18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Astrobot. Konkurs astronautyczno-robotyczny w Warszawie

Martyna Kalinowska
Astrobot. Konkurs astronautyczno-robotyczny w Warszawie
Astrobot. Konkurs astronautyczno-robotyczny w Warszawie Fot. materiały prasowe
Astrobot. Konkurs astronautyczno-robotyczny w Warszawie. To już II edycja, której celem jest popularyzacja astronautyki oraz robotyki wśród młodzieży. Takiego typu konkursy motywują najbardziej zdolnych uczniów do dalszego rozwoju oraz do samodzielnej pracy badawczej.

Astrobot. Konkurs astronautyczno-robotyczny w Warszawie

Trzydziestu gimnazjalistów będzie gościło w najbliższy weekend na warsztatach w Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

Gimnazjaliści zostali wyłonieni z wielu konkursowych zgłoszeń i zakwalifikowani do drugiego etapu konkursu astronautyczno-robotycznego Astrobot. Eliminacje polegały na zaprojektowaniu misji kosmicznej na dowolne ciało niebieskie. Kluczowe było opracowanie nie tylko aspektu inżynierskiego i technicznego, ale także dobranie i uzasadnienie celu naukowego lub komercyjnego.

Przyszli inżynierowie, naukowcy, czy przedsiębiorcy branż wysokich technologii, wezmą udział w specjalnych interdyscyplinarnych warsztatach przygotowanych przez Mars Society Polska oraz Krajowy Fundusz na Rzecz Dzieci. Jednak przede wszystkim powalczą o możliwość wizyty w ośrodku edukacyjno-badawczym Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Czytaj też: BabyLab Ruszają Naukowe Czwartki dla dzieci!

Pierwszego dnia, w Centrum Badań Kosmicznych przejdą szkolenie z analizy zdjęć satelitarnych, programowania oraz budowy robotów. Następnie, na warsztatach przygotowanych przez trenerów z Wydziału Psychologii UW, nauczą się trudnej sztuki negocjacji, wezmą udział w dyskusji na temat roli jednostki w grupie projektowej, a także nauczą się zasad funkcjonowania i reagowania w sytuacjach konfliktowych. Wszystkie te umiejętności są niezbędne do późniejszej pracy w zespołach inżynierskich czy naukowych.

Pod okiem Marcina Stolarskiego, zwycięzy ostaniej edycji konkursu Famelab, a także konstruktora pierwszego polskiego satelity naukowego LEM, finaliści przygotują prezentacje dotyczące ich misji i wygłoszą je przed audytorium w Centrum Nauki Kopernik. Finaliści odwiedzą także Centrum Kontroli Misji satelity LEM, które mieści się w Centrum Astronomicznym Mikołaja Kopernika.

Astrobot. Konkurs astronautyczno-robotyczny w Warszawie oraz finałowe zawody

Poza warsztatami odbędą się też finałowe zawody - turniej robotów badawczych, wyłonią one zwycięską 5-osobową drużynę laureatów. Młodzi konstruktorzy będą mieli za zadanie zaprojektowanie robota z wykorzystaniem LEGO Mindstorms. Będą pracować nad układem mechanicznym oraz programem sterującym.

Do konkursowych zadań będzie należało m.in. przewiezienie próbki z określonego miejsca do bazy, umiejętność omijania przeszkód na drodze z wykorzystaniem czujników, oraz rozpoznawanie kolorów próbek (piłeczek), brany pod uwagę będzie również czas realizacji zadania konkursowego, umiejętność pracy zespołowej i współzawodnictwa w imię zasady fair play wobec innych uczestników. Finały konkursu Astrobot odbywają się w ramach Festiwalu Młodych Badaczy "Odkrycia".

- Polscy studenci uczestniczący w konkursach łazików marsjańskich od kilku lat odnoszą znaczne sukcesy (już dwukrotnie 1 miejsce na konkursie University Rover Challenge w Stanach Zjednoczonych). W Polsce jest również wiele młodszych osób, które rozwijają swoje zainteresowania astronomią i astronautyką. Także dla nich, wraz Krajowym Funduszem na Rzecz Dzieci, tworzymy możliwości spotkań w inspirującym środowisku i zachęcamy do zainteresowania naukami ścisłymi– mówi dr Tomasz Barciński z Mars Society Polska.

Organizatorami konkursu jest Mars Society Polska wraz z Krajowym Funduszem na rzecz Dzieci.Partnerami projektu są Centrum Nauki Kopernik, Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Centrum Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika PAN. Warsztaty odbędą się w dniach 20-23 marca.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto