Anwil Włocławek wyeliminował aktualnego mistrza Polski Asseco Prokom Gdynia [zdjęcia]

Anwil Włocławek pokonał Asseco Prokom 71:56 w sobotnim meczu play-off i awansował do półfinału Tauron Basket Ligi w sezonie 2012 / 2013.

W czwartym meczu fazy play-off  Anwil Włocławek zatrzymał po dziewięcioletnim panowaniu w Tauron Basket Lidze drużynę Asseco Prokomu Gdynia, a tym samym został pierwszym zespołem, który wyeliminował aktualnego mistrza z walki o kolejny tytuł Mistrza Polski. Włocławskie Rottweilery pokonały w całej serii Asseco Prokom 3:1 i w półfinale zagrają w najbliższą sobotę z drużyną PGE Turów Zgorzelec.

Gra w pierwszej kwarcie była wyrównana z obu stron. Mimo osłabienia kadrowego goście nie pozwalali gospodarzom na wyrobienie sobie większej przewagi, a nawet po celnych rzutach Przemysława Zamojskiego i Rasida Mahalbasicia wyszli na niewielkie prowadzenie i pierwszą kwartę włocławianie przegrali jednym punktem -14:15. Od początku drugiej odsłony meczu do głosu doszli jednak gospodarze i od wyniku 19:19 zaliczyli serię z wynikiem 13:0. To był można powiedzieć kluczowy moment meczu, ponieważ zespołowi trenera Andrzeja Adamka było bardzo trudno zmniejszyć taką przewagę. Tak, więc po dwóch kwartach włocławianie schodzili do szatni z zapasem 9 punktów – 38:29. Po wznowieniu gry za sprawą celnych rzutów najlepszego duetu w drużynie gości -  Mahalbasić – Zamojski udało się przyjezdnym zbliżyć na 8 punktów, ale to wszystko, na co było stać w tym dniu drużynę z Gdyni gdyż na więcej nie pozwolili im koszykarze Milji Bogicevicia.

Trzecią kwartę włocławianie wygrali 15:9, a w czwartej był remis 18:18. Cała drużyna w tym spotkaniu zasłużyła na słowa uznania i szacunku, gdyż od początku spotkanie byli bardzo zaangażowani w grę, włożyli dużo serca w osiągnięcie końcowego wyniku. Spłacił się włożony wysiłek w grę defensywną. Rozradowani kibice rozpoczęli na stojąco fetowanie zwycięstwa Anwilu w Hali Mistrzów już na pięć minut przed zakończeniem spotkania. To historyczny moment dla polskiej koszykówki gdyż skończyło się panowanie Asseco Prokomu Gdynia.  Dziesięć lat temu Anwil Włocławek zdobył upragniony przez wszystkich sympatyków koszykówki na Kujawach tytuł mistrza Polski. Czy historia lubi się powtarzać – oto jest pytanie, na które odpowiedź uzyskamy dopiero za kilka tygodni.

Cieszymy się, że Anwil awansował do najlepszej czwórki w Tauron Basket Lidze. W kolejnej półfinałowej odsłonie czeka go ciężka przeprawa z najlepszym zespołem po rundzie zasadniczej – Turowem Zgorzelec już w najbliższą sobotę. Stawką tej batalii będzie gra w finale, a w perspektywie być może występy w Eurolidze? Mamy nadzieję, że trener Milija Bogicevic znajdzie na drużynę Turowa odpowiednią receptę?
WIDEO Z MECZU

Najlepszym zawodnikiem Anwilu był Krzysztof Szubarga, który zdobył -11 punktów i sześć asyst. W drużynie Asseco Prokomu -16 punktów rzucił Przemysław Zamojski oraz -14 punktów i 13 zbiórek dorzucił - Rasid Mahalbasić.
Anwil Włocławek – Asseco Prokom Gdynia 71:56 (3:1) (14:15, 24:14, 15:9, 18:18)
Anwil: Szubarga 11 (2), Boykin 10 (2), Hajrić 10, Weeden 10 (2), Jovanović 9 (1), Ginyard 8 (1), Frasunkiewicz 7 (1), Eitutavicius 3, Sokołowski 3 (1)
Asseco Prokom: Zamojski 16 (4), Mahalbasić 14, Śnieg 8, Witka 8 (1), Ponitka 4, Roszyk 4, Szczotka 2
W sobotę 11 maja 2013 o godz. 19:00, po dwóch latach nieobecności, Anwil Włocławek zagra w strefie medalowej z Turowem Zgorzelec. TVP Sport zapowiedział z tego spotkania relację na żywo.