Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Basen olimpijski w Warszawie. W stolicy można już zorganizować Igrzyska

Redakcja
Basen olimpijski w Warszawie w końcu powstał. To pierwszy taki obiekt w stolicy. Jego wymiary pozwalają na organizację na nim zawodów spełniających kryteria obowiązujące na Igrzyskach.

Basen olimpijski w Warszawie. W stolicy można już zorganizować Igrzyska

Basen, a także nowa, imponująca hala sportowa, powstały przy ul. Księcia Trojdena i należą do Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Budynek hali robi piorunujące wrażenie. Zaprojektowany przez krakowską pracownię Kontrapunkt, szczególną uwagę zwraca od strony ulicy. Tam dech w piersiach zapiera żelbetowa ściana stworzona na kształt pajęczyny i pokryta szkłem. Ma 12,5 metra wysokości i 50 metrów szerokości. W elewacji ukrytych jest aż 1760 mkw baterii słonecznych.

W hali sportowej WUM-u można uprawiać między innymi siatkówkę, koszykówkę i tenisa. W jej sąsiedztwie znajduje się pierwszy w Warszawie basen o wymiarach olimpijskich. Ma ponad 51 metrów długości, co czyni go dłuższym od pływalni na Warszawiance. Ma szerokość 25 metrów, dzięki czemu można podzielić go na 10 osobnych torów. Długość basenu pozwala na organizowanie na nim zawodów spełniających kryteria obowiązujące na najważniejszej sportowej imprezie - Igrzyskach Olimpijskich. Jest to możliwe dzięki specjalnej wysuwanej przegrodzie, która dzieli taflę wody na dwa osobne baseny o długości 25 metrów. Suwnica ma także jeszcze inne, ukryte zastosowanie - może przemieszczać się wzdłuż basenu, będąc dodatkowym źródłem światła.

Na nowym basenie uczelni można też utworzyć głęboki na 30 cm basen do uprawiania wodnego fitnessu. To dzięki ruchomemu dnu, które rozciąga się na długości 10 m.

W kompleksie sportowo-rehabilitacyjnym znalazła się również 15-metrowa ścianka wspinaczkowa. Poza tym, do dyspozycji jest też dziewięć dużych sal gimnastycznych, a także kawiarnia. We wspomnianych salach będą uczyć się studenci WUM, którzy planują zostać w przyszłości rehabilitantami. Ta część nie będzie ogólnodostępna. Wynika to z tego, że została sfinansowana z unijnej dotacji i jest traktowana jako pomoc naukowa. Wszyscy będą mogli jednak korzystać z basenu, a także ścianki do wspinaczki. Centrum Rehabilitacyjno-Sportowe otwarte jest codziennie od 6:00 do 22:00.

Całość inwestycji to 110 mln zł. Z funduszu Ministerstwa Sportu i Turystyki pochodziło 40 mln, a 51 mln z unijnej dotacji.

Czytaj też: Tor Stegny zostanie wyremontowany. Łyżwiarze będą trenować w profesjonalnych warunkach



Jeśli jesteś zainteresowany patronatem naszemiasto.pl – napisz pod adres [email protected]
Jeśli chciałbyś zrobić projekt niestandardowy z naszemiasto.pl – napisz pod adres [email protected]


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto