Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Awaria oczyszczalni ścieków Czajka, Warszawa. Ważne ostrzeżenia dla mieszkańców. Czy można pić wodę z kranu?

Joanna Postrzednik
Joanna Postrzednik
Awaria oczyszczalni ścieków Czajka, Warszawa. Ważne ostrzeżenia dla mieszkańców. Czy można pić wodę z kranu?
Awaria oczyszczalni ścieków Czajka, Warszawa. Ważne ostrzeżenia dla mieszkańców. Czy można pić wodę z kranu? Szymon Starnawski
Awaria oczyszczalni ścieków Czajka w Warszawie trwa. Ścieki z części lewobrzeżnej Warszawy wpływają bezpośrednio do Wisły. Główny Inspektorat Sanitarny wydał ważne ostrzeżenia dla warszawiaków. Czy można pić wodę z kranów w Warszawie? Czy wyciek ścieków do Wisły po awarii oczyszczalni w Warszawie zagraża mieszkańcom? O tym w artykule poniżej.

Awaria oczyszczalni ścieków Czajka, Warszawa

Awaria oczyszczalni ścieków w Warszawie trwa. Zanieczyszczenia wciąż wpływają bezpośrednio do Wisły. Niesprawne są dwa kolektory ściekowe, należące do białołęckiej oczyszczalni Czajka. - Pierwszy z nich – podstawowy, kolektor A – uległ awarii we wtorek, 27 sierpnia, o godz. 5.50. Przesył nieczystości natychmiast został przekierowany do rezerwowego kolektora B i nie doszło do wycieku nieczystości do Wisły. W środę rano nastąpiła awaria rezerwowego kolektora B. Z tego powodu około godziny 8.00 w środę, 28 sierpnia, rozpoczęto kontrolowany zrzut ścieków nieoczyszczonych do rzeki - poinformował ratusz w oficjalnym komunikacie. W tej chwili na miejscu awarii pracują eksperci, którzy dążą do jak najszybszego usunięcia awarii.

ZOBACZ zdjęcia wycieku nieczystości do Wisły

Awaria oczyszczalni ścieków Czajka, Warszawa. Ważne ostrzeżenia dla mieszkańców. Czy można pić wodę z kranu?

Awaria oczyszczalni ścieków Czajka, Warszawa. Ważne ostrzeże...

Awaria oczyszczalni ścieków, Warszawa. Alert GIS-u

Po informacji o awarii, Główny Inspektorat Sanitarny i Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydali ważny komunikat dla mieszkańców:

  • Unikaj kąpieli i sportów wodnych w Wiśle od Warszawy w stronę Gdańska
  • Nie pij i nie używaj do mycia wody z rzeki.

Warto zaznaczyć, że dotyczy to jedynie wody w Wiśle, a nie wody z kranów. - Ujęcia kranówki dla miasta znajdują się pod dnem Wisły i są zlokalizowane między 506 km a 509 km na rzece. Jest to 10 km wcześniej od miejsca kontrolowanego zrzutu nieczystości do rzeki, który odbywa się poniżej, na wysokości 519 km. Mieszkańcy mogą bezpiecznie korzystać z dostarczanej wody i pić ją z kranu. Awaria miejskiego kolektora przesyłowego nie ma żadnego wpływu na jakość warszawskiej kranówki - zapewnia stołeczny ratusz.

,,Nie kąpcie się w Wiśle, unikajcie spacerów przy brzegu"

- Kontakt z wodą może stanowić potencjalne zagrożenie epidemiologiczne, szczególnie ze względu na wysoką temperaturę powietrza i niski poziom rzeki. Nie pozwalajmy też kąpać się w Wiśle naszym czworonogom. Bakterie mogą przenosić się przez powietrze w formie tzw. bioaerozolu, dlatego lepiej ograniczyć spacery przy bezpośrednim brzegu- powiedziała PAP biolog dr hab. Aleksandra Ziembińska-Buczyńska.

Awaria oczyszczalni ścieków, Warszawa. Czy można pić wodę z kranu?

Jakość wody pitnej dla mieszkańców Warszawy jest niezagrożona – ujęcia wody znajdują się powyżej miejsca zrzutu. Czystość wody jest cały czas monitorowana przez Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji. O tym zapewnia także Mazowiecki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny.- Ujęcia wody pitnej dla Warszawy są bezpieczne i pod stałym wzmożonym nadzorem sanitarnym Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w m.st. Warszawie- czytamy komunikat.

- Mazowiecki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny zlecił powiatowym inspektorom sanitarnym podjęcie stosownych działań mających na celu monitorowanie bezpieczeństwa wody przeznaczonej do spożycia, jak również jakości wody w kąpieliskach oraz miejscach okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli: Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny - w Powiecie Warszawskim Zachodnim, w Legionowie, w Nowym Dworze Mazowieckim, w Płocku, w Płońsku, w Sochaczewie

ZOBACZ TEŻ: Małże badają jakość wody w Wiśle. "Jeśli wykryją zanieczyszczenia, zamykają muszle i uruchamiają alarm"

Małże badają jakość wody w Wiśle. "Gdy wykryją zanieczyszczenia, zamykają skorupki i uruchamiają alarm"

Małże badają jakość wody w Wiśle. "Jeśli wykryją zanieczyszc...

Awaria oczyszczalni Czajka. Ścieki z 7 dzielnic

Awaria nastąpiła w układzie przesyłowym, który obsługuje nieczystości z części lewobrzeżnej Warszawy z siedmiu dzielnic – Bielan, Bemowa, Żoliborza, Woli, Śródmieścia, Ochoty, Włochy, a także części Mokotowa. W tunelu położonym około 11 metrów pod dnem Wisły przebiegają dwa rurociągi (kolektory) o średnicy 1,60 m każdy. Oczyszczalnia „Czajka” działa i cały czas odbiera nieczystości z prawobrzeżnej części Warszawy.

ZOBACZ, jak działa oczyszczalnia ścieków Czajka w Warszawie

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji posiada własne akredytowane laboratoria, w których rocznie jest wykonywanych ok. 170 tys. badań wody. Niezależnie kontrole jakości wody dostarczanej mieszkankom i mieszkańcom Warszawy prowadzi też Sanepid. - Każdego dnia w stolicy uzdatnia się ponad 350 milionów litrów wody. Zanim trafi do mieszkańców aglomeracji warszawskiej, musi przejść szereg skomplikowanych procesów technologicznych i szczegółowych badań laboratoryjnych- informują urzędnicy.

Ścieki widać już na zdjęciach satelitarnych

Jak poinformował Główny Inspektorat Ochrony Środowiska, do tej pory do Wisły trafiło blisko 160 tys. metrów sześciennych nieoczyszczonych ścieków i będzie ich jeszcze więcej. - Przyglądając się awarii, można wnioskować, że spływ ścieków do Wisły może potrwać nawet kilka tygodni - powiedział dziś Paweł Ciećko, główny inspektor ochrony środowiska w programie "Wstajesz i Wiesz" w TVN24. Z kolei specjalista geomatyk Kamil Onoszko opublikował na swoim Twitterze zdjęcia z satelity, które przedstawiającą obrazy sat. z 26 i 28 sierpnia 2019 roku. Widać na nich skalę tej katastrofy.

Znacząca zmiana zabarwienia wody w Wiśle

O komentarz poprosiliśmy specjalistę geomatyka, Kamila Onoszko. - Skala problemu jest duża, ponieważ ilość ścieków, która dostała się do środowiska jest możliwa do zaobserwowania na zobrazowaniach satelitarnych. Na ponad 1000 metrowym odcinku rzeki pojawiła się znacząca zmiana zabarwienia wody. Moja wizualizacja właśnie pokazuje ten fakt. Oczywiście na konkretną datę. Z każdą dobą zrzutu ścieków negatywne oddziaływanie na środowisko się zwiększa .

WIĘCEJ O AWARII OCZYSZCZALNI ŚCIEKÓW PRZECZYTASZ TUTAJ


Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto