Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Akcja CBŚP w Wólce Kosowskiej. Zatrzymano 6 osób. "Wystawiali fałszywe faktury na milionowe kwoty"

Alicja Glinianowicz
Alicja Glinianowicz
CBŚP
CBŚP i KAS rozbiły zorganizowaną grupę przestępczą z Wólki Kosowskiej. Zatrzymano w sumie sześć osób. Podejrzani wyłudzali ulgi podatkowe na towary importowane z Azji, które następnie masowo sprzedawali pod Warszawą. Chodzi m.in. o odzież, obuwie oraz sprzęt AGD.

Śledztwo dotyczy zorganizowanej grupy przestępczej, której członkowie od 2013 do 2017 roku mieli unikać opłat celnych. Przestępcy działali głównie na terenie Wólki Kosowskiej niedaleko Warszawy, jak również w województwie śląskim i lubuskim i w innych państwach Unii Europejskiej.

"Według śledczych grupa przestępcza wystawiła faktury poświadczające nieprawdę, umożliwiające uniknięcie opłat celnych w Polsce. Następnie towar ten „na papierze” miał opuścić polskie terytorium, jednak faktycznie pozostawał na terenie kraju, gdzie był wprowadzany do obrotu bez uiszczenia odpowiednich stawek podatku. Tak sporządzonymi dokumentami księgowymi wykazywano obrót różnymi towarami m.in. odzieżą, obuwiem, tkaninami lub sprzętem AGD, które były importowane z krajów azjatyckich" – przekazało Centralne Biuro Śledcze Policji.

Wólka Kosowska. Fałszywe faktury na 105 mln zł

Kwota, na którą wystawiono nieprawdziwe faktury opiewa na co najmniej 105 mln zł, a straty Skarbu Państwa są milionowe. Sprawa jest w toku, a służby obecnie weryfikują materiał dowodowy i ustalają dokładną kwotę strat w budżecie państwa w wyniku działalności tej grupy.

Zdaniem śledczych, grupa działająca w Wólce Kosowskiej miała wykorzystywać pozorną działalność licznych podmiotów gospodarczych. Chodzi o spółki z ograniczoną odpowiedzialnością zlokalizowane na terenie całej Polski.

Wólka Kosowska. Zatrzymano sześć osób

W związku ze sprawą funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji wspólnie z podlaską Krajową Administracją Skarbową zatrzymali sześć osób. Akcja została przeprowadzona na terenie województwa mazowieckiego, śląskiego i lubuskiego.

"Przeszukano także ich miejsca zamieszkania i zabezpieczono do dalszej analizy dokumentację oraz sprzęt elektroniczny. Przejęto także mienie osób podejrzanych, w tym luksusowe samochody o wartości około 450 tysięcy złotych" – wskazało CBŚP.

Warszawa. Usłyszeli zarzuty

W Prokuraturze Regionalnej w Warszawie jedna z zatrzymanych osób w usłyszała już zarzut kierowania zorganizowaną grupą przestępczą, a cztery inne odpowiedzą za udział w tej grupie. Dwóm osobom prokurator przedstawił zarzuty tzw. "zbrodni fakturowej", za co grozi im teraz nawet 25 lat więzienia.

Pozostałe zarzuty dotyczyły poświadczenia nieprawdy w dokumentach oraz przestępstw karnoskarbowych. Decyzją sądu pięciu zatrzymanych trafiło do tymczasowego aresztu.

Przypomnijmy, że pierwsze zatrzymania w tej sprawie miały miejsce jeszcze pod koniec 2019 roku, kiedy to w ręce służb wpadło siedem osób. Cztery zostały wtedy tymczasowo aresztowane. Funkcjonariusze zabezpieczyli wówczas na poczet przyszłych kar mienie podejrzanych na kwotę blisko 4,5 mln zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze atrakcje Krakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto