Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Aktywizacja to szansa dla bezrobotnych

Lidia Raś
Lidia Raś
- Musimy przełamać stereotyp, wg którego bezrobotny kojarzy się z nieudacznikiem, szukającym bezskutecznie pracy - mówi dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy, Tadeusz Jan Zając.

Sobotni Dzień Otwarty był okazją, by przybliżyć mieszkańcom Warszawy i Mazowsza zakres działań Urzędu, a poszukującym pracy zaoferować konkretne rozwiązania na rynku. W budynku przy Młynarskiej pojawiło się sporo osób młodych oraz takich, które nie mogą znaleźć zatrudnienia ze względu na wiek.

Warsztaty to coroczna impreza organizowana przez Wojewódzki Urząd Pracy. - Celem jest oczywiście propagowanie aktywnego sposobu poszukiwania pracy, ale i przybliżenie istoty działania Urzędu Pracy. Musimy przełamać stereotyp, wg którego bezrobotny kojarzy się z nieudacznikiem, szukającym bezskutecznie pracy – mówi MM Warszawa dyrektor Urzędu, Tadeusz Jan Zając. - Otwarci też jesteśmy na opinie jak ludzie wyobrażają sobie nasza rolę i czego od nas oczekują – dodaje dyr. Zając.

Aktywizacja osób poszukujących zatrudnienia realizowana jest w różny sposób w zależności od konkretnego przypadku.
Dla części zainteresowanych mogą to być kursy zawodu, zasady zakładania własnej firmy ( to oferta głownie dla osób po maturze, nieposiadających zawodu), a nawet nauka pisania CV.
Dla innej grupy, propozycja Urzędu sprowadza się nie tylko do nauki zawodu, ale życia. - W Warszawie mamy 26 tys. zarejestrowanych bezrobotnych, ok. 200 tys. na Mazowszu, co daje poziom bezrobocia 8,5 % . Mamy też coraz więcej funduszy, by kształcić osoby, które mogłyby być poszukiwane na rynku pracy – dodaje dyr. Zając. Niestety około połowa bezrobotnych nigdy pracy nie podejmie i to nie tylko dlatego, że problemem jest znalezienie pracy.

W czasie Dnia Otwartego zainteresowani mieli okazję spotkać się z doradcami, porozmawiać o swych oczekiwaniach, a także uczestniczyć w bezpłatnych warsztatach poświęconych planowaniu kariery zawodowej wobec oczekiwań rynku pracy, zakładaniu działalności gospodarczej, procedury zatrudnienia cudzoziemców w Polsce oraz założeń europejskiego programu EURES :Twoja praca w Europie.

– Przyszłam tu – mówi Anna – bo po ukończeniu szkoły średniej urodziłam dziecko, a potem przez 3 lata byłam z nim w domu. Teraz chciałabym podjąć pracę, ale mając tylko maturę nie mogę znaleźć ciekawej propozycji. Nie chciałabym pracować w kasie w jakimś markecie; liczę, że tutaj ktoś podpowie mi co mogłabym robić – dodaje.

W tym roku szczególny nacisk położono na prezentację ofert przygotowanych przez WUP, Urząd Pracy m.st. Warszawy, Mazowiecką Komendę OHP, Nadwiślański Oddział Straży Granicznej i Komendę Stołeczną Policji. Zainteresowani pracą w Straży Granicznej i w Policji mogli odbyć rozmowy kwalifikacyjne, bo w tych instytucjach czeka ok. 300 miejsc pracy w stolicy i na Mazowszu. Niestety to dość jednostronna oferta.

- Pracodawcy są nadal mało zaangażowani; nie włączają się w takim stopniu w jakim byłoby to pożądane wg nas – mówi dyr. Zając. - W ramach programu Mazowsze 2008 mamy 87 mln. zł do zagospodarowania pod faktyczne potrzeby pracodawców, ale pracodawcy właściwie tych potrzeb nie zgłaszają!

Sobotnie warsztaty cieszyły się sporym zainteresowaniem, pozostaje więc mieć nadzieję, że będzie kogo mądrze i celowo kształcić, a pieniądze nie zmarnują się.


Euro 2008 warszawa puby lokale transmisje na żywo

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto