Aerial joga łączy pozycje z klasycznej jogi, tzw. asany z elementami akrobatyki i sztuki cyrkowej. Polega na wykonywaniu ćwiczeń z użyciem chusty/hamaka – wiszącego materiału, który służy do wsparcia masy ciała. Hamak nie ma nic wspólnego z tym, który znamy z wakacji w egzotycznych krajach. Joga w powietrzu wymaga użycia bardzo szerokiego kawałka elastycznego materiału, który można zwinąć w wąski pasek albo rozłożyć. Materiał pomaga w rozluźnieniu, ułatwia wykonywanie ćwiczeń, pozwala na głębsze rozciąganie i jest podporą do pozycji odwróconych. Podwieszenie ciała kilka centymetrów nad ziemią uwalnia napięcie z mięśni.
Aerial joga lepsza od klasycznej jogi?
Hamak jest pomocą, która momentami ułatwia, momentami urozmaica ćwiczenia. Wisząc nie da się oszukiwać i trudniej jest wykonać jakąś pozycję nieprawidłowo. Dodatkowo chusta ułatwia rozciąganie, odciąża kręgosłup i bardzo relaksuje.
- Praktykowanie aerial jogi, dzięki ćwiczeniom do góry nogami, poprawia ukrwienie i dotlenienie mózgu, co dobrze wpływa na koncentrację. Uprawianie jogi w powietrzu oddziałuje także na psychikę ćwiczącego, wykonywanie ćwiczeń w podwieszeniu bardzo relaksuje umysł, a dodanie elementu dziecięcej zabawy do praktyki, przynosi wiele radości - mówi Martyna Czyżewska, instruktorka jogi i właścicielka studia N.A.Y.S.
Są różne metody praktyki aerial jogi. - W naszym klubie praktykujemy Unnata aerial jogę, czyli klasyczną jogę z wykorzystaniem hamaka jako kolejnej pomocy. To metoda stworzona przez Michelle Dortignac, która w 2006 roku w Nowym Jorku po raz pierwszy rozpoczęła praktykowanie jogi z użyciem hamaka - dodaje. – W Unnata aerial jodze hamak traktuje się jako kontynuację, tego co robił w XX wieku mistrz Iyengar, wprowadzając pomoce do jogi - paski, klocki itp., by przybliżyć jogę człowiekowi z zachodu. Współcześni uczniowie, którzy praktykują metodę Iyengara, korzystają z pasów czy lin po to, żeby odciążyć kręgosłup czy wtedy, kiedy mają problem z odcinkiem szyjnym, nie mogą stawać na głowie a chcą wykonywać pozycje odwrócone. Z takich samych założeń podstawowych wywodzi się Unnata aerial joga, rozwijając dalej zastosowanie chusty, do rozciągania, wzmacniania, czy relaksacji i medytacji w miękkim hamaku. - wyjaśnia Martyna.
Ważne jest, żeby oswoić się z chustą i wyzbyć się lęku przed przeniesieniem ciężaru całego ciała na hamak. W momencie, kiedy zaufamy samym sobie i polubimy się z hamakiem, zaczyna się prawdziwa zabawa. Chusta pomaga się otworzyć i poczuć specyficzną lekkość ciała i umysłu.
Studio N.A.Y.S., czyli relaks w samym centrum biznesowego Mokotowa
W celu przekonania się, czym jest aerial joga, odwiedziliśmy studio N.A.Y.S. - Not Another Yoga Studio - znajdujące się w centrum pośpiesznego i zestresowanego biznesu w Mordorze. Jednak mimo korporacji znajdujących się wokół, na miejscu można się zrelaksować i z dużą przyjemnością oddać się praktyce. N.A.Y.S. to dwie piękne sale do ćwiczeń oraz kameralna, pełna roślin recepcja, gdzie osoby czekające na zajęcia mają dostęp do biblioteczki i relaksacyjnych kolorowanek.
Studio zostało stworzone z myślą o środowisku. Podłoga w większości wykonana jest z bambusa, maty posiadają certyfikat OEKO TEX, co oznacza, że przy ich produkcji nie zanieczyszczono środowiska, a świece palące się w studio właściciele robią sami z wosku sojowego i olejków eterycznych.
N.A.Y.S. oferuje szeroki wybór zajęć. To, co najlepsze z całego świata jogi jest dodatkowo uzupełnione o wzmacniający pilates, oldschoolowy callanetics czy wprawiający w doskonały humor fitness w hamaku.
Przeciwwskazania do ćwiczenia aerial jogi
Mimo że praktykowanie jogi w powietrzu jest bardzo korzystne i bezpieczne, to z uwagi na dużą liczbę asan wykonywanych do góry nogami, aerial joga nie może być trenowana przez wszystkich. Zrezygnować z ćwiczeń powinny osoby borykające się z chorobami serca, jaskrą, osteoporozą, zapaleniem zatok przynosowych oraz nadciśnieniem tętniczym. Kobiety w ciąży lub w trakcie menstruacji również powinny sobie odpuścić korzystanie z hamaków.
Uprawianie jogi w powietrzu wymaga sporego wysiłku, ale daje przy tym ogromną porcję pozytywnej energii. Odrywając się od ziemi przy wykonywaniu asan, z łatwością można oderwać się od codziennych problemów i ćwicząc ciało, jednocześnie oczyścić umysł.
Botoks 2.0? Naukowcy potwierdzają
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?