Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Aloes dobry na wszystko

ELWIRA
Z przykrością stwierdzam, że do grupy roślin doniczkowych, której przedstawiciele coraz rzadziej goszczą w naszych domach, należy aloes drzewiasty (Aloe arborescens).

Z przykrością stwierdzam, że do grupy roślin doniczkowych, której przedstawiciele coraz rzadziej goszczą w naszych domach, należy aloes drzewiasty (Aloe arborescens). Dziś mało wiemy o niezwykłych właściwościach leczniczych tego cennego gatunku, który jeszcze za czasów naszych babek był ozdobą każdego okiennego parapetu.

Przyzwyczailiśmy się do tego, że gdy potrzebujemy lekarstwa, maści czy witamin idziemy do apteki. Kupujemy mnóstwo leków, pigułek, pastylek, które często bardziej szkodzą niż pomagają. A kiedyś? Kiedyś nie było tak łatwo. Trzeba było znać się na wielu rodzajach i gatunkach roślin, by móc wykorzystać ich naturalne lecznicze właściwości. A zatem, gdy chciano, by zniknął trądzik, włosy były gęstsze i bardziej puszyste, a skaleczenia, wrzody i rany goiły się szybko, sięgano po sok z aloesu.

Wymagania roślin

Uprawiając aloesy w doniczkach czy innych pojemnikach zapewniamy roślinom lekką ziemię piaszczysto-gliniastą, bowiem gatunek ten, pochodzący z rejonów pustynnych, nie ma wygórowanych wymagań glebowych. Nieco ostrożniejsi musimy być przy podlewaniu roślin. Aloesy są wrażliwe na nadmiar wody w podłożu, a zatem podlewamy je rzadko i oszczędnie, pamiętając, że jak inne gruboszowate także aloesy mają zdolność gromadzenia dużych ilości wody w tkankach i w razie potrzeby rośliny korzystają ze zgromadzonych zapasów. Nadmiar wody w glebie prowadzi do gnicia podstawy pędów i zamierania całych roślin.

Zimą pozwalamy aloesom przejść okres spoczynku umieszczając je w pomieszczeniach o temperaturze około 15 stopni C i ograniczając podlewanie do minimum. Nie musimy się obawiać, że rośliny gorzej przetrzymają okres zimy w wyższych temperaturach, ale wówczas nie będziemy mogli liczyć na to, że zakwitną.

Delikatne, różowe, drobne dzwoneczki zebrane w sporej wielkości grona pojawiają się na roślinach wiosną. To ogromna satysfakcja dla miłośników kwiatów.
Latem zapewniamy roślinom miejsce słoneczne i podlewamy raz na tydzień, większymi porcjami wody. Zimą jeśli to możliwe przenosimy aloesy do jasnych i chłodnych pomieszczeń i ograniczamy podlewanie.

Najcenniejsze i najpiękniejsze

W uprawie doniczkowej oprócz aloesu drzewiastego spotykamy kilka innych, nie mniej cennych gatunków. Należy do nich aloes pstry (Aloe variegata) o efektownie wybarwionych blaszkach liściowych, których ozdobą są ciemnozielone i zielono-popielate paski. Gatunek ten ma też nieco bardziej strzelisty i wysmukły pokrój.

Czasem na targach ogrodniczych i w dobrze zaopatrzonych kwiaciarniach spotkać możemy najmniejszy wśród aloesów - Aloes ościsty, polecany do nasadzeń z innymi karłowymi sukulentami w ozdobnych misach naśladujących alpinaria. Z uwagi na niewielkie rozmiary tego gatunku nie znajduje on zastosowania jako roślina lecznicza, choć takie właściwości również posiada.

Aloes zwyczajny to kolejny cenny gatunek polecany do uprawy doniczkowej. Z uwagi na umiarkowane rozmiary, dorosłe okazy osiągają około 60 cm średnicy, może być hodowany nawet tam, gdzie nie mamy zbyt wiele miejsca.
Mam nadzieję, że docenią państwo niezwykłe właściwości aloesów i rośliny te częściej będą gościły w waszych domach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto