Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Astma - odmiany

abcZdrowie.pl
by noil's
Astma może mieć wiele twarzy. Poznaj objawy jej najważniejszych odmian.

Astma oskrzelowa to przewlekłe schorzenie, które objawia się napadami duszności wydechowej. Towarzyszące im ucisk w klatce piersiowej, kaszel i świszczący oddech są wynikiem obrzęku śluzówki i skurczu mięśniówki oskrzeli. Ze względu na fakt, iż przebieg astmy może różnić się u poszczególnych pacjentów, wyróżnia się kilka rodzajów tej choroby.

Astma zawodowa

Gdy symptomy astmy pojawiają się w miejscu pracy, wyłącznie w dni robocze i tylko na skutek styczności z czynnikami znajdującymi się w ścisłym związku z tym miejscem, mamy do czynienia z tak zwaną astmą zawodową. Ta odmiana astmy dotyka przede wszystkim pielęgniarki, fryzjerów, stolarzy, hodowców zwierząt oraz malarzy.

W przypadku astmy zawodowej stosuje się jedynie leczenie objawowe, a symptomy chorobowe mają tendencję do nawracania, zwykle ze znacznym nasileniem. Jedyną skuteczną metodą walki z tym schorzeniem jest zmiana pracy, umożliwiająca całkowite ograniczenie kontaktu z substancjami drażniącymi.

Astma wysiłkowa

Objawy astmy wysiłkowej pojawiają się w wyniku zwężenia dróg oddechowych podczas wysiłku fizycznego, zwykle około 5-20 minut po rozpoczęciu treningu. Choremu dokucza wówczas świszczący oddech oraz kaszel. Aby nie dopuścić do wystąpienia niepożądanych symptomów, przed ćwiczeniami pacjent powinien zastosować inhalator.

Astma atopowa

Napad astmy w przebiegu atopowej postaci tego schorzenia ma miejsce wskutek kontaktu z alergenami pokarmowymi lub wziewnymi. Najczęściej są to popularne pokarmy (ryby, jaja, mleko) lub wszechobecne roztocza kurzu domowego. Unikanie alergenów odpowiedzialnych za wystąpienie objawów astmy to podstawa prowadzonej terapii.

Astma aspirynowa

Na astmę aspirynową najczęściej zapadają osoby zmagające się z przewlekłym zapaleniem zatok lub polipami w nosie. Symptomy tej postaci astmy (napad duszności, katar, zaczerwienienie skóry, podrażnienie spojówek) pojawiają się kilkanaście minut lub nawet kilka godzin po zażyciu kwasu acetylosalicylowego, czyli aspiryny. Ten typ astmy może stanowić zagrożenie dla życia pacjenta.

Astma nocna

Symptomy astmy mogą pojawiać się w nocy, w związku z cyklem snu. W etiologii astmy nocnej znaczenie może mieć specyficzne wydzielanie hormonów, ułożenie ciała, ochłodzenie w obrębie dróg oddechowych oraz kontakt z alergenami. Jak wykazały badania, ryzyko zgonu w wyniku napadu astmy jest największe właśnie w nocy.

Stopień kontroli astmy

Sposób leczenia astmy jest dostosowywany nie tylko do jej postaci, ale również do stopnia jej kontroli. Z tego właśnie powodu podczas ustalania schematu leczenia specjaliści biorą pod uwagę nową klasyfikację astmy, w ramach której wyróżnia się astmę niekontrolowaną, częściowo kontrolowaną oraz kontrolowaną. Najnowszy podział astmy odzwierciedla stopień choroby, który – co ważne – może ulegać zmianie u jednego pacjenta, powodując konieczność dokonania modyfikacji w sposobie leczenia.

U wielu chorych astma pozostaje nierozpoznana, a co za tym idzie – nieleczona. Czasem zdarza się, że mimo wyraźnych objawów wskazujących na to schorzenie, chorzy unikają wizyty u lekarza i nie podejmują żadnych kroków, które mogłyby poprawić jakość ich życia. Właśnie dlatego tak ważna jest znajomość symptomów oraz rodzajów astmy – wiedząc, jakie może być źródło uciążliwych dolegliwości, mamy większe szanse na szybkie rozpoznanie schorzenia i wdrożenie odpowiedniego leczenia. Ponadto możemy uchronić się przed groźnymi powikłaniami astmy, stanami zagrożenia życia, a nawet przed śmiercią. Wiedza jest w tym przypadku na wagę złota.

Wsparcie redakcyjne od:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Testy krwi prognozują ryzyko zawału serca

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto