Allegro ma już pierwsze automaty paczkowe. W Warszawie właśnie „wyrosły” trzy ekologiczne maszyny

Akcja specjalna Automaty paczkowe Allegro
Mieszkańcy Warszawy mogą już podziwiać pierwsze automaty paczkowe Allegro, napędzane energią pochodzącą z odnawialnych źródeł. Ekologiczne maszyny porośnięte roślinami stanęły przy trzech stołecznych ulicach. Nie tak łatwo je zauważyć, bowiem mottem przewodnim firmy jest maksymalne wtopienie urządzeń w otoczenie i ich nieinwazyjność. Do końca roku w całej Polsce pojawi się 1500 zielonych „szafek” Allegro do odbioru przesyłek.

Polacy polubili dostawy zakupów internetowych do samoobsługowych urządzeń. W odpowiedzi na rosnące zainteresowanie kolejne firmy wchodzą na rynek ze swoimi propozycjami automatów do odbioru paczek, które stają się trwałym elementem przestrzeni miejskiej i terenów wiejskich. - O ile klienci sklepów internetowych cieszą się z coraz większej dostępności tej formy dostawy, to mieszkańcy coraz głośniej zastanawiają się nad estetyką oraz uciążliwością takiego sąsiedztwa. Nowe urządzenia Allegro są odpowiedzią na te obawy - mówi Dr Aneta Pluta-Zaremba z Katedry Logistyki Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

Automaty paczkowe przyjazne środowisku

Ekologiczne urządzenia zasilane energią odnawialną stanęły w trzech lokalizacjach - przy ulicy Romera 4B, Kabacki Dukt 12 i Rejewskiego w Warszawie. Ich montaż odbył się we wtorek 8 czerwca. Tym samym firma rozpoczęła budowę sieci automatów paczkowych. I jak zapowiada, do końca 2021 roku będzie półtora tysiąca urządzeń w różnych miastach Polski, a pod koniec 2022 roku - trzy tysiące. Według zapowiedzi, pierwsze przesyłki z zielonych „szafek” będzie można odebrać jesienią tego roku.

*

Zielone szafy w zgodzie z naturą

Automaty paczkowe Allegro, które „wyrosły” w Warszawie, różnią się od maszyn konkurencji - paczkomatów InPostu, urządzeń od Poczty Polskiej czy AliExpress. I widać to na pierwszy rzut oka. Są nieinwazyjne i doskonale komponują się z otoczeniem. Szczególnie można zaobserwować to przy ul. Kabacki Dukt 12 w Warszawie. Nowy automat stanął przy betonowej ścianie porośniętej zielonym bluszczem. - Przechodziłam obok i nie zauważyłam nowej rzeczy na osiedlu. Dopiero kolejnego dnia dowiedziałam się, że jest to automat do odbioru zakupów zrobionych w Internecie. Jest niemal niezauważalny dla przechodniów i w żaden sposób nie kontrastuje z okolicznymi budynkami czy ogrodzeniami. Wygląda tak, jakby ktoś specjalnie zaprojektował go dla tego miejsca - mówi Pani Zuzanna, mieszkanka Ursynowa w Warszawie. I dodaje, że największym zaskoczeniem są rośliny, które „rosną” na automacie. - To zupełnie nowe rozwiązanie, jeśli chodzi o automaty do odbioru zakupów. Ten prosty zabieg sprawił, że maszyny są przyjazne dla oka i otoczenia, a przede wszystkim promują ekologię - podkreśla Pani Zuzanna.

*

Bez reklam i z czujnikiem jakości powietrza

Ciemnozielone „szafki” od Allegro zasila energia z odnawialnych źródeł. Obsadzono je roślinami o powierzchni ok. 10 metrów kwadratowych. Jak zapewnia firma, zieleń będzie regularnie pielęgnowana i podlewana. - Te automaty wyróżniają się przede wszystkim rozwiązaniami przyjaznymi nie tylko dla klientów, lecz także dla mieszkańców. W propozycji zaskakuje, ale i cieszy zwrócenie uwagi na estetykę i zazielenienie urządzeń dzięki obsadzeniu roślinami - mówi Dr Aneta Pluta-Zaremba.

Firma całkowicie zrezygnowała z reklam czy napisów na automatach. Pokrywa je wyłącznie delikatny wzór w motywy roślinne - liście i kwiaty. Boczne ściany maszyn zostały ozdobione drewnopodobnymi elementami, które wykonano z recyklingu. Co więcej, postawiono także na ograniczenie hałasu podczas korzystania z maszyn. W tym celu wyciszono zamki szafek, aby zminimalizować trzaski podczas otwierania i zamykania drzwiczek. To nie koniec nowości. Automaty zostały wyposażone w inteligentne oświetlenie, które uruchamia się jedynie wtedy, gdy ktoś będzie z nich korzystał. Wszystko po to, by uniknąć zanieczyszczenia światłem. Maszyny zaprojektowano tak, by osoby z niepełnosprawnościami mogły bez problemu z nich korzystać. - Rozwiązania te są przyjazne dla środowiska i dla okolicznych mieszkańców. Ciekawą funkcją dodatkową jest także zainstalowanie czujników jakości powietrza - podkreśla Dr Aneta Pluta-Zaremba.

*

Stwórz mapę automatów paczkowych Allegro

Lokalizacje nowych automatów nie są przypadkowe. Przed wyborem trzech adresów w Warszawie, Allegro przeprowadziło konsultacje z ruchami miejskimi, organizacjami zrzeszającymi osoby z niepełnosprawnościami, ekspertami oraz przedstawicielami samorządu terytorialnego. Celem było wspólne stworzenie rozwiązań, które szanują otoczenie i lokalnych mieszkańców. - Uczestnicy konsultacji zwrócili szczególną uwagę na zrównoważone dostawy na „ostatniej mili” i pakowanie towarów. Podkreślono potrzebę konsolidacji dostaw do klientów, stosowania w opakowaniach wyłącznie materiałów poddających się recyklingowi czy wielokrotnego wykorzystania opakowań. Drugą ważną kwestią były obawy przedstawicieli społeczności i organizacji miejskich dotyczące estetyki przestrzeni miejskiej zajmowanej przez coraz większą liczbę urządzeń paczkowych (np. lokalizacja w pobliżu zabytkowych budynków) oraz uciążliwość dla otoczenia - mówi Dr Aneta Pluta-Zaremba. Pomimo tych problemów, automaty paczkowe są bardziej ekologiczne od innych sposobów dostaw, dlatego postulaty skupiały się na „cywilizowaniu” procesu ustawiania urządzeń.

Jak zapowiada firma, dzięki sieci ekologicznych automatów powstanie około 21 000 metrów kwadratowych zielonej przestrzeni, co daje równowartość 3 boisk piłkarskich o standardzie FIFA. Allegro zaprasza swoich klientów do współtworzenia tej sieci. Za pośrednictwem strony internetowej mogą zgłaszać się osoby, które dysponują odpowiednią lokalizacją: dostęp do prądu oraz m.in. 4 m kw. powierzchni. Wystarczy wypełnić formularz na stronie allegro.pl/zobacz/nasze-punkty.
Allegro zapewnia dostosowanie miejsca pod instalację, bezpłatny montaż automatu, obsługę oraz korzystne warunki najmu.

Dodaj ogłoszenie