Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Astrobot w Centrum Nauki Kopernik. Finał astronautycznego konkursu [ZDJĘCIA]

MW
fot. materiały prasowe
Astrobot w Centrum Nauki Kopernik: w niedzielę odbyły się finały II edycji konkursu Astrobot, który popularyzuje tematykę astronautyki i robotyki wśród młodzieży. Piątka zwycięzców wyjedzie latem za koło podbiegunowe do Norwegii, gdzie nastoletni inżynierzy odwiedzą bazę rakietową Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Astrobot w Centrum Nauki Kopernik. Finał astronautycznego konkursu [ZDJĘCIA]

I etap konkursu toczył się zimą w internecie i polegał na wymyśleniu misji badawczej do dowolnego ciała niebieskiego. Spośród ponad setki nadesłanych esejów Jury wybrało trzydzieści najlepszych prac i zaprosiło ich autorów na cztery dni do Warszawy. W ramach konkursy uczestnicy II etapu mieli możliwość odwiedzić Centrum Badań Kosmicznych PAN, Centrum Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika PAN (Centrum Kontroli Misji satelity LEM) i interaktywne wystawy Centrum Nauki Kopernik. Uczniowie wysłuchali koncertu muzyki poważnej w planetarium Niebo Kopernika oraz obejrzeli projekty badawcze finalistów Konkursu Prac Młodych Naukowców UE (EUCYS 2014).

Na koniec zawodnicy wzięli udział w zajęciach na temat analizy zdjęć satelitarnych, ale również w warsztatach psychologicznych i informatycznych, które prowadził m.in. dr Marcin Stolarski, zwycięzca polskiej edycji FameLab. Autorzy pięciu najlepszych esejów poświęconych badaniom kosmosu opowiadali na zakończenie o swoich pomysłach. W ocenie Jury najciekawszą prezentację miała Zofia Kaczmarek z Torunia.

Czytaj także: Astrobot. Konkurs astronautyczno-robotyczny w Warszawie

W niedzielę odbył się finał konkursu ASTROBOT - Turniej Robotów Badawczych. Uczestnicy podzieleni na 6 pięcioosobowych zespołów mieli za zadanie zbudować i zaprogramować swoje maszyny. O treści zadania konkursowego zostali powiadomieni dzień wcześniej. Finalistami II edycji konkursu została drużyna nastolatków w składzie: Tomasz Cienkowski z Tłuchowa, Julian Molski z Poznania, Agnieszka Osińska z Torunia, Mateusz Sieniawski z Olsztyna oraz Zofia Sorbjan z Warszawy. To właśnie oni wyjadą do norweskiej miejscowości Andoya, gdzie będą mieli okazję zobaczyć bazę rakietową Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Organizatorami konkursu są dwa stowarzyszenia zajmujące się popularyzacją nauki, szczególnie wśród młodych osób: Mars Society Polska i Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci. - To właśnie z myślą o młodzieży, wraz Krajowym Funduszem na Rzecz Dzieci, stworzyliśmy po raz drugi możliwość spotkań w inspirującym środowisku, by zachęcić do rozwijania pasji związanej z naukami ścisłymi - mówi dr inż. Tomasz Barciński z Mars Society Polska, przewodniczący konkursowego Jury.

Partnerami projektu są Centrum Nauki Kopernik, Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Centrum Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika PAN i Ośrodek Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów w Warszawie.

Dowiedz się: BabyLab Ruszają Naukowe Czwartki dla dzieci!

Następnym istotnym wydarzeniem związanym z tematyką robotów marsjańskich będzie międzynarodowa impreza European Rover Challenge w dniach 5-7 wrzesień 2014 r. w Polsce, w Podzamczu k. Chęcin. Tym razem zadaniem uczestników będzie zaprojektowanie i budowa analogu łazika marsjańskiego. Więcej informacji na ten temat na stronie: Rover Challenge.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto