Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Agora dziś w klubie konesera w kinie Helios

redakcja
redakcja
fot. forum film
fot. forum film redakcja
”Agora” - kontrowersyjny hiszpański dramat historyczny, w reżyserii Alejandro Amenabara z Rachel Weisz i Maksem Mingehellą w rolach głównych, na seansie w Heliosie dziś o 19.30.

Amenabar (”W stronę morza”, “Otwórz oczy”, “Inni”) zainteresował się starożytnością. Akcja “Agory” rozgrywa się w Aleksandrii na przełomie IV i V wieku naszej ery. Coraz szersze kręgi zatacza chrześcijaństwo. Dawos (Max Mingehella) jest niewolnikiem nieprzytomnie zakochanym w swojej pięknej pani – wybitnej filozofce i astronomce Hypatii (Rachel Weisz).
Hypatia za wszelką cenę stara się ocalić od zapomnienia  wiedzę i mądrość starożytnego świata, któremu - według niej - zagraża narastający fundamentalizm religijny. W związku z tym Dawos ma problem. Z jednej strony ciągnie go w stronę nowej religii, która obiecuje wolność. Z drugiej - chciałby służyć i pozostać wiernym przekonaniom, które wyznaje jego ukochana. W dodatku o względy pięknej Hypatii zabiega należący do elity miasta Orestes.
By zrozumieć, dlaczego wokół “Agory” rozgorzała (także po polskiej premierze) ożywiona dyskusja, trzeba pamiętać, że wielka uczona Hypatia z Aleksandrii (żyła w latach ok. 355-415), została bestialsko zamordowana (ukamieniowana) przez chrześcijańskie bractwo parabalanów, a dziś jest patronką feministek. „Agora” - jak zauważyło wielu dyskutantów - to film, o którym rozmawiać można długo, bo otwiera bardzo wiele pól do rozważań – zarówno o roli kobiet w nauce, jak i o naszych wyobrażeniach dotyczących historii chrześcijaństwa. Zbudowanych - dodajmy - między innymi także na “Quo vadis” Henryka Sienkiewicza.
Wielu krytyków zarzuca Amenabarowi (który jest też autorem scenariusza filmu), że jego “Agora” przedstawia chrześcijaństwo w krzywym zwierciadle, pokazuje je jako religię prymitywną. I przeciwstawia mu światłą humanistkę - Hepatię. Ofiarę bezwzględnego biskupa Cyryla. Widzowie sami muszą jednak zobaczyć “Agorę”, żeby ocenić, czy ta superprodukcja  w warstwie ideowej rzeczywiście jest antychrześcijańska.
Film na razie doceniła Hiszpańska Akademia Filmowa - przyznając mu siedem swoich nagród (Goya).Podobno Alejandro Amenabar już na etapie pisania scenariusza był przekonany, że rolę Hypatii powinna zagrać piękna Angielka, Rachel Weisz (rocznik 1970), absolwentka Cambridge. Studiowała literaturę angielską, ale właśnie podczas studiów zaczęła się jej przygoda z aktorstwem.
W 2006 roku Weisz dostała Złoty Glob i Oscara za najlepszą rolę drugoplanową w świetnym thrillerze “Wierny ogrodnik”. Aktorka może się  już pochwalić bogatą filmografią - m. in. “Wróg u bram”, “Mumia”, “Ława przysięgłych”.      
Bilety do Klubu Konesera po 15 i 13 zł (ulgowy). “Agora”  trwa 126 min.  

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto