Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bar mleczny "Złota Kurka" stał się zabytkiem. Niestety, lokal został zamknięty w pandemii

Redakcja
Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków
Bar mleczny "Złota Kurka" to kultowe miejsce na mapie Warszawy zlokalizowane przy ulicy Marszałkowskiej 55/73. Wojewódzki konserwator zabytków ogłosił, że wnętrze lokalu zostało wpisane do rejestru zabytków. "Wnętrze dawnego baru mlecznego "Złota Kurka" posiada dużą wartość dokumentacyjną jako jeden z nielicznych tak kompletnie zachowanych lokali usługowych pochodzących z okresu budowy osiedla MDM" - przekazał konserwator zabytków. Bar, który działał przez 70 lat, nie przetrwał czasów pandemii koronawirusa. Działalność upadła.

- Podjąłem decyzję o wpisie do rejestru zabytków nieruchomych województwa mazowieckiego wnętrza dawnego baru mlecznego "Złota Kurka", zlokalizowanego na terenie Marszałkowskiej Dzielnicy Mieszkaniowej, w budynku przy ul. Marszałkowskiej 55/73 w Warszawie, z uwagi na zachowane wartości artystyczne obiektu – powiedział prof. dr hab. Jakub Lewicki wojewódzki konserwator zabytków.

Bar mleczny "Złota Kurka" stał się zabytkiem. Niestety, loka...

"Złota Kurka" - dawniej kultowe miejsce w Warszawie

Wnętrza baru mlecznego otwarto w 1952 roku. Nazwa lokalu "Złota Kurka" pojawiła się dopiero w latach 60 XX wieku, wcześniej natomiast miejsce to zwane było MDM-1, P.B.M. Wnętrza zostały zaprojektowane przez Leona Dębnickiego, a całość miała podział na bar mleczny, owocowy, mięsny oraz rybny. Do dzisiaj zachował się – razem z dekoracją ceramiczną ścian – bar mleczny.

Jak podaje strona Wojewódzkiego Mazowieckiego Konserwatora Zabytków, przestrzeń gastronomiczna w lokalu mieściła się na parterze i na antresoli. Ponadto można było znaleźć tam pomieszczenia kuchenne, gospodarcze, piwnice i toalety.

Ściany w sali konsumpcyjnej na parterze ozdobiono dwiema wielkoformatowymi mozaikami autorstwa Hanny Żuławskiej.

"Wnętrza udekorowano również płytkami ceramicznymi, zaprojektowanymi przez Bolesława Książka, wykonanymi przez uczennice szkoły zawodowej o profilu ceramika w Łysej Górze oraz gładkimi płytkami z Radomskich Zakładów Ceramiki Technicznej. W latach 60. XX wieku na elewacji przed wejściem do baru zamontowano neonowy napis „BAR MLECZNY” z logotypem w kształcie butelki mleka i głowy krowy. Znajdowało się tu również prowizoryczne stoisko do sprzedaży ulicznej" – podaje w komunikacie wojewódzki konserwator zabytków.

Jest to niewątpliwie kultowe miejsce na mapie Warszawy, jednak lokal nie przetrwał czasów pandemii. "Złota Kurka" została zamknięta w 2020 roku.

"Wnętrze dawnego baru mlecznego "Złota Kurka" posiada dużą wartość dokumentacyjną jako jeden z nielicznych tak kompletnie zachowanych lokali usługowych pochodzących z okresu budowy osiedla MDM" - przekazał konserwator.

Układ przestrzenny lokalu wraz z wystrojem obejmującym m.in. okładziny ceramiczne i kamienne, posadzki z lastriko, metaloplastykę, stolarkę drzwiową czy profilowane listwy sufitowe, stanowi dokument myśli projektowej, estetyki oraz twórczości plastycznej okresu socrealizmu lat. 50. XX w.

Dekoracja wewnątrz baru liczy niemal 400 płytek ceramicznych.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto