Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Antykwariat Zakładka na warszawskiej Pradze-Północ. Tam nie tylko książki grają główną rolę

Joanna Postrzednik
Joanna Postrzednik
Krystian Dobuszyński
Antykwariat Zakładka to nowe miejsce na mapie warszawskiej Pragi. Prowadzi je Marcin Gałązka - znany warszawski antykwariusz. Przy ulicy Inżynierskiej 1 kupimy wyselekcjonowane książki, ale także unikatowe plakaty z lat 60. i 70., pocztówki, stare zdjęcia, mapy, czasopisma i gazety. Szczegóły w tekście poniżej.

“Antykwariat to coś więcej niż skup i sprzedaż”

- Zawsze podkreślam, że dla mnie antykwariat jest czymś więcej niż tylko skupem i sprzedażą książek. To również miejsce spotkań, rozmów, odpoczynku - mówi nam na wstępie antykwariusz Marcin Gałązka. I zaprasza do swojego królestwa - Antykwariatu Zakładka, który widnieje na mapie Warszawy od 2 sierpnia br.

W środku znajdziemy wysokie do sufitu regały, w całości wypełnione książkami. Na ścianach plakaty z lat 60. i 70., również na sprzedaż. Oko przyciągają grafiki, które Marcin dostał od zaprzyjaźnionych artystów. Widzimy też stosy czasopism, gazet, pocztówek, mapy, zdjęcia czy figurki, które dopełniają to artystyczne miejsce z pasją.

Antykwariat Zakładka na warszawskiej Pradze przy Inżynierskiej 1

Antykwariat Zakładka na warszawskiej Pradze-Północ. Tam nie ...

Marcin Gałązka działa na rynku antykwarycznym od 2006 roku. Antykwariat Zakładka to jego autorski projekt. W lokalu przy Inżynierskiej 1 na warszawskiej Pradze kupimy stare książki, dokumenty, czasopisma, mapy, grafiki, pocztówki, cenne rękopisy czy oryginalne plakaty z lat 60. i 70. - Na rynku antykwarycznym jestem dokładnie od 15 lat. Przez długi czas pracowałem w Antykwariacie Kwadryga, w centrum Warszawy, przy ulicy Wilczej. W pewnym momencie postanowiłem zrobić coś swojego, zrealizować autorski pomysł - mówi nam Marcin, który od 2 sierpnia br. działa w Antykwariacie Zakładka.

I jak sam mówi, wybór lokalizacji na jego własny lokal nie był przypadkiem. - Wybrałem Pragę, bo bardzo lubię tę dzielnicę. W okolicy Antykwariatu Zakładka mieszka dużo ludzi zainteresowanych książkami, kulturą, czytaniem. Oferta księgarń w tej części miasta jest uboga - mówi Marcin. Okolice ulicy Inżynierskiej to żywy fragment Pragi. Obok jest szewc i znany serwis rowerowy. Wcześniej działała tutaj kultowa knajpa “U Krawca”, czyli jedna z pierwszych awangardowych kawiarni na Pradze. Do dziś na drewnianej podłodze znajdują się charakterystyczne ślady pozostawione przez ladę barową.

Łowy antykwaryczne

Wszystkie rzeczy, które widzimy w antykwariacie znalazł i wybrał Marcin. Żadna z książek nie trafiła przez przypadek na regały Antykwariatu Zakładka. Tytuły są wyselekcjonowane i wybrane przez Marcina. - Moja działalność polega na tym, że skupuję książki, plakaty, pocztówki, zdjęcia, a później mogę je zaoferować w antykwariacie. Nie ma miejsc typu hurtownia używanych książek. Trzeba je najpierw zdobyć. Umieszczam ogłoszenia w prasie czy Internecie. Odzywają się do mnie osoby, które chcą sprzedać rzeczy - opowiada antykwariusz.

- Antykwariat jest mały. Nie mogę mieć tutaj wszystkiego. Ograniczyłem się do pewnych działów. Są tu książki wyselekcjonowane, moim zdaniem najlepsze. Te działy to literatura piękna, proza i poezja, książki związane z naukami humanistycznymi, przede wszystkim filozofia. Jest też sporo historii sztuki i historii. Stworzyłem też dział, który bardzo lubię - książki o Warszawie - opowiada Marcin. Najpopularniejsza jest klasyka literatury światowej. Wiele z tych tytułów często nie znajdziemy w księgarniach, np. dzieł Dostojewskiego, Kafki, Hrabala. - Ludzie szukają tego przede wszystkim w antykwariatach - mówi Marcin.

- Nie mam zbyt wielu unikatów i białych kruków. Są tutaj książki na każdą kieszeń. Oferta skierowana jest dla każdego. Jeśli mi się trafi coś bardziej unikalnego sprzedaje to na Allegro. Ostatnio sprzedałem dużą partię przedwojennych zdjęć związanych z lotnictwem wojskowym - mówi Marcin.

Oprócz książek możemy kupić także oryginalne plakaty z lat 60. i 70. Niektóre z nich są naprawdę rzadkie lub niedostępne nigdzie indziej. Jak mówi Marcin, plakaty dużo trudniej pozyskać niż książki. Perełki zdarzają się niezwykle rzadko i ciężko je odkryć. Ceny plakatów zaczynają się od 100 zł. Najdroższy kosztuje 1400 zł.

Miejsce spotkań

Przestrzeń została zaprojektowana z myślą o organizowaniu wydarzeń i spotkań autorskich. W sercu regału z książkami znajduje się przytulna wnęka, gdzie można się rozłożyć. To miejsce jest również swojego rodzaju sceną dla pisarzy i bohaterów spotkań autorskich. Do tej pory odbyło się tutaj spotkanie z laureatem warszawskiej nagrody literackiej Radosławem Jurczakiem. Antykwariat odwiedzili także autorzy książki Praga. Ilustrowany atlas architektury Pragi - Maciej Czeredys i Ewa Ziajkowska. - Biznes jest istotny, ale lubię tworzyć społeczność i mieć kontakt z ludźmi - mówi Marcin, który na bieżąco informuje o planowanych spotkaniach na Facebooku Antykwariatu Zakładka oraz na Instagramie antykwariusz_galazka .

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto