Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Arturo Sandoval: "Warszawa to piękne miasto, wspaniali ludzie, a kobiety... o mój Boże"[Rozmowa Nam]

Sonia Tulczyńska
Arturo Sandoval: "Warszawa to piękne miasto, wspaniali ludzie, a kobiety... o mój Boże"[Rozmowa Nam]
Arturo Sandoval: "Warszawa to piękne miasto, wspaniali ludzie, a kobiety... o mój Boże"[Rozmowa Nam] Szymon Starnawski
Arturo Sandoval wystąpił w Warszawie podczas gali Polacy z Werwą. Kubański trębacz i pianista jazzowy na scenie muzycznej jest od kilkudziesięciu lat. W swojej karierze nagrywał z takimi sławami, jak: Frank Sinatra, Jerzy Milian, Johnny Mathis, Gloria Estefan, Kenny G, Paul Anka czy Dave Grusin. Po jego stołecznym koncercie udało nam się zadać muzykowi kilka pytań.

Źródło: Naszemiasto.pl

Nie mogłabym nie rozpocząć tej rozmowy od pytania o Polskę. Jak Panu się u nas podoba?
W Warszawie byłem już wielokrotnie! Po raz pierwszy zagrałem tu, o ile mnie pamięć nie myli, w 1972 r. Nie było cię jeszcze wtedy na świecie! Graliśmy w Sali Kongresowej podczas festiwalu Jazz Jamboree. Potem wracałem tu jeszcze wielokrotnie i zawsze świetnie się bawiłem. Ludzie są bardzo mili i potrafią docenić muzykę.

Podoba się Panu Warszawa?
Oczywiście! Tak jak mówiłem, byłem tu wielokrotnie. Ostatnim razem spędziłem w Warszawie kilka dni, więc mogłem pospacerować, zobaczyć to i owo. Piękne miasto, wspaniali ludzie, a kobiety... o mój Boże.

Traktuję to jako komplement. Chciałabym się dowiedzieć, co muszę zrobić, żeby odnieść tak ogromny sukces jak Pan...
Nie mam pojęcia. Ciężko pracuję od wielu lat, wkładam w muzykę dużo serca. Mam to szczęście, że zostałem doceniony, a na moje koncerty przychodzi sporo ludzi. Jestem za to bardzo wdzięczny Bogu.

Jaką muzykę polecałby Pan na te zimne dni?
Wszystko zależy od nastroju, w jakim jesteś. Ważne jest też otoczenie, w jakim się znajdujesz - czy jesteś z przyjaciółmi, z chłopakiem czy sama. Dusza i serce zawsze rozpoznają dobrą muzykę i będą czerpać z niej radość.

Na koniec chciałabym się zapytać o Pana stosunek do ogólnodostępnej muzyki. Dzisiaj jazz możemy mieć w Spotify i innych programach streamingowych. Czy to dobre rozwiązanie według tak doświadczonego muzyka, jak Pan?
Internet wywrócił całą branżę do góry nogami. Problemem nie jest marketing czy to, w jakiej formie ludzie słuchają muzyki. Problemem jest kwestia jakości. Młodzi powinni wiedzieć, że istnieje też inna muzyka. Powinni znać choć trochę Szopena czy Paderewskiego, bo jeśli słuchają tylko rapu czy hip-hopu, tracą naprawdę wiele świetnej muzyki. To samo dotyczy jazzu - trzeba wiedzieć, kim był Charlie Parker, Dizzy Gillespie, John Coltrane czy Ella Fitzgerald. Młodzi ludzie nie znają tej muzyki i nie mają pojęcia o jakości, standardzie, który ci artyści wyznaczyli. To wielka szkoda. Zadaniem mediów jest edukowanie młodzieży, przedstawienie wszystkich możliwości - i dopiero wtedy można tak naprawdę wybierać, czego chce się słuchać. Teraz możliwości wyboru są bardzo ograniczone.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto