Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bazar Różyckiego. Klasyczne budki dla handlarzy wrócą, po renowacji, w kultowe miejsce

Kamil Jabłczyński
Kamil Jabłczyński
Tradycyjne, zachowane budki, które trafią do renowacji i wrócą na bazar
Tradycyjne, zachowane budki, które trafią do renowacji i wrócą na bazar Urząd Miasta Warszawa - materiały prasowe
Z okresu powojennego pochodzą dwie zabytkowe budki, które udało się zachować przy okazji rewitalizacji Różyca. Teraz one także trafią do renowacji, a po odnowieniu wrócą na bazar w nieco odmienionej roli. Obecne pasaże są już bowiem o wiele większe.

Bazar Różyckiego, dawniej zwany też często po prostu Różycem, to jedno z najsłynniejszych targowisk Warszawy. Powstał w połowie XIX wieku, ale słynie przede wszystkim z okresu dwudziestolecia międzywojennego i rozkwitu w powojennej stolicy. Przed wojną handlowali tam głównie żydowscy kupcy. Po 1945 roku znacznie zyskiwał na znaczeniu, ponieważ z Woli zniknął największy przedwojenny polski targ, czyli “Karcelak”.

Już teraz zobaczcie zachowane tradycyjne budki i odnowioną część bazaru

Tradycyjne, zachowane budki, które trafią do renowacji i wrócą na bazar

Bazar Różyckiego. Klasyczne budki dla handlarzy wrócą, po re...

Właśnie z okresu rozkwitu bazaru pochodzą wspomniane budki. Przypomnijmy, że w 2017 roku potomkowie Juliana Różyckiego odzyskali około 2/3 powierzchni bazaru. Niedoszli oni do porozumienia z miastem. Dlatego włodarze stolicy postanowili pozostać przy części, która została w rękach miasta i ją zrewitalizować.

To w takich budkach na przełomie lat 40. i 50. XX wieku można było kupić tam dosłownie wszystko. Od stoisk spożywczych, przez pocztówki muzyczne, sprowadzane dobra zza granicy, po nielegalne dokumenty i paszporty, a nawet broń maszynową.

Przywrócić choć trochę dawny blask

Część terenu została już odświeżona i ustawiono nowe miejsca dla handlarzy, które kolorystyką nawiązują do klasycznych, istniejących wcześniej. Dwie, które zachowano, również zostaną odrestaurowane i trafią na bazar. Prawdopodobnie jako punkty informacyjne i przedstawiające elementy historii Bazaru Różyckiego. Również na starych murach po zburzonej kamienicy mają zawisnąć zdjęcia z historią bazaru. Poza obiektem handlowym stanie się także historycznym, wręcz muzealnym.

Obecnie oprócz alejek z miejscami do handlu na bazarze znajdą się niewielkie skwery z ławkami. Zaprojektowano tam zieleń z drzewami, plac zabaw oraz przestrzeń spotkań dla mieszkańców. Obecnie zostały ustawione 42 pawilony handlowe. W okresie największego rozwoju bazaru było ich jednak nawet około 250.

Zobaczcie też:

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto