Aleksander Beta mistrzem Polski

Dariusz Kuczmera
Znakomity występ zaliczyli judocy Gwardii Łódź w mistrzostwach Polski juniorek i juniorów do lat 20. Reprezentanci tego klubu wywalczyli cztery medale oraz dwa piąte miejsca.

Do rywalizacji w mistrzostwach przystąpiła rekordowa liczba zawodników. O medale rywalizowało 450 judoczek i judoków z ponad 55 klubów.

Reprezentanci Gwardii byli rewelacyjni. Aleksander Beta (waga 66 kg) w przepięknym stylu zdobył złoty medal. Stoczył sześć zwycięskich walk, w tym cztery zakończył przed czasem. Kategoria 66 kg zawsze była jedną z najmocniej obsadzonych wag. Również teraz do rywalizacji przystąpili najlepsi zawodnicy, m.in. Grzegorz Lewiński, Piotr Płoński, Adam Jałbrzykowski, Paweł Krzywosz, Michał Woźniak, Andrzej Klimas, Łukasz Bołoz oraz nasz drugi medalista Borys Birkowski, który również stoczył sześć walk, wygrywając pięć, w tym cztery przed czasem. Musiał zadowolić się brązowym medalem. Szkoda, że kontuzji tuż przed mistrzostwami nabawił się inny nasz zawodnik, Rafał Końca, który również mógł powalczyć w tej kategorii o medal.

Na bardzo duże słowa uznania zasługują Agata Szewczyk (+78 kg) i Michał Piotrkowski (55 kg), nasi srebrni medaliści. Oboje wykorzystali swoje szanse w turnieju, przystępując do każdego pojedynku bardzo skoncentrowani. Agatka w pojedynku o wejście do finału pokonała bardzo mocną zawodniczkę MKS Juvenii Wrocław Kamilę Wasek, ubiegłoroczną brązową medalistkę Mistrzostw Europy U-16.

Na słowa uznania zasługuje Maciej Dziki, zawodnik z półtorarocznym stażem wyczynowego uprawiania judo. Uplasował się na piątym miejscu. Również na piątej pozycji zakończyła udział w mistrzostwach Marta Rózga.