Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Anna Lewandowska zaraża Polaków miłością do zdrowego jedzenia [WYWIAD]

Karolina Kowalska
Anna Lewandowska z mężem Robertem Lewandowskim.
Anna Lewandowska z mężem Robertem Lewandowskim. archiwum Polskapresse
Anna Lewandowska, żona piłkarza Roberta Lewandowskiego i mistrzyni karate, nie spoczywa na laurach. Właśnie powstał jej blog, na którym doradza Polakom, jak zdrowo jeść i skutecznie trenować. Swoją miłością do zdrowego jedzenia i trybu życia zaraża co raz więcej osób.

Anna Lewandowska zaraża Polaków miłością do zdrowego jedzenia

Dlaczego postanowiła Pani założyć bloga „Healthy Plan by Ann”?

- Od dawna interesował mnie wpływ żywienia na zdrowie, zwłaszcza po doświadczeniach z dzieciństwa, pełnego przeziębień i alergii. Okazało się, że sport leczy, ale jedzenie też jest szalenie istotne. Czytałam, studiowałam, doradzałam znajomym. W końcu uznałam, że mogę się swoją wiedzą dzielić z innymi, przez bloga właśnie.

W jednym z wywiadów przyznała Pani, że jeszcze jakiś czas temu nie potrafiła Pani gotować ani nie odżywiała się przesadnie zdrowo – kiedy nastąpił przełom?

- Nigdy nie odżywiałam się bardzo źle, ale moja świadomość zdrowego żywienia była zdecydowanie mniejsza – to normalne. Człowiek uczy się całe życie. Poszerzam swoją wiedzę w zakresie zdrowego żywienia i treningu już od kilku lat, od kiedy zrozumiałam, że jedzenie jest częścią naszego życia. W związku z tym powinno dostarczać podstawowych składników odżywczych, które zapewniają nam energię, odpowiednie funkcjonowanie organizmu, a dla sportowców odpowiednią regenerację.

Opis bloga kończy Pani słowami: „Razem możemy więcej” –_jakie znaczenie ma udział innych osób w naszym treningu czy rozpoczęciu diety?

- We dwoje, w grupie jest po prostu łatwiej. Raz, że obecność drugiej osoby dodatkowo mobilizuje, a dwa, że kolega czy koleżanka mogą zwrócić uwagę na prawidłowe wykonywanie ćwiczeń. Mamy też dużo radości i satysfakcji, gdy razem kończymy ćwiczenia. To taki – w pewnym sensie – duch „małej drużyny”, która właśnie odniosła sukces, bo odbyła wspólny, energetyczny trening.

Dlaczego dbanie o zbilansowaną dietę jest tak ważne w trakcie systematycznego treningu?

- Zdrowy styl życia to właściwe odżywianie połączone z aktywnością fizyczną i troską o równowagę wewnętrzną. Bez dbałości o te trzy elementy w naszej codzienności raczej nie możemy się spodziewać, że będziemy mieli efekty w treningu oraz że będziemy żyć długo i w zdrowiu. Medycyna oczywiście się rozwija i skutecznie leczy wiele chorób, ale po co w ogóle chorować i cierpieć? Często lekceważymy sygnały alarmowe, jakie wysyła nasze ciało. Dbając o siebie, możemy zapobiec wielu chorobom, możemy poprawić regenerację treningową, polepszyć samopoczucie.

Jak zacząć trening?

- Od małych zmian. Zawsze powtarzam – krok po kroku np. codziennie o 5 minut treningu więcej. Uważam, że każda zmiana na lepsze to pozytywne zjawisko. Czasem wystarczy każdego dnia wprowadzać po jednej małej zasadzie, regule. Po roku daje nam to naprawdę spory efekt. Proszę sobie wyobrazić, że 20-minutowy trening to tylko 4 procent dnia. To naprawdę niewiele, a jaki efekt? Zróbmy modę na sport i zdrowy styl życia!

Co pomaga nam czuć się lepiej, a jakie jedzenie jest niedopuszczalne?

- Nie ma jednej diety dobrej dla wszystkich, bo jesteśmy różni. Mamy różne uwarunkowania genetyczne, różną aktywność ruchową, różne prace. Część osób nie toleruje pewnych składników pokarmowych i o tym nie wie, traktując objawy nietolerancji, jako przykrą dolegliwość, na którą pomoże kolejna tabletka. Dlatego pisząc o zasadach zdrowego odżywiania podkreślam konieczność obserwowania swojego ciała i samopoczucia, po określonych posiłkach.

Kilka ogólnych zasad?

- Podstawowe zasady to unikanie wysokoprzetworzonej żywności. Do niej zaliczam fast foody, wędliny produkowane na dużą, masową skalę, jedzenie w proszku i w puszkach, część pieczywa, zwłaszcza z piekarni przemysłowych, gotowe posiłki w pudełkach i słoikach, słodycze ze sklepu, cukier. Podstawą diety powinny być warzywa. Przede wszystkim korzystajmy ze świeżych, sezonowych. Jeśli sami nie uprawiamy warzyw, kupujmy u zaprzyjaźnionych rolników lub ogrodników. Jeśli i ta możliwość odpada, decydujmy się na sklepy eko. Jarzyny z puszek pożegnajmy na stałe. Żadnych parówek, pasztetów, plasterkowanej szynki. Jeśli mięso, to ze sprawdzonego źródła.

Czytaj także: Nie lubisz biegać? Idź na darmowy fitness

Na blogu wspomina Pani także nie tylko o diecie i ćwiczeniach, ale także o umiejętności radzenia sobie ze stresem – jak to robić?

- Oczywiście, tak jak każdego czasem dopada mnie zmęczenie oraz stres, szczególnie kiedy treningi są intensywne lub zbliżają się mistrzostwa. Ale właśnie wtedy bardzo ważne jest, żeby dobrze się zregenerować. Prawidłowy relaks jest sztuką, nie każdy to potrafi. Dla profesjonalnego sportowca odpoczynek jest nie mniej ważny niż trening czy odpowiednia dieta. Niestety, często o tym zapominamy i nie przykładamy odpowiedniej wagi do tego, żeby się odpowiednio wyspać, żeby mieć wygodne łóżko, żeby dostarczyć organizmowi odpowiedniej energii po wysiłku. Czasem dobrze jest się odciąć choć na kilka godzin, czytając ciekawą książkę, relaksując się w domu z kapciami na nogach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto