Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Akcja "żołędzie i orzechy dla ZOO". Pracownicy warszawskiego ogrodu zoologicznego proszą o wsparcie dla swoich podopiecznych

Monika Golonka
Monika Golonka
Akcja "żołędzie i orzechy dla ZOO". Pracownicy warszawskiego ogrodu zoologicznego proszą o wsparcie dla swoich podopiecznych
Akcja "żołędzie i orzechy dla ZOO". Pracownicy warszawskiego ogrodu zoologicznego proszą o wsparcie dla swoich podopiecznych Ewelina Wójcik/Polska Press
Trwa kolejna edycja akcji zbierania orzechów i żołędzi dla podopiecznych stołecznego ZOO. Pracownicy ogrodu zoologicznego czekają na przyniesione przez warszawiaków "dary jesieni". W tym roku postanowiono jednak zmienić zasady akcji. Więcej informacji poniżej.

Warszawski ogród zoologiczny już od ponad czterdziestu lat prowadzi zbiórkę "darów jesieni", którymi zimą dokarmiane będą mieszkające tam zwierzęta. Żołędzie to urozmaicenie diety m.in. dla niedźwiedzi, żubrów, antylop, szympansów czy żyraf, a orzechy są przysmakiem szczególnie dla papug i małp. Część darów przekazywana jest też do Ptasiego Azylu.

W poprzednich latach ZOO w ramach podziękowania rozdawało uczestnikom darmowe wejściówki. Akcja stała się jednak tak popularna wśród warszawiaków, że władze ogrodu zoologicznego były zmuszone zmienić jej zasady.

CZYTAJ TEŻ:

ZOO Warszawa. Niebezpieczne zachowanie warszawiaków. "Ludzie dokarmiają zwierzęta popcornem, chipsami i cukierkami"

ZOO Warszawa. Niebezpieczne zachowanie zwiedzających. "Ludzi...

"Uczestnicy nie zrozumieli idei akcji"

W ubiegłym roku potrzebną ilość pożywienia zebrano w niespełna tydzień. Zbierającym rozdano 800 bezpłatnych wejściówek i ogłoszono zakończenie akcji. Ludzie jednak wciąż przynosili dary - w końcu doszło do tego, że ZOO nie miało ich gdzie magazynować.

Jednocześnie darczyńcy byli rozgoryczeni informacją, że za przyniesione żołędzie i orzechy nie otrzymają nagrody. "Uważali, że dzieci napracowały się na darmo, a nasza akcja powinna trwać tak długo, aż wszyscy chętni zdążą z niej skorzystać" - czytamy w komunikacie zamieszczonym przez warszawskie ZOO.

Co gorsza, niektórzy mieli skarżyć się, że chcieli przynieść więcej żołędzi, ale te zostały już wyzbierane przez innych - do akcji angażowano całe grupy przedszkolaków czy klasy szkolne, rywalizujące ze sobą o to, kto zbierze więcej pożywienia. Mogło to spowodować sytuację, w której w parkach nie pozostałaby wystarczająca ilość jedzenia dla zwierząt, które żyją tam dziko. A w przeciwieństwie do podopiecznych warszawskiego ZOO - dla których orzechy i żołędzie są jedynie urozmaiceniem innych posiłków - dzikie zwierzęta muszą same poszukiwać dla siebie pożywienia.

CZYTAJ TEŻ:

O tych istotach powstają piosenki, dzieła sztuki i książki, ale niewielu wie, że alpaki to także cenne źródło wełny oraz zwierzęta, które pomagają w walce z niepełnosprawnościami.

W Warszawie istnieją co najmniej 3 farmy alpak. Miłośnicy zwierząt mogą odwiedzić je, by poznać, pogłaskać i przytulić te egzotyczne zwierzęta czy dowiedzieć się więcej o tzw. alpakoterapii. Alpaki w Warszawie znajdziecie pod następującymi adresami: 

Alpaki z Zielonych Traw (ul. Zielonych Traw 17)
Alpaki na Okęciu (ul. Muszkieterów 41)
Przystanek Alpaka (ul. Lewandów 33a)

Zwierzęta w Warszawie. Miejsca, w których z bliska zobaczysz...

Nie będzie darmowych biletów

Oferowana przez ZOO nagroda, w postaci darmowej wejściówki, przesłoniła uczestnikom prawdziwy cel akcji, jakim miała być pomoc zwierzętom. W związku z tym władze ogrodu zoologicznego postanowiły zmienić zasady i zrezygnować z rozdawania bezpłatnych biletów.

Liczymy na zrozumienie naszego przesłania oraz prawdziwą ofiarność warszawiaków i okolicznych mieszkańców.

Tegoroczna edycja rozpoczęła się 14 września. Do ZOO można przynosić:

  • żołędzie,
  • orzechy włoskie,
  • orzechy laskowe.

Pracownicy zaznaczają, że chętnie przyjmą np. żołędzie i orzechy, które sprzątane są z prywatnych działek czy ogrodów. Ważne jest to, by były czyste i niezepsute, a orzechy włoskie pozbawione zielonych łupin.

Dary będą przyjmowane aż do momentu uzbierania wystarczającej ilości pożywienia: 4000 kg żołędzi, 400 kg orzechów włoskich i 200 kg orzechów laskowych. Zbiory można zostawiać u pracowników ochrony przy bramach od ul. Ratuszowej i od Mostu Gdańskiego.

POLECAMY TEŻ:



emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto