Anwil - Asseco Gdynia 75:68 w 1. rundzie Pucharu Polski [zdjęcia]

Anwil Włocławek wygrał z Asseco Gdynia 75:68 w pierwszym meczu I rundy Pucharu Polski Intermarché Basket Cup.

Anwil Włocławek uporał się przed własną publicznością mimo znacznego osłabienia z drużyną Asseco Gdynia. Gospodarze od pierwszej minuty spotkania zdecydowanie ruszyli na kosz gości i zdobywali punkty z każdego rzutu. Dzięki sześciu punktom Danilo Mijatovicia i trafieniu Michała Sokołowskiego Anwil prowadził 12:2. W ekipie Asseco coś się zacięło, mnożyły się straty i niecelne rzuty, a były koszykarz Anwilu, Łukasz Seweryn szybko złapał trzy przewinienia i trener David Dedek posadził go na ławce. Natomiast włocławskie Rottweilery grali jak z nut. Po dwóch trójkach Sokołowskiego i Dulkysa prowadzili już 16 punktami.
Pierwsza kwarta zakończyła się prowadzeniem 9 punktami (22-13). W drugiej kwarcie obraz gry nie uległ zmianie, a na tablicy widniał wynik 37:19 dla gospodarzy. W drużynie przyjezdnych próbował niwelować straty Piotr Szczotka, ale sam nie wiele mógł zdziałać. Tak, więc po dwóch kwartach na tablicy był wynik 41:25. Od początku trzeciej kwarty, podopieczni trenera Detka zaczęli mozolnie odrabiać straty. Jednak w Anwilu najlepszy koszykarz Deividas Dulkys w zespół z Michałem Sokołowskim i Seidem Hajriciem nie pozwolili na zmniejszenie przewagi, która nawet urosła do 19 punktów (56:37). Była to najwyższa przewaga gospodarzy w tym spotkaniu. Kibice w Hali Mistrzów nie przypuszczali, że na dwie minuty przed końcem spotkania gospodarzę roztrwonią taką przewagę i będą się męczyć do ostatniej syreny z koszykarzami Asseco Gdynia, prowadząc jedynie dwoma oczkami (68:66)!
Trener włocławian Milija Bogicević szybko zareagował i wziął czas, rozrysował kolejne akcje, a tym samym dał odetchnąć swoim podopiecznym. Ostatecznie trzecią kwartę włocławianie przegrali 15:19, a czwartą 5 oczkami (19:24). Na słabą skuteczność włocławian pod koniec trzecie i w czwartej kwarcie miała niewątpliwie krótka ławka. W Anwili grało tylko i aż tylko siedmiu koszykarzy. Co prawda do protokołu był wpisany Duszan Katnić, ale trener wolał go oszczędzić, aby po ostatniej kontuzji doszedł do siebie przed ciężkim wyjazdowym spotkaniem ze Stelmetem Zielona Góra. Na grę w ostatniej kwarcie duży wpływ miało zmęczenie i rozprężenie w szeregach drużyny. Mimo wielkiego zrywu gości, Rottweilerom udało się dowieźć zwycięstwo do końca i koszykarze oraz kibice mogli się cieszyć ze zwycięstwa.
Najlepszym strzelcem Anwilu był Deividas Dulkys, który rzucił 19 punktów, ponadto miał 3 zbiórki, 2 asysty i 8 strat, drugim strzelcem był Michał Sokołowski, dołożył 14 punktów, 8 zbiórek i 6 asyst. W ekipie Asseco najwięcej oczek rzucił Piotr Szczotka -19, zaliczył 8 zbiórek i 3 straty oraz Łukasz Seweryn, który zdobył 12 punktów oraz zaliczył 2 zbiórki i 2 straty. Czy ta zaliczka wystarczy w rewanżu Anwilowi, przekonamy się 5 grudnia o godz. 19.00 w Gdyni.
Anwil Włocławek - Asseco Gdynia 75:68 (22:13, 19:12, 15:19, 19:24)
Anwil: Dulkys 19 (3), Sokołowski 12 (2), Kostrzewski 11, Hajrić 11, Mijatović 10 (2), Witliński 6 (2), Clanton 4
Asseco: Szczotka 19 (1), Seweryn 12 (3), Dmitriew 11 (2), Kowalczyk 8, Walton 7, Szymański 4, Zekavicić 4, Kovacević 2, Matczak 2, Żołnierewicz 0
Kolejne ligowe spotkanie w rundzie zasadniczej TBL Anwil rozegra w poniedziałek 18 listopada na wyjeździe ze Stelmetem Zielona Góra.
Milija Bogicević, trener Anwilu o powrocie do gry Katnicia i o zatrudnieniu nowego zawodnika w zespole