Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Amerykanie w Toruniu

redakcja
redakcja
redakcja
17-letnia Kira ze Stanów Zjednoczonych, uczestniczka programu Summer Abroad i lider grupy 23-letni Duncan mówią, że takiej, jak w Toruniu, mieszanki architektonicznej nigdy nie widzieli.

Amerykanie przyznają, że spodziewali się zobaczyć u nas monotonne budynki charakterystyczne dla wielkich miast. Połączenie dawnej i nowoczesnej architektury zawróciło im w głowie.
Europejskie Centrum Współpracy Młodzieży wspólnie z amerykańską fundacją "The Experiment in International Living" zaprosiło do Polski młodzież ze Stanów Zjednoczonych również po to, aby mogła skonfrontować swoje wyobrażenie o naszym kraju.
13-osobowa grupa w Toruniu jest od tygodnia.
 
Stereotypowe opinie
Uczestnicy programu pochodzą z różnych środowisk, mają 15 - 19 lat, są ciekawi świata, osiągają znakomite wyniki w nauce, aktywnie uczestniczą w kołach zainteresowań i sekcjach naukowych.
- Mimo to, rozmawiając z niektórymi z nich, można usłyszeć stereotypowe opinie. Niektórzy żyli w przeświadczeniu, iż Polska to integralna część Rosji a sytuacja ekonomiczna naszego kraju nie jest zbyt imponująca - mówi Monika Bakalarz z ECWM, koordynatorka programu.
Kira zgłosiła się do programu, aby odbyć podróż do kraju historii. W Toruniu zauroczyła się Uniwersytetem Mikołaja Kopernika.
Monika Bakalarz, komentuje: - Szkoda, że Kira nie może zobaczyć prawdziwego życia studenckiego, w czasie gdy miasto pełne jest żaków.
Duncan mówi: - Najbardziej podoba mi się to, że Toruń jest kolorowy, pełen życia i sympatycznych ludzi.
 
Polskie pięć tygodni
Uczestnicy programu Summer Abroad w naszym mieście zamieszkają na trzy tygodnie, ale w Polsce będą o dwa tygodnie dłużej. Zobaczą m.in. Warszawę, Gdańsk, Kraków, Oświęcim i Zakopane. W grodzie Kopernika codziennie uczą się języka polskiego i odbywają zajęcia w Osadzie Leśnej na Barbarce.
Większość czasu spędzą jednak z polskimi rodzinami, u których mieszkają. Kira i Dukan uważają, że robią one wszystko, aby oni czuli się tutaj jak najlepiej.
- Na te trzy tygodnie uczestnik programu staje się częścią rodziny, żyje w nowym środowisku i dzieli z rodziną goszczącą każdą wolną chwilę. Dzięki temu młodzi Amerykanie od środka poznają, jak wygląda polska rzeczywistość dnia codziennego, czym jest nasza kultura, tradycja i zwyczaje - wyjaśnia Monika Bakalarz z Europejskiego Centrum Współpracy Młodzieży.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto