Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Apel o odwołanie egzaminów ustnych dla lekarzy. "Mogliby już pracować". Środowiska lekarskie z odezwą do ministra zdrowia

Redakcja
fot. pexels.com / zdjęcie ilustracyjne
Środowiska lekarskie apelują do Ministerstwa Zdrowia o uchylenie wiosennej sesji części ustnej Państwowego Egzaminu Specjalistycznego. Naczelna Izba Lekarska zwraca uwagę na ryzyko zakażeń uczestników egzaminu, z kolei Porozumienie Rezydentów zauważa, że dzięki temu młodzi lekarze specjaliści mogliby szybciej wrócić do pracy. Szczegóły w artykule poniżej.

Lekarze apelują o odwołanie egzaminów ustnych

Naczelna Izba Lekarska zaapelowała do Ministerstwa Zdrowia o odwołanie wiosennej sesji egzaminów ustnych dla lekarzy w ramach Państwowego Egzaminu Specjalistycznego. Do apelu przyłączyło się Porozumienie Rezydentów oraz Okręgowa Rada Lekarska w Warszawie. Środowiska lekarskie argumentują, że przeprowadzenie ustnych egzaminów stanowi ryzyko zakażeń dla jego uczestników. Rezydenci zaznaczają także, że lekarze mogliby dzięki temu szybciej wrócić do pracy i przyjmować pacjentów w swoich specjalizacjach. Naczelna Izba Lekarska sformułowała w tej sprawie już dwa pisma do resortu zdrowia - pierwsze z 24 lutego pozostało bez odpowiedzi. Kolejną próbę podjęto 4 marca.

Jak podkreśla Prezes NRL, prośba podyktowana jest troską o bezpieczeństwo zarówno przystępujących do części ustnej PES, jak również ich pacjentów. W kraju obserwujemy pierwsze symptomy trzeciej fali pandemii. Przewidując narastające obciążenie systemu ochrony zdrowia należy podejmować takie decyzje i działania, które zminimalizują ryzyko ograniczenia jego wydolności, w szczególności w skutek zachorowań personelu medycznego - czytamy w apelu do ministra Niedzielskiego.

NIL zaznacza, że nadal nie zakończono etapu szczepień przeciwko COVID-10 w grupie "0", co oznacza, że wśród przystępujących do części ustnej PES mogą znaleźć się osoby w dalszym ciągu bezbronne wobec wirusa. Według danych przekazywanych przez MZ dotychczas nie zaczepiono nawet połowy lekarzy i lekarzy dentystów. Wiosenna sesja egzaminacyjna PES zaplanowana jest na termin 1.03.2021-31.05.2021.

Wobec powyższego Prezes NRL zauważa, że organizowanie egzaminów ustnych może prowadzić do zachorowania tych przystępujących do egzaminu, którym nie udało się jeszcze zaszczepić, pomimo, że są w grupie „0”. Udział w części ustnej egzaminu jest również w obecnej sytuacji epidemicznej niewskazany w przypadku osób zaszczepionych, które choć same powinny być bezpieczne, to w razie ekspozycji na wirusa mogą go transmitować
na inne osoby - argumentuje NIL.

Piotr Pisula, szef Porozumienia Rezydentów zaznacza, że odwołanie ustnych egzaminów specjalistycznych pozwoliłoby na powrót do pracy w szpitalach tysiącom medyków. Pisula wyjaśnił, że specjaliści, którzy mieliby przystąpić do ustnego PES to lekarze w trakcie egzaminu specjalizacyjnego, co oznacza, że przeszli już szkolenie specjalizacyjne (najczęściej sześcioletnie) i są po egzaminie pisemnym.

- Młodzi specjaliści praktycznie, zwłaszcza anestezjologii, chorób zakaźnych, interny, takich specjalizacji najbardziej kluczowych w trakcie epidemii, mogliby szybciej już wrócić do pracy, zamiast jeszcze dwa miesiące siedzieć i się uczyć - mówił Pisula na antenie Radia Dla Ciebie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto