Śledztwo pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Warszawie prowadzą policjanci z Centralnego Biura Śledczego Policji wraz z funkcjonariuszami Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego.
Jak podają służby, przestępcze działania miał miejsce w latach 2014 – 2018. Zorganizowana grupa przestępcza dopuszczała się oszustw podatkowych na kanwie przestępstw karuzelowych związanych z obrotem sprzętem RTV i AGD oraz praniem pieniędzy pochodzących z przestępstw.
Fikcyjny obrót elektroniką. Chodzi o blisko 1700 firm
- W proceder zaangażowanych było ok. 1700 firm z branży elektronicznej. Prawie 500 z nich było zarejestrowanych za granicą – podała Justyna Pasieczyńska rzeczniczka Krajowej Administracji Skarbowej.
Chodziło o wielokrotny obrót tym samym towarem.
- Wszystko to w celu uprawdopodobnienia dokonania transakcji kupna-sprzedaży m.in. telefonów komórkowych, pomiędzy kolejnymi firmami polskimi i zagranicznymi. Formą dokumentowania fikcyjnych transakcji były, nieodzwierciedlające rzeczywistych zdarzeń gospodarczych faktury, na podstawie których składano deklaracje do urzędów skarbowych – wskazała rzeczniczka Centralnego Biura Śledczego Policji podinsp. Iwona Jurkiewicz. – Dokumenty te stanowiły podstawę do uzyskania nienależnego zwrotu podatku VAT.
Z wstępnych ustaleń wynika, że szacowane straty w budżecie państwa to około 1,5 mld zł.
- W minionym tygodniu w Warszawie, Wrocławiu i Bydgoszczy oraz w innych miejscowościach na terenie woj. mazowieckiego i woj. kujawsko-pomorskiego, funkcjonariusze CBŚP i KAS przeprowadzili akcję, podczas której zatrzymali 10 osób – przekazała policjantka.
Funkcjonariusze przeszukali 30 miejsc zamieszkania osób podejrzanych oraz siedzib podmiotów gospodarczych. W trakcie akcji zabezpieczono dokumentację finansowo-księgową, komputery i zewnętrzne nośniki pamięci.
- Dodatkowo w jednym z mieszkań w Warszawie funkcjonariusze odkryli profesjonalną uprawę grzybów halucynogennych, w różnym stadium ich rozwoju oraz wysuszone już grzybki. W tym samym lokalu ujawniono również środki psychotropowe w postaci marihuany – dodała podinsp. Jurkiewicz.
Sprawa toczy się w Prokuraturze Regionalnej w Warszawie, gdzie zatrzymani usłyszeli zarzuty m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, popełniania oszustw oraz przestępstw karno-skarbowych. Może im grozić nawet do 10 lat więzienia.
Łącznie w śledztwie występuje już około 120 osób podejrzanych, z czego ponad połowie przedstawiono zarzut udziału w zorganizowanej grupy przestępczej.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
kup teraz

Garmin Venu Sq 2 Music Brzoskwiniowy (100270011)
NADGARSTKOWY CZUJNIK TĘTNA Zegarek stale mierzy tę…
kup teraz

Huawei Watch GT3 Pro Elite 46mm Srebrny
Wysokowydajny inteligentny zegarek z tytanowym kor…
kup teraz

Apple Watch 8 Cellular 41mm Grafitowy z opaską sportową w kolorze...
apple watch series 8 olśniewa dużym niegasnącym wy…
kup teraz

Huawei Watch GT 3 46 mm Active Czarny
Zachwyca designem i klasyczną estetyką, zapewniają…
kup teraz

Amazfit GTS 4 mini Czarny
Amazfit GTS 4 Mini Kompaktowy i pełen mocy Ultra p…
kup teraz

Withings ScanWatch (HWA09-model 1-All-Int)
Withings ScanwatchPierwszy hybrydowy smartwatch z …
iPolitycznie - Fogiel: bon-moty Korwin-Mikkego nie naprawią ekonomii