Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Archiwalne dokumenty organów bezpieczeństwa PRL w lotniczej przesyłce kurierskiej

Redakcja
mat. prasowe/Krajowa Administracja Skarbowa
Mazowiecka KAS wykryła na lotnisku w Warszawie dwie przesyłki z dokumentami Ministerstwa Spraw Wewnętrznych oraz Komend Wojewódzkich Milicji Obywatelskiej. Znaleziono 11 teczek z aktami i ponad 100 nośników elektronicznych, cyfrowych oraz analogowych. Przesyłki były nadane do USA. Więcej w artykule poniżej.

Jak informuje w komunikacje Krajowa Administracja Skarbowa, odzyskane dokumenty zostały wytworzone w latach 1967-1968 przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych oraz Komendy Wojewódzkie Milicji Obywatelskiej – Wydziały ds. Służby Bezpieczeństwa. Dotyczyły one panującej wówczas sytuacji w PZPR, w środowiskach studenckich, literackich, artystycznych, robotniczych oraz zawierały informacje o protestach z marca 1968 r. i późniejszych działaniach władz.

Znaleziono 11 teczek z aktami, z których każda zawierała od 30 do 250 kart dokumentów oraz ponad 100 nośników elektronicznych, cyfrowych i analogowych.

Archiwalne dokumenty organów bezpieczeństwa PRL w lotniczej ...

Materiały zostały przekazane Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Warszawie, której prokurator wszczął śledztwo w sprawie uchylania się od przekazania Instytutowi Pamięci Narodowej posiadanych bez tytułu prawnego dokumentów archiwalnych wytworzonych przez organy bezpieczeństwa państwa.

- Przeszukano mieszkania i pomieszczenia gospodarcze, które należały do nadawcy przesyłek. Zabezpieczono kopię dysku twardego komputera, na którym zostały utrwalone skany dokumentów archiwalnych. Nośnik danych został przekazany biegłemu z zakresu techniki komputerowej i informatyki, aby ustalić czy nie zawiera elektronicznych kopii dokumentów, które podlegają przekazaniu do zasobu archiwalnego Instytutu Pamięci Narodowej – czytamy w komunikacie KAS.

Osobie, która posiada dokumenty lub zapis informacji podlegający przekazaniu Instytutowi Pamięci, uchyla się od ich przekazania, utrudnia przekazanie lub je udaremnia, grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat – art. 54 ust. 2 ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.

Postępowanie prowadzi Instytut Pamięci Narodowej we współpracy z naczelnikiem Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego w Warszawie.

Na lotnisku Chopina mogliśmy zobaczyć najnowsze (ówcześnie) dziecko firmy z Ameryki Południowej. Stolica została wyróżniona, ponieważ stąd zaczynało się europejskie tournée Embraera. Miało to miejsce w 2018 roku.

Samolot, który przyleciał do Warszawy, przypominał rekina. Specjalne malowanie nawiązuje do osiągów maszyny. Nowy Embraer spala 17,3 proc. paliwa mniej niż poprzednik. Dzięki niższej wadze i użyciu trwalszych elementów jest to najbardziej ekonomiczny samolot świata. Nazywany jest "łowcem zysków". 

Więcej: Embraer E190 E2 w Warszawie. Superoszczędny samolot, który - nie bez powodu - przypomina rekina

Nie tylko Antonov. Jakie niezwykłe samoloty mogliśmy zobaczy...


Zobaczcie też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto