Nasza Loteria

Auta stoją w kilometrowym korku, a autobus pędzi przez Trasę Łazienkowską. "Warszawa potrzebuje więcej buspasów!"

Redakcja Warszawa
Redakcja Warszawa
twitter.com/MazurMigas
Buspasy umożliwiają kierowcom autobusów ominiecie korków. W sieci pojawiło się nagranie, które jest dowodem na to, że buspasy w mieście są koniecznością. Czy po obejrzeniu filmu większa część mieszkańców Warszawy zdecyduje się na podróże komunikacją miejską?

W Warszawie sukcesywnie powstają kolejne buspasy. Stołeczni aktywiści uważają jednak, że wciąż w mieście jest ich zdecydowanie za mało. Buspasy są kluczowe dla poprawy komunikacji autobusowej. To autobusy, a nie metro, przewożą najwięcej pasażerów w stolicy. Jak wyliczyli aktywiści ze stowarzyszenia Miasto Jest Nasze, w godzinach szczytu jeden buspas zapewnia przewóz tylu osób, co cztery pasy dla samochodów.

- Buspas to mniejsze korki, większa przepustowość, mniej aut na ulicach. Realna alternatywa dla aut to zbiorkom niestojący w korkach. Czekamy na kolejne buspasy! Potrzebna jest spójna sieć oplatająca całe miasto - od lat powtarzają aktywiści MJN.

Autobus pędzi przez Trasę Łazienkowską

W ostatnich dniach w sieci pojawiło się nagranie a autobusu, który jechał Trasą Łazienkowską w Warszawie. Opublikował je na Twitterze Robert Migas-Mazur, Społecznik w Porozumieniu dla Pragi i analityk od ruchu pieszego w CitiesAI.

Na filmie widać sytuację, jaka miała miejsce na Trasie Łazienkowskiej w Warszawie, prawdopodobnie w porannych godzinach szczytu. Obserwujemy sznur samochodów osobowych, które ani drgną i stoją w korku. Obok buspas, przez który mknie kierowca autobusu oraz z pewnością zadowoleni pasażerowie. Czy film przyczyni się do tego, że więcej warszawiaków będzie wybierać komunikację publiczną?

- Zobaczcie ten filmik! Jak sunie autobus na Trasie Łazienkowskiej pośród samochodów. Buspas powinien być w Warszawie na każdej wielopasmowej ulicy, gdzie się korkuje – przekazał działacz.

Nagranie trwa 35 sekund i ukazuje drogę wraz z zakorkowanymi obok pozostałymi pasami z perspektywy autobusu. Zobaczycie je poniżej:

"Ten autobus na 30-sekundowym nagraniu minął ok. 80-90 samochodów osobowych. Co oznacza, że w jednym autobusie było tyle samo osób co w tych wszystkich samochodach. Czy ktoś jeszcze ma wątpliwości, jakim dobrem są buspasy?" – skomentowali film przedstawiciele Stowarzyszenia Ekonomiki Transportu.

Od lat na konieczność wytyczania buspasów w mieście wskazują także aktywiście z Miasto Jest Nasze.

- Chcemy w mieście takich rozwiązań, które pozwalają na jak największą wydajność przy jednocześnie jak najniższych kosztach dla środowiska i zdrowia mieszkańców. Dlatego chcemy więcej buspasów, a mniej pasów dla indywidualnych samochodów. Buspas zwyczajnie zapewnia większą przepustowość – przejeżdża nim więcej ludzi. A to chyba w ludziach, a nie w samochodach, powinno się liczyć przepustowość, prawda? Buspas sprawia także, że autobusy kursują punktualniej, ponieważ nie stoją w korkach- przekazuje MJN.

Czy dzięki nowym buspasom zwiększy się zainteresowanie komunikacją zbiorową? Niebawem się przekonamy. Przypominamy, że władze stolicy zezwoliły w niektórych miejscach na poruszanie się motocyklistów buspasami.

- W Warszawie jest obecnie ponad 76 km wydzielonych pasów dla komunikacji miejskiej. Dodatkowo niektóre odcinki ulic (np. fragmenty Traktu Królewskiego, ulicy. św. Wincentego na odcinku Matki Teresy z Kalkuty - Niwa) są dostępne wyłącznie lub przede wszystkim dla autobusów (łącznie ponad 2,6 km). Ponadto autobusy na niektórych fragmentach poruszają się wspólnym torowiskiem tramwajowo-autobusowym - tak jest w al. Solidarności i na ulicy 11 Listopada (łącznie 5,7 km) - informuje stołeczny ratusz.

od 12 lat
Wideo

Aktywiści znaleźli sposób na pozbycie się samochodów w miastach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto