Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Andrzej Pałucki o sporcie

Marcin Gołembiewski
Marcin Gołembiewski
Andrzej Pałucki
Andrzej Pałucki Wojciech Alabrudziński
Rozmowa z Andrzejem Pałuckim, kandydatem na prezydenta Włocławka.

Dzięki pomocy miasta w tym sezonie Anwil Włocławek występuje w rozgrywkach Pucharu Europy. Czy po wyborze Pana na urząd prezydenta kibice mogą być spokojni o udział włocławskiego klubu w tych rozgrywkach na najbliższe lata. Czy Anwil będzie mógł liczyć na finansową pomoc. Czy nie była to tylko jednorazowa przedwyborcza pomoc.- Samorząd miasta aktywnie wspierał Anwil Włocławek i będzie to czynił w przyszłości, tak jak każdy klub, który będzie odnosił takie sukcesy. Wykorzystujemy start Anwilu w Pucharze Europy po to aby promować Włocławek i nasze najlepsze projekty europejskie, jakim są park przemysłowy i inkubator przedsiębiorczości. Zatem sytuacja jest odwrotna, to dzięki sukcesom Anwilu jest możliwość wypromowania tego co robimy w naszym mieście i to wykorzystujemy jako nasz atut, a łączenie tego zdarzenia z wyborami nie jest na miejscu.
W lutym rozpocznie się modernizacja stadionu OSiR przy ul. Leśnej. Czy inwestycja, mimo głosów sprzeciwu, będzie kontynuowana czy zostanie wstrzymana? Jeżeli będzie realizowana, to czy w sytuacji zamknięcia na ponad półtora roku stadionu, piłkarskie klubu z Włocławka mogą liczyć na stworzenie zaplecza socjalnego przy boiskach ze sztuczną nawierzchnią OSiR.Inwestycja będzie kontynuowana, a protesty nie mają miejsca. Wywoływane zostało zamieszanie przez grupę opozycyjnych radnych, tylko po to aby mieć temat wyborczy. Zaplecze socjalne istnieje w hali mistrzów i to w zupełności powinno wystarczyć.
Czy potrzebna jest przebudowa stadionu OSiR za 31 mln. zł? Czy nie lepiej te pieniądze przeznaczyć na wybudowanie stadionu na Przylesiu?.Mówienie o 31 mln na przebudowę stadionu jest nieporozumieniem, faktem jest, że jest opracowana kompleksowa przebudowa obiektu, bowiem Włocławka nie stać na byle jakość, najwyższy czas skończyć z obiektem, który jest rodem z lat 70 tych. Realizację całego zamierzenia uzależniam od wsparcia środkami zewnętrznymi, bowiem budżetu miasta nie stać na finansowanie całości tego zadania. Stadion na Zazamczu ma swoje miejsce i od 2012 roku będzie odnawiany, bowiem udało mi się zabezpieczyć środki finansowe z Programu Rozwoju Bazy Sportowej na jego odnowienie.
Dotacje budżetowe dla klubów zawsze powodują kontrowersje. Czy będą wreszcie jasne zasady jej przyznawania? Ostatnie lata to coroczna obniżka dotacji. Czy można liczyć na jej zwiększenie?Kryteria są jasne, jest komisja konkursowa są warunki, z którymi kluby powinny się zapoznać podobnie jest w innych miastach. Wiele klubów korzysta nie tylko z dotacji będących w dyspozycji wydziału oświaty, ale również z funduszy, które tym klubom przekazuje wydział promocji zdrowia z tzw. kapslowego
Czy kluby, jak to ma miejsce w większości miast będą mogły liczyć na finansową pomoc z tytułu promocji Włocławka?.Kluby mają tę pomoc finansową zapewnioną. Miasto jest praktycznie największym sponsorem sportu w mieście, każdy nowo powstały klub, który spełnia kryteria może otrzymać wsparcie finansowe samorządu.
Czemu na koszulkach Anwilu nie ma loga i nazwy Włocławka. Dlaczego miasto nie promuje się w ten sposób?Miasto promuje się w ten sposób bo przecież w nazwie zespołu jest Włocławek. Szczegóły umieszczania loga określa umowa sponsorska. My cieszymy się bardzo, że gdziekolwiek mówi się o naszej drużynie to pada nazwa Anwil- Włocławek.
Kontrowersje wywołują również nagrody prezydenta za osiągnięcia sportowe. Czy zostaną ustalona jasne zasady, kto może je otrzymać?Zasady są jasno określone, ale jeżeli są jakieś propozycje, żeby jeszcze bardziej udoskonalić ten system to czekam na nie. Pamiętajmy jednak o tym, że trudno oceniać osiągnięcia sportowe, bo każda dyscyplina jest inna, zróżnicowana jest konkurencja w każdej z dyscyplin, inaczej ocenia się sporty drużynowe, inaczej indywidualną rywalizację, inaczej również rangę zawodów w poszczególnych dyscyplinach i zdobyte medale i puchary.
Czy rozważa Pan powołania w strukturze UM odrębnej komórki zajmującej się problemami szeroko rozumianej kultury fizycznej i turystyki. Mariaż z oświatą, tak jak poprzednio z kulturą raczej się nie sprawdza.Rozważę tę propozycję chociaż nie zgadzam się z twierdzeniem, że ten mariaż z oświatą się nie sprawdził, zwłaszcza jeśli mówimy o szeroko pojętej kulturze fizycznej przez którą należy również rozumieć sport masowy, a miejscem gdzie w największym stopniu on się rozwija są włocławskie placówki oświatowe.
Jaki jest pomysł na odrodzenie włocławskiej piłki nożnej, która jest nadal najbardziej popularna wśród kibiców oraz na zatrzymanie odpływu utalentowanej młodzieży do klubów z innych miast.Jestem po rozmowach z piłkarzami. Do odrodzenia piłki nożnej potrzebni są wiarygodni partnerzy i sponsorzy, którzy zechcą wesprzeć tę dyscyplinę. Trudno sobie wyobrazić sukcesy w sporcie na dużą skalę bez udziału sponsorów. Dobitnym przykładem jest drużyna koszykówki.
Czy jest szansa na rozwój dyscyplin sportowych, zwłaszcza tych określanych jako olimpijskie w mieście dotychczas nieznanym (kajakarstwo) lub zapomnianych (siatkówka, piłka ręczna).Szansa jest, myślę, że kiedy wybudujemy przystań u ujścia Zgłowiączki, głównie z myślą o wioślarzach, wpłynie to na popularyzację tej dyscypliny sportu. Uważam, że trzeba postawić na sport masowy i stworzenie warunków dla jego rozwoju bo to właśnie sport masowy jest kuźnią młodych talentów. Dlatego budujemy boiska sportowe przy każdej szkole i sale gimnastyczne.
Na te same pytania, tak odpowiedział - ŁUKASZ ZBONIKOWSKI

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto