Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bank Ubrań pomaga młodym kobietom w wejście dorosłe życie. Zbierają ubrania i prowadzą szkolenia dla osób, które opuściły pieczę zastępczą

Sandra Gozdur
Sandra Gozdur
pixabay.com/ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE
Bank Ubrań to nowy projekt skierowany do kobiet, które opuściły tzw. pieczę zastępczą — domy dziecka, rodziny zastępcze. Młode kobiety stawiające pierwsze kroki w swoim życiu zawodowym będą mogły wziąć udział w warsztatach modowych i skorzystać z zasobów szaf Banku przed rozmową kwalifikacyjną oraz w pierwszych miesiącach pracy. Szczegóły w artykule poniżej.

Bank Ubrań to projekt, który oficjalnie wystartował 16 lutego 2019 roku. Jego głównym celem jest pomoc młodym kobietom, które po opuszczeniu pieczy zastępczej, chcą wejść w dorosłe życie.
- Projekt jest dopiero na wstępnym etapie. Został zainicjowany przez fundację Pierwsza Praca oraz moją firmę Atelier Second Life. Naszymi partnerami wspierającymi są jeszcze Celebrity2Use oraz jako partner merytoryczny, Polskie Stowarzyszenie Zero Waste – opowiada Anna Komar z Banku Ubrań.

Fundacja Pierwsza Praca

Przy projekcie Bank Ubrań kluczowa jest fundacja Pierwsza Praca. Opiekuje się ona młodymi ludźmi lub jeszcze pozostającymi w tzw. pieczy zastępczej, czyli domach dziecka czy rodzinach zastępczych. - Statutowo jest to młodzież między 16, a 28 rokiem życia. Fundacja zajmuje się szeroką aktywizacją zawodową tej grupy młodych ludzi – dodaje Anna.
Fundacja Pierwsza Praca konsoliduje środowisko biznesowo, tak aby wyszło do tej właśnie młodzieży i zaproponowało coś poza tymi standardowymi procedurami, które w tej chwili są państwowo przewidziane dla wychowanków.

Bank Ubrań – na czym to polega?

Bank Ubrań przede wszystkim będzie zbierał odzież biznesową oraz w stylu „smart casual”, która będzie oczywiście w dobrym stanie. Później młode kobiety, podopieczne fundacji, będą mogły z niej skorzystać np. podczas swojej rozmowy o pracę.

- Partnerzy Banku przekazują środki finansowe na funkcjonowanie i obsługę od strony technicznej, czyli utrzymanie oraz magazynowanie odzieży. Będziemy także starać się wypożyczać takie „kapsułowe garderoby” w momencie podjęcia pracy. Do tych pierwszych kilku wypłat chcemy sprawić, żeby młode kobiety mogły odpowiednio ubierać się do pracy. Żeby po prostu czuły się dobrze, tak samo jak inni pracownicy – tłumaczy Anna Komar.

Warsztaty edukacyjne

Oprócz zbiórki odzieży, Bank Ubrań organizuje także różnorodne warsztaty. Aktualnie przygotowuje cykl 10 spotkań dla młodych dziewczyn. Na razie jest to skierowane tylko do żeńskiej części wychowanków. Warsztaty będą dotyczyły głównie stylizacji, wizażu i pierwszego wrażenia na rozmowie kwalifikacyjnej.

- W zarysie warsztaty będą przygotowujące do rozmowy kwalifikacyjnej pod kątem wizerunku, zawierające elementy edukacyjne, od strony zrównoważonej mody – wyjaśnia Anna.

Oprócz warsztatów będą się również odbywały indywidualne spotkania z dziewczynami.

Jak można pomóc?

Bank Ubrań stacjonarnie znajduje się w Warszawie. Indywidualne darowizny można wysyłać na ich adres: ul. Marszałkowska 53/32.

Anna zachęca także do kontaktu z nimi za pośrednictwem Facebooka (LINK).
Przy okazji targów #SlowFashion, zorganizowana została także zbiórka publiczna. Wszystkie chętne osoby mogą przynosić tam swoją odzież i buty (Więcej informacji o zbiórce TUTAJ.)
Targi odbywają się 9 i 10 marca 2019 roku w Centrum Praskim Koneser.
Więcej o targach #SlowFashion przeczytacie w naszym artykule


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto