Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Akcja Znicz 2016. Kierowcy, uważajcie na drogach!

STUL
Akcja Znicz 2016. Kierowcy, uważajcie na drogach!
Akcja Znicz 2016. Kierowcy, uważajcie na drogach! FOT. SŁAWOMIR KOWALSKI / POLSKA PRESS
Pod koniec października i na początku listopada na warszawskich ulicach pojawia się więcej kontroli policjantów. Akcja Znicz 2016 to wzmożone działania policji, które mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa na polskich drogach. Gdzie szczególnie trzeba uważać?

Dostajemy informacje od Czytelników, że w Warszawie obserwują większą ilość radiowozów. Kontrole w okresie świątecznym zdarzają się częściej, dlatego w tym czasie należy zachować szczególną ostrożność na drodze.

Gdzie bardziej uważać? Więcej radiowozów, a co za tym idzie - policjantów "drogówki" - spodziewajcie się w okolicach cmentarzy. Patrole pojawiają się zarówno rano, jak i wieczorem w okolicach ul. Powązkowskiej, Cmentarza Północnego. Kierowcy informują także o kontrolach na placu Bankowym oraz ul. Połczyńskiej.

- W ramach akcji „Znicz” cmentarze, przystanki i targowiska patrolowane są również przez policjantów ubranych po cywilnemu. Funkcjonariusze z wydziałów wywiadowczych doskonale znają metody przestępców. A dzięki temu, że wtapiają się w tłum, mogą skutecznie wyławiać z tłumu np. kieszonkowców. Jak co roku w okresie Wszystkich Świętych do akcji włącza się również lotnictwo policji. Funkcjonariusze w śmigłowcach patrolują autostrady, drogi ekspresowe oraz mniejsze drogi dojazdowe w okolicach cmentarzy. W działaniach związanych z tymi szczególnymi, listopadowymi dniami policjantów wspierająą również inne służby mundurowe. W zabezpieczeniach uczestniczą funkcjonariusze Żandarmerii Wojskowej, straży miejskich i gminnych oraz Straży Ochrony Kolei - informuje policja.

Pamiętajcie, że policja ma prawo skontrolować stan trzeźwości kierowcy, może wystawić mandat za niezachowanie zasad bezpieczeństwa - niezapięte pasy bezpieczeństwa u pasażerów, brak aktualnego badania technicznego albo za niezapalone światła. Bądźcie czujni! A jeśli wiecie o kolejnych miejscach kontroli - informujcie w komentarzach. A co radzą policjanci? - Po pierwsze, za kierownicę należy wsiadać będąc trzeźwym i wypoczętym. Po drugie, przed wyruszeniem w drogę trzeba przygotować swój samochód do jazdy: sprawdzić, czy wszystkie światła są sprawne, czy płyny w silniku są uzupełnione, czy opony są odpowiednio napompowane, czy mamy wszystkie dokumenty. Kolejną zasadą jest to, aby mądrze zaplanować swoją podróż – tak aby nie pokonywać całego, czasem kilkusetkilometrowego dystansu naraz, tylko rozłożyć go na kilka etapów. Warto, co około 100 km, zrobić sobie krótki postój: wysiąść z samochodu, wyprostować nogi, odetchnąć świeżym powietrzem. Po czwarte, podróżując, należy pamiętać, że każdy w samochodzie musi mieć zapięte pasy bezpieczeństwa, a kierowca musi mieć zawsze włączone w aucie światła - informują.

Pamiętajcie, że poza kierowcami, kontroli podlegają także piesi i rowerzyści. Poruszając się po zmroku - powinni być wyposażeni w odblaski.

Czytaj też: Straż miejska i policja. Jakie mają uprawnienia? Jak się bronić? Sprawdź, co mogą służby


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto