Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Album o wojennej stolicy gotowy. Powstanie uczczą też grą w piłkę

Anna Rokicińska
Ponad 200 unikalnych fotografii stolicy z okresu wojny, które nie były jeszcze nigdy publikowane, składają się na album "(Roz)poznaj Warszawę". Wczoraj w Muzeum Powstania Warszawskiego autorzy zdjęć wspominali wojenne ...

Ponad 200 unikalnych fotografii stolicy z okresu wojny, które nie były jeszcze nigdy publikowane, składają się na album "(Roz)poznaj Warszawę". Wczoraj w Muzeum Powstania Warszawskiego autorzy zdjęć wspominali wojenne życie w mieście. Natomiast klub sportowy Polonia 65. rocznicę walk już drugi raz chce uczcić na sportowo. Organizuje turniej o Puchar Pamięci Małego Powstańca.

Album ma być w sprzedaży już w poniedziałek. Na konferencji nie był dostępny w całości. - Zawiodła drukarnia. Farba nie wyschła i nie dojechał - tłumaczył się Jan Ołdakowski, dyrektor MPW.

O fotografiach umieszczonych w nim mówił m.in. Olgierd Budrewicz, varsavianista, autor części z nich oraz przedmowy do zbioru. - Ten album pokazuje, że oprócz takich ludzi jak Pilecki w stolicy w czasie wojny żyli też zwykli ludzie. Trzeba było żyć w tym mieście i w nim przeżyć - mówił Budrewicz.

W czasie powstania z aparatem biegał także Stefan Lewandowski. - Były sytuacje, których nie dało się fotografować - przyznaje. Wspomina bombardowanie na jednym z małych podwórek. - Tuż po nim na placu leżało około 30 osób. Ksiądz udzielał im ostatniego namaszczenia. Potem wszystkich chowaliśmy na ogródkach - wspomina Lewandowski.

Janina Kossakowska-Such opowiadała historię dwuletniego wówczas synka państwa Franaszków, właścicieli fabryki. - Niemcy zabili go jednym strzałem po tym, jak wytuptał z ukrycia - mówiła. Ona jako jedyna z pięciorga dzieci, które chowały się w fabrycznym schronie, przeżyła powstanie. Podarowała fotografię chłopca w wózeczku.

65-rocznicę wybuchu powstania na swój sposób chce uczcić klub Polonia. Po raz drugi organizuje turniej o Puchar Pamięci Małego Powstańca.

- Nasz turniej wszedł do kalendarza imprez sportowych Warszawy. Wierzę w to, że kiedy nas już nie będzie, ta impreza będzie kontynuowana - mówił Jerzy Piekarzewski, inicjator turnieju, założyciel Fundacji na rzecz Rozwoju i Promocji Sportu Młodzieżowego.

Turniej został wzbogacony o kolejny element - koncert pieśni powstańczej, który odbędzie się po zakończeniu zawodów na dziedzińcu stadionu Polonii. Pieśni powstańcze wykona Kapela Praska (niedziela, 2 sierpnia, godz. 16.30).

W ubiegłym roku po meczu finałowym turnieju odbyło się towarzyskie spotkanie piłkarskie reprezentacji artystów polskich z reprezentacją Sejmu RP. Tym razem oba zespoły wystawią wspólną reprezentację przeciwko drużynie księży archidiecezji warszawskiej (początek meczu: niedziela, 2 sierpnia, godz. 14.30).

Zarówno powstańcy, jak i mieszkańcy już od 5 lat cieszą się, że oprócz tradycyjnych obchodów rocznicy i składania wieńców młodzież właśnie przy okazji takich sportowych czy muzycznych okolicznościowych imprez dowiaduje się coraz więcej o Powstaniu.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na mazowieckie.naszemiasto.pl Nasze Miasto