Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Apel smoleński - głosuj, czy jesteś za, czy przeciw

Grażyna Szyszka
Tegorocznym uroczystościom Święta Niepodległości przy Pomniku Dzieci Głogowskich będzie towarzyszyć wojskowa kompania honorowa. Oznacza to, że zostanie też odczytany tzw. apel smoleński. Taką decyzję podjął starosta powiatu głogowskiego Jarosław Dudkowiak po rozpatrzeniu protestu w tej sprawie wystosowanego przez działaczy głogowskiego koła .Nowoczesnej.

Zanim to zrobił poprosił o opinię w tej sprawie przewodniczącego Społecznej Rady Kombatantów Franciszka Marciniaka oraz dowódcę Garnizonu Głogowskiego ppłk Adama Kliszkę. Ten pierwszy był przeciwny, by podczas uroczystości 11 listopada odczytywano apel smoleński, nawet kosztem wojskowej asysty.

Z oficjalnej odpowiedzi z Głogowskiego Garnizonu wynika natomiast, że Apel Pamięci musi być odczytywany zgodnie z instrukcjami MON (czyli musi zawierać odniesienia do ofiar katastrofy lotniczej) - w innym przypadku nie może dochodzić do udziału asysty wojskowej w czasie imprez patriotycznych.

- Nie chcemy aby decyzja związana z organizacją uroczystości patriotycznych była odbierana jako obarczona podtekstem politycznym, tym bardziej, że w skali kraju trwa żywa dyskusja co do zasadności wykonywania ekshumacji ofiar katastrofy - informuje Bartłomiej Adamczak, rzecznik prasowy starostwa powiatowego.- Mając na uwadze powyższe, zdając sobie sprawę ze stopnia złożoności problemu, prosimy o bezpośrednią wypowiedź w tym temacie mieszkańców Ziemi Głogowskiej.

Rzecznik zaapelował do mieszkańców, by za pomocą sondy na portalach internetowych sami zdecydowali, czy chcą, by apel smoleński towarzyszył oficjalnym uroczystościom w naszym powiecie i odpowiedzieli na pytanie o treści: Czy jesteś za tym aby począwszy od 2017 roku na uroczystościach patriotycznych nie odczytywać Apelu Pamięci w „wersji smoleńskiej” - nawet jeśli oznaczać to będzie brak asysty wojskowej w trakcie obchodów.

Chodzi o uroczystości patriotyczne przygotowywane przez powiat z okazji: Święta Konstytucji 3 Maja, rocznicy zakończenia II Wojny Światowej 8 maja, rocznicy wybuchu II Wojny Światowej 1 września, rocznicy napaści ZSRR na Polskę 17 września oraz Dnia Niepodległości 11 listopada. - Dzięki temu działaniu otrzymamy jasny obraz nastawienia społecznego do tej kwestii i podjęta decyzja będzie zgodna z wolą mieszkańców - dodaje rzecznik starostwa.

A jakie jest wasze zdanie w tej sprawie?
Czekamy na komentarze

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na polkowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto