Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Awaryjne działanie państwa. Co jeśli Prezydent Duda będzie zakażony koronawirusem?

Piotr Wróblewski
Piotr Wróblewski
Adam Jankowski / Polska Press
Jak zachowa się Państwo na wypadek zakażenia koronawirusem Prezydenta lub Premiera? Czy przewidziano odpowiednie procedury na ten wypadek? Przyglądamy się, jak mogłoby awaryjnie działać Państwo, jeśli pandemia wirusa dopadłaby najwyższych urzędników.

Skoro koronawirus dotknął już przedstawicieli rządu - zakażony jest minister środowiska Michał Woś - w "promieniu rażenia" mogą być także inni wysocy rangą politycy. Przykładowo, w Warszawie prezydent Rafał Trzaskowski nie przebywa w jednym miejscu ze swoim zastępcą - Robertem Soszyńskim, by ewentualnie, w przypadku niedyspozycji, mógł on podtrzymać ciągłość władzy.

W przypadku niedyspozycji Premiera RP sytuacja jest oczywista. Władzę przejmuje pierwszy wicepremier. Sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana jeśli chodzi o Prezydenta. Andrzej Duda nie ma bowiem swojego zastępcy. W przypadku trwałej niedyspozycji, spowodowanej np. koronawirusem, jak słyszymy "uruchamiany" jest Art. 131 Konstytucji.

- Dopóki Prezydent może sprawować swoją funkcję, to ją sprawuje. Jeśli jednak uznaje, że nie może, to zawiadamia o tym Marszałka Sejmu, który przejmuje obowiązki Prezydenta. Nie ma żadnego urlopu, ani chorobowego. Jeżeli Prezydent jest nieprzytomny, to Marszałek Sejmu występuje do Trybunału Konstytucyjnego o stwierdzenie przeszkody w sprawowaniu urzędu przez Prezydenta i na podstawie postanowienia Trybunału przejmuje obowiązki Prezydenta - mówi nam prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista, wiceprzewodniczący Trybunału Stanu.

Jakie procedury wdrożono, by chronić Prezydenta przed koronawirusem? Po informacji o zakażeniu ministra Wosia zwołana przez Prezydenta Rada Gabinetowa odbyła się w formie wideokonferencji. - Zakończyliśmy posiedzenie w formule Rady Gabinetowej, którą tym razem odbyliśmy jako telekonferencję, by nie gromadzić Państwa Ministrów w jednym miejscu - mówił w zeszłym tygodniu Andrzej Duda. Razem z nim był Mateusz Morawiecki, a ministrowie połączyli się zdalnie.

Zapytaliśmy biuro prasowe Prezydenta o dodatkowe procedury, które są stosowane wobec Andrzeja Dudy. - Prezydenta dotyczą obowiązujące ograniczenia GIS-u oraz Ministra Zdrowia. Jest też zarządzenie szefowej Kancelarii Prezydenta. Ograniczono liczbę wejść do kancelarii, a osobom, które wchodzą mierzona jest temperatura - mówi nam Błażej Spychalski, rzecznik Andrzeja Dudy. Przyznał również, że Rady Gabinetowe odbywają się w formie wideokonferencji tak, by nie gromadzić zbyt dużych skupisk ludzi. Ograniczono również liczbę pracowników kancelarii. Część z nich pracuje z domu. Poza tym odwołano zagraniczne podróże prezydenta: na Ukrainę i do Rosji w związku z 80-leciem zbrodni katyńskiej i 10-leciem katastrofy smoleńskiej.

Czy są procedury dotyczące awaryjnego funkcjonowania państwa, gdyby zagrożenie koronawirusem faktycznie paraliżowało zarządzanie krajem? Zapytaliśmy o to Romualda Szeremietiewa, byłego Ministra Obrony Narodowej. - W konstytucji z 1935 roku, gdy okazało się, że władze musiały udać się na emigrację, była przewidziana formuła pozwalająca na to, żeby państwo dalej istniało. Nasi przodkowie przewidzieli sytuację, w której nie będzie można np. przeprowadzić wyborów na terenie kraju. W obecnie obowiązującej konstytucji [z 1997 roku - red.] takich rozwiązań nie ma. Musiałyby zostać podjęte ekstra działania, które wymagają akceptacji wszystkich sił politycznych. Trzeba by podjąć działania nieprzewidziane w konstytucji - mówi w rozmowie z nami.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto