Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Aktywiści chcą zakazu palenia węglem w Warszawie. Trwa zbiórka podpisów pod petycją

Joanna Postrzednik
Joanna Postrzednik
Aktywiści chcą zakazu palenia węglem w Warszawie. Trwa zbiórka podpisów pod petycją
Aktywiści chcą zakazu palenia węglem w Warszawie. Trwa zbiórka podpisów pod petycją Piotr Krzyzanowski/archiwum
Czy Warszawa pójdzie śladem Krakowa i całkowicie zakaże palenia węglem w piecach? Taki plan mają miejscy aktywiści, którzy zwołują mieszkańców do podpisywania się pod petycją w tej sprawie. Więcej informacji w tekście poniżej.

Zakaz palenia węglem w Warszawie?

Czy Warszawa pójdzie śladem Krakowa, gdzie od 1 września 2019 r. obowiązuje całkowity zakaz palenia węglem, drewnem i innymi paliwami stałymi w kotłach, piecach i kominkach? Tak chcieliby miejscy aktywiści, którzy utworzyli specjalną petycję do władz samorządowych Warszawy. Podpisało się pod nią już ponad 5 tys. osób. - Apelujemy o wprowadzenie zakazu palenia węglem w gospodarstwach domowych na terenie m. st. Warszawy od 01.01.2023 r. oraz o prowadzenie zakazu palenia w kominkach, kozach i ogrzewaczach pomieszczeń w dniach, w których prognozowane stężenie średniodobowej normy zanieczyszczeń pyłu PM10 przekroczy dopuszczalną normę (50 ug/m3) od 01.11.2019 r. - czytamy w uzasadnieniu pod petycją. Każdy może oddać swój głos TUTAJ. Po zebraniu wymaganej liczby podpisów, pismo trafi do stołecznego ratusza i będzie rozpatrzone.

- XXI wiek. najwyższa pora jeśli nie „ostatni dzwonek” abyśmy zaczęli wdrażać nowe rozwiązania które nie degradują środowiska i naszego zdrowia. Popieram inicjatywę - pisze jedna z osób, która złożyła swój podpis pod petycją.

Dlaczego od stycznia 2023?

Zgodnie z uchwałą antysmogową dla Mazowsza mieszkańcy mają czas na likwidację pozaklasowych pieców i kominków do końca 2022 r. Po tym terminie dozwolone będzie ogrzewanie paliwami stałymi jedynie w instalacjach spełniających restrykcyjne normy emisji spalin, tzw. ekoprojekt. Władze stolicy dofinansowują wymianę pozaklasowych pieców na podłączenie do sieci ciepłowniczej, i gazowej, a także wymianę na instalacje OZE. - Do końca 2022 r. planowana jest więc bardzo duża redukcja kotłów na paliwa stałe w stolicy. Dlatego styczeń 2023 r. to dobry moment na rezygnację ze stosowania węgla w stolicy i dobry powód do zmian w uchwale antysmogowej - tłumaczą aktywiści.


od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto