Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Beatyfikacja ks. Popiełuszki [relacja]

Karolina Eljaszak
Karolina Eljaszak
Księdza Jerzego Popiełuszkę ogłoszono błogosławionym. Relikwie kapelana "Solidarności" dotarły w wielotysięcznej procesji do Świątyni Opatrzności Bożej i zostały złożone w Panteonie Wielkich Polaków. Zobacz relację z niedzielnych uroczystości.

godz. 18.30 Uroczystości zakończyły się. Miejskie autobusy odwożą pątników do metra. Według ZTM nie ma tłoku.
godz. 17.55 Procesja z relikwiami błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki dotarła do Wilanowa. Rozpoczęło się nabożeństwo i złożenie relikwii do krypty w Panteonie Wielkich Polaków. godz 17.20 Przed Świątynię Opatrzności Bożej docierają pierwsi pielgrzymi, którzy wyruszli z placu Piłsudskiego.**O godz. 18.00 odbędzie się nabożeństwo kończące dzisiejsze uroczystości, a relikwie nowego błogosławionego zostaną złożone w Panteonie Wielkich Polaków.
godz. 16.45 Rzecznik stołecznej policji poinformował nas, że w niedzielnych uroczystościach beatyfikacyjnych wzięło udział ok. 140 tysięcy osób. Organizatorzy spodziewali się nawet 200 - 300 tysięcy uczestników. godz. 15.00 Na Polach Wilanowskich w niebo poleciało setki balonów ze słowem "Dziękuję". Dziś, podobnie jak w każdą pierwszą niedzielę czerwca, kościół katolicki obchodzi Dzień Dziękczynienia. Godz. 14.07 Zamknięta dla komunikacji autobusowej została ul. Marszałkowska od Królewskiej do Alej Jerozolimskich. Autobusy kierowane są na objazdy przez al. Jana Pawła II.  Godz. 14.05 Zamknięty został przejazd przez rondo de Gaulle'a we wszystkich kierunkach. Przepuszczane będą tylko tramwaje. Autobusy kierowane są na objazdy. Godz. 13.55 Aby usprawnić pasażerom dojście na perony, na stacjach metra Świętokrzyska oraz Ratusz Arsenał - do odwołania - zostały otwarte bramki**
12-kilometrowa pielgrzymka przejdzie ulicami: PL. PIŁSUDSKIEGO – KRÓLEWSKA – KRAKOWSKIE PRZEDMIEŚCIE – NOWY ŚWIAT – PL. TRZECH KRZYŻY – AL. UJAZDOWSKIE – BELWEDERSKA – GAGARINA – CZERNIAKOWSKA – POWSIŃSKA – WIERTNICZA – PRZYCZÓŁKOWA – KLIMCZAKA – KARD. HLONDA.

Godz. 13.40 Rozpoczęła się procesja z relikwiami ks. Jerzego Popiełuszki do Świątyni Opatrzności Bożej. Na czele idą poczty sztandarowe, następnie pod przewodnictwem księży niesione są relikwie i obraz księdza Jerzego, autorstwa lubelskiego artysty Zbigniewa Kotyłło. Oficjalną część pielgrzymki zamyka orkiestra Wojska Polskiego. Ulicami Warszawy przemaszeruje kilkanaście tysięcy pątników. Na trasie kilkukrotnie będą zmieniać się grupy niosące relikwie.


Godz. 13.30
Emisja filmowego przesłania Ojca Świętego Benedykta XVI z Cypru do Polaków zakończyła uroczystości beatyfikacyjne na placu Piłsudskiego.

Godz. 12.52
Trwa przygotowanie do Eucharystii. Ciało Chrystusa będzie mógł przyjąć każdy obecny na placu i w Ogrodzie Saskim.

Godz. 12.43 Odbyło się złożenie darów od przedstawicieli różnych środowisk, z którymi związany był ks. Jerzy, m.in. górników, przedstawicieli służby zdrowia, przedstawicieli Warszawy, województwa kujawsko-pomorskiego i miasta Suchowoli.

Godz. 12.20 Po ogłoszeniu beatyfikacji abp Amato wygłosił homilię.- Popiełuszko był po prostu wiernym katolickim kapłanem, który bronił swojej godności jako sługi Chrystusa i Kościoła oraz wolności tych, którzy podobnie jak on, byli ciemiężeni i upokorzeni - powiedział abp Amato. - Jego dewizą były słowa św. Pawła: "Zło dobrem zwyciężaj" - dodał arcybiskup.

Godz. 11.50 Zgodnie z postanowieniem papieża, święto błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki będzie obchodzone w dniu jego śmierci - 19 października.

Godz. 11.30
W obecności matki księdza Jerzego, jego rodzeństwa i proboszcza Maleckiego z parafii, gdzie znajduje się grób Popiełuszki wniesiono relikwie błogosławionego i odsłonięto obraz z jego wizerunkiem.

Godz. 11.25 Abp Angelo Amatoodczytał po łacinie dokument Stolicy Apostolskiej o wyniesieniu na ołtarze Sługi Bożego ks. Jerzego Popiełuszki.Następnie słowa te przetłumaczył Arcybiskup Kazimierz Nycz: "...za radą Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, naszą władzą apostolską zezwalamy, aby odtąd czcigodnemu słudze bożemu Jerzemu Popiełuszce, prezbiterowi i męczennikowi, wytrwałemu i niestrudzonemu świadkowi Chrystusa, który zwyciężył zło dobrem aż do przelania krwi, przysługiwał tytuł błogosławionego".**Godz. 11.20 Arcybiskup Kazimierz Nycz Metropolita Warszawski przypomniał życiorys ks. Jerzego Popiełuszki. Zwrócił się także do mamy księdza Jerzego: - Kochana mamo, dziękujemy za syna kapłana i męczennika - mówił arcybiskup.
Godz. 11.10 **Uroczystościom beatyfikacyjnym ks. Popiełuszki przewodniczy abp Angelo Amato, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, specjalny delegat papieża Benedykta XVI.


Godz. 11.00
Rozpoczęła się msza beatyfikacyjna księdza Jerzego Popiełuszki.

Godz. 10.50
Przed rozpoczęciem mszy Rożaniec odmówiła matka ks. Jerzego Marianna Popiełuszko.

Godz. 10.45
O godzinie 11.00 rozpocznie się msza beatyfikacyjna księdza Jerzego Popiełuszki. Na pl. Piłsudskiego zebrało się już kilkadziesiąt tysięcy wiernych. 
Godz. 9.50 -
Są wierni z całej Polski: Radomia, Kielc, Wadowic, Sokołowa, Nadarzyna, czy Łodzi, a także z zagranicy: Kanady, USA, Litwy, Niemiec. Trwa koncert orkiestry Victoria.

Godz. 9.20 - Plac zapełnia się wiernymi. Są starsi i młodsi, także dzieci. Rozmawialiśmy z 12-letnim Błażejem: - O księdzu Jerzym uczył nas ksiądz na szkolnej religii. Przyszedłem tu z kolegami, bo to ważne wydarzenie, kolejny Polak służy milionom ludzi na świecie. Chcę w tym uczestniczyć, przeżywać, to sposób wyznawania naszej wiary.

Godz. 8.45 Rozpoczyna się koncert orkiestry Victoria. Na placu atmosfera modlitewna. Przygotowano patrole medyczne i szpital polowy.

Godz. 8.21 - Ksiądz Jerzy to dla mnie bohater. Osobisty i narodowy. Wspierał moje środowisko, pomagał ludziom, zginął chwaląc Boga. Najwyższy więc czas, by wynieść go na ołtarze - mówi Józef Kaliski z Kielc, który na placu jest od godz 6.00.

Godz. 8.15 Poczty sztandarowe górników, nauczycieli, pielęgniarek zmierzają w kierunku pl. Piłsudskiego.


Beatyfikacja księdza Jerzego Popiełuszki dokona się po latach oczekiwania wielu Polaków. W związku z tym warszawskie uroczystości mają bogaty program i nie mniej skromną oprawę. W niedzielę na pl. Piłsudskiego podczas mszy beatyfikacyjnej spodziewanych było ponad 100 tys. osób.

Procesja z relikwiami błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki

Uroczystości na pl. Piłsudskiego zakończą się ok. godz.13.30. Następnie, o godz. 14.00, z miejsca mszy nastąpi procesyjne przeniesienie relikwii błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki do Świątyni Opatrzności Bożej na Wilanowie.

Na poszczególnych odcinkach trasy kolumnie pielgrzymkowej towarzyszyć będą orkiestry: Wojska Polskiego, Państwowej Straży Pożarnej, Policji i Ochotniczych Straży Pożarnych. W procesji uczestniczyć może każdy - nie obowiązują żadne wcześniejsze zapisy.

Uwaga! Sprawdź utrudnienia komunikacyjne związane z procesją.


Pola Wilanowskie w rękach młodych

Podczas procesji, na Polach Wilanowskich przed Świątynią Opatrzności Bożej trwać będzie festiwal muzyki chrześcijańskiej, w ramach którego na scenie wystąpią m.in. Maleo Reggae Rockers, Magda Anioł, Viola Brzezińska, Antonina Krzysztoń, Jacek Wąsowski, Robert Ruszczak i Tomek Kamiński. O godz. 15.00 w niebo wzleci setki baloników ze słowem "dziękuję".

Niedzielne wydarzenia zakończy nabożeństwo oraz uroczyste wprowadzenie relikwii do Panteonu Wielkich Polaków w Świątyni Opatrzności Bożej.

Błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko

Uznanie chrześcijanina błogosławionym to orzeczenie o jego prawdziwej świętości i dopuszczenie do kultu religijnego danej osoby. Od kanonizacji różni się jednak m.in. tym, że błogosławionemu nie trzeba udowadniać żadnego cudu, a jego kult nie jest dla powszechnego kościoła obowiązkowy.

Proces beatyfikacyjny ks. Jerzego Popiełuszki, zapoczątkowany przez kardynała Józefa Glempa, rozpoczął się w 1995 roku powołaniem specjalnej komisji. Formalnie ruszył rok później i polegał głównie na udowodnieniu męczeństwa za wiarę ks. Jerzego.

Kult księdza Jerzego Popiełuszki trwa nieprzerwanie w kościele katolickim od wielu lat. Do grobu zamordowanego przez SB kapelana "Solidarności" przybyło już co najmniej 18 mln pątników. Wśród nich byli m.in. Jan Paweł II, Joseph Ratzinger (późniejszy papież Benedykt XVI), George Bush, Margaret Thatcher, Michaił Saakaszwili czy Vaclav Havel. Dotąd powstało też 70 pomników ks. Jerzego w Polsce i 8 zagranicą, 23 symboliczne groby i 140 tablic pamiątkowych (źródło: ekai.pl). 



Zobacz również:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto