jak co roku to także pretekst do refleksji nad tym, czy młode pokolenie twórczyń i twórców wypracowało swój indywidualny przekaz adekwatny do czasów, w których żyje. Tym razem trudniejszy, bo zakorzeniony w nowej pandemicznej rzeczywistości. Tymi słowami kurator wystawy, prof. Paweł Nowak, zachęca do zapoznania się z wypowiedziami artystycznymi młodego pokolenia.

Dodaj ogłoszenie