Armwrestling Rumia 2019. Cztery dni, trzy wielkie imprezy, ponad 800 zawodników i zawodniczek z 34 krajów [zdjęcia, wideo]

(raf)
Armwrestling Rumia 2019
Armwrestling Rumia 2019 materiały prasowe
Najlepsi z najlepszych siłaczy walczyli przez cztery dni w hali MOSiR-u w Rumi. To była kumulacja trzech dużych imprez sportowych. W każdej z nich mocny akcent dali Polacy. Biało-czerwoni zdobyli 158 medali w amatorskich mistrzostwach świata, trzy medale w turnieju zawodowym "Złoty Tur World Cup", a Aleks Kurdecha wygrał swoją walkę w finałach Vendetta Top 8.

Armwrestling, czyli siłowanie na rękę to typowy sport walki, w którym oprócz siły niebagatelną rolę odgrywa technika, taktyka oraz odporność psychiczna. Walczy się na prawą, jak i na lewą rękę.

- Takie imprezy jak mistrzostwa świata i Puchar Świata zawodowców "Złoty Tur World Cup" to budżet liczony w milionach złotych. Nie oszczędzamy na oprawie zawodów, która jest bardzo spektakularna, co w połączeniu z emocjonującymi walkami na rękę daje niepowtarzalny klimat – mówi Paweł Podlewski, prezydent Federacji Armwrestling Polska.

Długi, sportowy weekend w hali w Rumi rozpoczęły mistrzostwa świata. Wystartowało w nich ponad 600 zawodników i zawodniczek – seniorzy, juniorzy, mastersi i grand mastersi oraz zawodnicy niepełnosprawni. Polska wystawiła zawodników niemal we wszystkich kategoriach wiekowych, a łącznie nasza reprezentacja liczyła 116 osób. Wielką siłę Polacy pokazali w kategoriach juniorskich, w których zdobyli aż 73 medale!

- W Polsce wciąż jest to sport amatorski, niemniej niemal dwudziestoletnia praca przynosi efekty. W całym kraju działa kilkadziesiąt klubów armwreslingowych, a sport ten uprawia ponad 1500 zawodników i zawodniczek w różnym wieku – dodaje Paweł Podlewski.

Wśród seniorów Polska miała kilku bohaterów podczas tych zawodów. Z pewnością największą niespodziankę sprawiła Małgorzata Ostrowska (Spartan Armwrestling Club Strzegom), która w kategorii 57 kg zdobyła mistrzostwo świata na prawą rękę i srebro na rękę lewą. Następnie zawodniczka ze Strzegomia spróbowała swych sił wśród zawodowców na turnieju "Złoty Tur World Cup". Niesiona dopingiem publiczności piękna i silna Polka wzniosła się na wyżyny swoich możliwości i wywalczyła srebrny medal na prawą rękę.

- To piękne zwieńczenie mojej prawie 16-letniej przygody z armwrestlingiem. Po tylu latach treningów zdobyłam swój pierwszy tytuł mistrzyni świata. Gdy stałam na podium i słuchałam Mazurka Dąbrowskiego łzy cisnęły się do oczu, a serce mi buzowało. Kariery oczywiście nie kończę, te wyniki dały mi potężną dawkę wiary we własne możliwości i wiem, że jeszcze wiele mogę w tym sporcie osiągnąć – mówi Małgorzata Ostrowska.

Bohaterką mistrzostw była Marlena Wawrzyniak, najbardziej utytułowana polska armwrestlerka, która ma na swoim koncie tytuły mistrzyni świata, Europy oraz zwycięstwa w turniejach zawodowych. Zawodniczka klubu Arm Fanatic Sport Grudziądz wraca z Rumi z czterema złotymi medalami, które zdobyła w rywalizacji na prawą i lewą rękę, zarówno wśród seniorek, jak i w kategorii Masters. Marlena miała też wystartować wśród zawodowców w turnieju Złoty Tur World Cup, ale z powodu bólu w ręce musiała się wycofać.

- Byłam faworytką tych mistrzostw i najbardziej jestem zadowolona z tego, że udźwignęłam ten ciężar. W armwrestlingu na tym światowym poziomie głowa jest równie ważna co technika i siła - mówi Marlena Wawrzyniak.

Bardzo widowiskowe walki toczył też klubowy kolega Marleny, Sławomir Malas. Zawodnik Arm Fanatic Sport Grudziądz zdobył mistrzostwo świata na lewą rękę w kat. 70 kg, pokonując w finale po niezwykle zaciętej walce Huseyna Amanliego z Azerbejdżanu. Malas z bardzo dobrej strony zaprezentował się także w rywalizacji zawodowców, gdzie doszedł do finału zarówno na prawą, jak i na lewą rękę. Obie walki finałowe przegrał z faworyzowanym Mindaugasem Tarasaitisem (Litwa), ale z turnieju Złoty Tur wyjeżdża z dwoma srebrnymi medalami!

W Rumi świetnie walczył też Tomasz Szewczyk (SDS Tomaszów Mazowiecki), który w kat. 86 kg zdobył mistrzostwo świata na prawą rękę, a na lewą był trzeci. Wielki talent potwierdził również Piotr Harkabuzik, który od niedawna startuje wśród seniorów. Zawodnik klubu Niedźwiedzie Orawy w pięknym stylu wygrał kategorię 95 kg na lewą rękę.

Zwieńczeniem tego wielkiego święta armwrestlingu były finałowe walki kategorii open (bez podziału na kategorie wagowe) zawodowego turnieju Vendetta Top 8 organizowanego przez Professional Armwrestling League. Imprezy eliminacyjne odbyły się wcześniej w Chinach i Malezji, a finałowe walki o konkretne miejsca odbyły się w Rumi. Pojedynki te toczone są w formule armfight, walka trwa 6 rund, a zawodnicy rywalizują na prawą rękę. W tej światowej elicie znalazł się Polak, Aleks Kurdecha. 29-latek zmierzył się w walce o siódme miejsce z legendą armwrestlingu, wielokrotnym mistrzem świata, zwycięzcą wielu turniejów zawodowych, Rustamem Babajewem z Ukrainy. Obaj dali świetną walkę, każda runda trwała bardzo długo, była niezwykle zacięta, ale ostatecznie to Kurdecha zwyciężył 6:0. W walce o pierwsze miejsce potężny Levan Saginaschvili (180 kg) nie dał szans Witalijowi Laletinowi (Rosja) i wygrywając 6:0 potwierdził dominację.

Mistrzostwa świata w armwrestlingu Rumia 2019 - dorobek Polaków

• Seniorzy – 6 złotych, 5 srebrnych, 5 brązowych
  • Juniorzy – 26 złotych, 25 srebrnych, 22 brązowe
  • Masters – 17 złotych, 10 srebrnych, 7 brązowych
  • Niepełnosprawni – 14 złotych, 13 srebrnych, 8 brązowych

Złoty Tur World Cup Rumia 2019 - dorobek Polaków

• Sławomir Malas – srebrny medal w kat. 70 kg na lewą rękę i srebrny medal na prawą rękę.