Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Awaria oczyszczalni "Czajka". Czy w Warszawie można pić wodę z kranu? Jest odpowiedź MPWiK i ratusza

Redakcja Warszawa
Redakcja Warszawa
Pixabay.com/zdjęcie ilustracyjne
- Awaria miejskiego układu przesyłowego oczyszczalni ścieków nie ma żadnego wpływu na jakość warszawskiej kranówki - informuje stołeczny ratusz i uspokaja mieszkańców - wodę z kranu można pić. Jest bezpieczna i czyta. Szczegóły w tekście poniżej.

Można pić wodę z kranu w Warszawie

- Awaria układu przesyłowego dotyczy systemu kanalizacyjnego i nie ma wpływu na jakość wody dostarczanej warszawiakom - uspokaja warszawiaków stołeczny ratusz oraz Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji. Ujęcia kranówki dla miasta znajdują się pod dnem Wisły i są zlokalizowane między 506 a 509 km na rzece. Jest to 10 km wcześniej od miejsca kontrolowanego zrzutu nieczystości do rzeki, który odbywa się poniżej, na wysokości 519 km.

Mieszkańcy mogą bezpiecznie korzystać z dostarczanej wody i pić ją z kranu. Awaria miejskiego układu przesyłowego oczyszczalni ścieków nie ma żadnego wpływu na jakość warszawskiej kranówki.

Awaria w oczyszczalni ścieków "Czajka" Trwają ustalenia przyczyny

Awaria w oczyszczalni ścieków "Czajka" Trwają poszukiwania przyczyny

Woda jest codziennie badana

Skład warszawskiej kranówki jest codziennie kontrolowany, na każdym etapie uzdatniania. Niezależnie kontrole jakości wody dostarczanej mieszkankom i mieszkańcom Warszawy prowadzi Sanepid. - Najnowocześniejsze technologie, zmodernizowane instalacje i szczegółowe badania – wszystko to gwarantuje, że woda dostarczana przez wodociągi warszawskie do domów mieszkańców jest czysta i nadaje się do picia prosto z kranu - zapewnia MPWiK. Codzienne wyniki badań jakości wody publikowane są TUTAJ. Każdego dnia w stolicy uzdatnia się ponad 350 milionów litrów wody. W nowoczesnych zakładach warszawskich wodociągów woda poddawana jest m.in. wieloetapowej filtracji, ozonowaniu i dezynfekcji. Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji posiada własne akredytowane laboratoria, w których rocznie jest wykonywany ponad 170 tys. analiz wody.

Druga awaria "Czajki"

W sobotę, 29 sierpnia, doszło do awarii układu przesyłającego ścieki z części lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni ścieków „Czajka”. Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji uruchomiło awaryjny zrzut ścieków do Wisły. Ścieki, zanim trafią do rzeki są ozonowane, by nie zanieczyszczać rzeki. Spółka uruchomiła także mechaniczne oczyszczanie ścieków. Od soboty do Wisły wpływa ok. 3 metrów sześciennych ścieków na sekundę.

Historia feralnego układu przesyłowego

Historia układu przesyłowego, którym transportowane są ścieki z części lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni ścieków na Białołęce, zaczęła się w 1995 r. Wtedy powstał Masterplan dla Warszawy oraz pojawił się pomysł na budowę syfonu pod Wisłą. Miasto właśnie opublikowało kalendarium warszawskiej budowy układu przesyłowego, które można zobaczyć tutaj.

Zobaczcie też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zmiany w rządzie. Donald Tusk przedstawił nowych ministrów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto