Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Artyści dla Bogatyni

Fundacja Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości AIP
Kalendarz Marki Parker na 2011 rok
Kalendarz Marki Parker na 2011 rok Marka Parker
Marka Parker wypuściła limitowaną edycję wyjątkowego kalendarza autorskiego na 2011 rok. Promotorem kalendarza jest Andrzej Pągowski, artysta grafik, który zaprosił do udziału w przedsięwzięciu 11 wyjątkowych osobistości.

Środki z licytacji kalendarza i oryginałów prac zostaną przekazane na szkołę podstawową w Bogatyni, która szczególnie ucierpiała w zeszłorocznej powodzi.

Kalendarz nie jest przeznaczony na sprzedaż, a jego powstanie stało się pretekstem do zebrania środków na remont Szkoły Podstawowej nr 1 w Bogatyni. W sierpniu 2010 roku, woda z płynącej tuż obok szkoły Miedzianki zalała kuchnię, stołówkę oraz szatnię. Zdewastowany został teren wokół szkoły, ogrodzenie, sprzęt kuchenny, nagłośnienie, urządzenia wentylacyjne. „Jedynka" to najstarsza szkoła w Bogatyni. Liczy sobie ponad 60 lat. Doświadczyła przez ten czas przeobrażeń, przebudowań, zmian ustroju i pokoleń. Przed szkołą kolejne wyzwanie, któremu sprostać chcą również
polscy artyści.

Dzięki ich inicjatywie powstał wyjątkowy kalendarz, a wśród autorów grafik i rycin znajdziemy takich artystów jak: Andrzej Wajda, Andrzej Mleczko, Gosia Baczyńska, Daniel Libeskind, Allan Starski czy Joanna Sarapata. Każdy z nich stworzył jedną z dwunastu oryginalnych kart kalendarza.

Wernisaż oryginałów prac, wykonanych przez artystów odbędzie się 12 lutego 2011 roku. Tego dnia przypada bowiem Ogólnopolski Dzień Pisania Piórem, którego inicjatorem jest marka Parker. Prace będzie można również licytować poprzez serwis Allegro.pl.

Prestiżowy kalendarz ukazał się w limitowanej edycji 1 000 sztuk.

Informacje o autorach prac:

Daniel Libeskind
- amerykański architekt, polskiego pochodzenia. Jest jednym z najbardziej aktywnych i wybitnych współczesnych architektów, szczególnie w świecie muzeów. Do jego najwybitniejszych realizacji należą m in.: Muzeum Żydowskie w Berlinie, Muzeum Wojny w Manchesterze, Metropolitan University Graduate Centre w Londynie, w trakcie realizacji: Freedom Tower, Grand Zero w Nowym Jorku, apartamentowiec Złota 44 w Warszawie.

Andrzej Pągowski – grafik, plakacista. Jest autorem ponad 1000 plakatów wydanych drukiem w Polsce i zagranicą. Zajmuje się ilustracją książkową i prasową, jest autorem okładek wydawnictw płytowych, twórcą scenografii teatralnych i telewizyjnych, scenariuszy filmów i teledysków, dyrektorem artystycznym wielu pism, najdłużej – polskiej edycji miesięcznika „Playboy”. Swoje prace prezentował na licznych wystawach indywidualnych w kraju i na świecie, jest laureatem wielu prestiżowych nagród polskich i zagranicznych.

Gosia Baczyńska
- projektantka mody, autorka kostiumów. Absolwentka Wydziału Projektowania Ceramiki i Szkła Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Projektuje i szyje na zamówienia ubrania sygnowane własnym nazwiskiem, przygotowuje cieszące się uznaniem kolekcje autorskie. Magazyny ELLE, Twój Styl i Exklusive kilkukrotnie przyznały jej nagrodę Projektanta roku. Miesięcznik Home & Market uznał ją za jedną z 50 Najbardziej wpływowych kobiet w Polsce w latach 2005, 2006 i 2007.

Andrzej Wajda
- wybitny reżyser filmowy i teatralny, współtwórca polskiej szkoły filmowej. Stworzył wiele filmowych adaptacji dzieł literackich i obrazów o tematyce współczesnej, jak również kameralnych dramatów psychologicznych. Autor takich filmów jak: Kanał, Popiół i diament, Popioły, Ziemia obiecana, Człowiek z żelaza, Katyń. Laureat wielu nagród i wyróżnień, w tym w 1981 otrzymał Złotą Palmę w Cannes;w 1998 Złote Lwy w Wenecji, w 2000 honorowego Oscara.

Waldemar Świerzy – grafik, plakacista, współtwórca polskiej szkoły plakatu, ilustrator książek, portrecista. Profesor, wykładowca akademicki w kraju i za granicą. Autor blisko dwóch tysięcy wydanych drukiem plakatów, przede wszystkim o tematyce kulturalnej. Liczne wystawy indywidualne i zbiorowe w Polsce i na świecie. Laureat kilkudziesięciu nagród, w tym złotych medali na Międzynarodowych Biennale Plakatu w Warszawie i Lahti. Obecnie pracuje nad nowym, współczesnym Pocztem Władców Polski.

Andrzej Dudziński – grafik, rysownik, malarz, karykaturzysta, fotografik. Zadebiutował w 1970 r. na łamach Szpilek, swoje prace zamieszczał również w czasopismach Polska, Polityka, Kultura, Ty i Ja, Tygodnik Powszechny. Od 1977 przebywa w USA, współpracuje z wieloma czasopismami amerykańskimi m.in.: Newsweek, The New York Times, Playboy, Rolling Stone, Time, Vanity Fair, The Washington Post. Liczne wystawy zagranicą i w kraju.

Joanna Sarapata
– malarka. Studia w Ecple des Beaux-Art. w Paryżu, kontynuowane w Academie des Art. Contemporaires w Nicei. Głównym tematem malarstwa jest akt kobiecy. Wystawy prac między innymi w St. Tropez, Monaco, Paryżu, Niemczech, USA, Szwajcarii, Japonii, od 1998 r. również w Polsce. Laureatka konkursu na plakat Opery Paryskiej. Jej prace znajdują się w licznych prywatnych kolekcjach na całym świecie.

Przemek Trust-Truścinski
– rysownik znany z komiksów prasowych publikowanych między innymi w takich tytułach jak Gazeta Wyborcza, Machina, Newsweek, Playboy oraz pismach poświęconych fantastyce, laureat nagród na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu w Łodzi. Autor graficzny postaci Wiedźmina w grze komputerowej, dyrektor artystyczny antologii komiksowej 44 Muzeum Powstania Warszawskiego. Współpracuje z wieloma wydawnictwami, agencjami reklamowymi, tworzy scenografie telewizyjne.

Allan Starski
– scenograf filmowy, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, autor scenografii do wielu filmów Andrzeja Wajdy, Romana Polańskiego i Agnieszki Holland. W 1993 r. został wspólnie z Ewą Braun laureatem Oscara za scenografię do filmu Lista Schindlera w reżyserii Stevena Spielberga. W 2000 r. otrzymał Nagrodę „Polskie Orły” za scenografię do filmu Pan Tadeusz w reż. Andrzeja Wajdy, a w 2003 r. tę samą nagrodę za scenografię do filmu Pianista w reż. Romana Polańskiego.

Adam Myjak – rzeźbiarz i pedagog, profesor zwyczajny Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Czołowa postać współczesnej rzeźby polskiej, związana z życiem artystycznym stolicy i Akademią, której aż przez dwanaście lat był rektorem. Ma na swoim koncie ponad sześćdziesiąt wystaw indywidualnych w kraju i za granicą, brał udział w wielu pokazach zbiorowych współczesnej sztuki polskiej na wszystkich kontynentach, wielokrotnie nagradzany i wyróżniany, zdobywca najwyższego odznaczenia za zasługi na polu kultury - złotego medalu Gloria Artis (w 2005 roku).

Czesław Czapliński
– fotograf, dziennikarz, od 1979 roku w Nowym Jorku. Dokumentował z aparatem w ręku najważniejsze współczesne wydarzenia, opublikował tysiące zdjęć w pismach zagranicznych i polskich. W ciągu 30 lat kariery fotografował najbardziej znane osobistości ze świata biznesu, kultury, polityki, sportu. Autor i współautor 30 albumów i książek. Autor ponad 500 artykułów i reportaży publikowanych w Ameryce i Polsce.

Andrzej Mleczko - rysownik, znany przede wszystkim jako autor rysunków satyrycznych. Zajmuje się również malarstwem, ilustracją książkową, grafiką reklamową, plakatem i, sporadycznie, scenografią. Współpracuje z polskimi i zagranicznymi pismami, w których opublikował już ponad 15 tysięcy swoich rysunków. W 2010 otrzymał Nagrodę Kisiela w kategorii „publicysta”. Jego prace były prezentowane na licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto