Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bedeker warszawski: Pałac Teppera-Dückerta

abc
abc
W naszej ostatniej ankiecie zapytaliśmy Was, jak naprawdę nazywa się rezydencja zwana „Pod Czterema Wiatrami”, mieszcząca się przy ul. Długiej 38/40. Odpowiedź brzmi: pałac Teppera-Dückerta.

Cieszymy się, że przygotowywane przez nas ankiety poświęcone stołecznym zabytkom, cieszą się wśród popularnością. W ostatniej z nich postanowiliśmy poprosić Was o podanie pełnej nazwy obiektu, zwanego popularnie przez mieszkańców Warszawy „Pod Czterema Wiatrami”.

Zaproponowaliśmy Wam różne warianty rozwiązania: kamienicę Jakuba Fontany, pałac Wesslów, pałacyk Wilhelma Ellisa Raua, kamienicę Icka Ajzensztadta, koszary Sapieżyńskie czy pałac Teppera-Dückerta. Ostatnia odpowiedź okazała się prawidłowa.

Pałac Teppera-Dückerta został zbudowany w latach 80. XVII wieku z inicjatywy bracławskiego podstolego Stanisława Kleinpoldta-Małopolskiego, nobilitowanego warszawskiego mieszczanina. Wraz z biegiem lat, urokliwa rezydencja trafiała w ręce kolejnych właścicieli, którzy postanawiali przebudowywać obiekt wedle własnego gustu. I tak oto następnymi posiadaczami pałacu „Pod Czterema Wiatrami” byli Piotr Riaucourt, Piotr Fergusson-Tepper oraz rodzina Dückertów, od nazwisk których pochodzi pełna nazwa budynku.

Rezydencja została gruntownie przebudowana w latach 1769-1780, kiedy właścicielem obiektu był sławny warszawski bankier, Piotr Fergusson-Tepper, uznawany za najbogatszego polskiego finansistę z końca XVIII wieku. Modernizacja pałacu przebiegła wedle projektu Szymona Bogumiła Zuga i wiązała się ze zmianą pierwotnego kształtu budowli.

Co ciekawe, potoczna nazwa tego masywnego barokowego obiektu – pałac „Pod Czterema Wiatrami”, złożonego m.in. z elementów klasycystycznych, wzięła się od posągów eoli (władców wiatru z mitologii greckiej) umieszczonych na filarach bramy głównej prowadzącej w głąb rezydencji.

Budynek bardzo ucierpiał w czasie wojennej zawieruchy i został obudowany w latach 1949-1951 na podstawie planów pochodzących z końca XVIII wieku. Renowacja zabytkowego pałacu, przebiegła pod kierunkiem Ludwika Borowskiego.

Obecnie w budynku mieszczą się oddziały Ministerstwa Zdrowia - m.in. Departament Zdrowia Publicznego, Departament Ubezpieczenia Zdrowotnego czy Departament Pielęgniarek i Położnych.



Czytaj również:
Z miłości do miasta, czyli "dziary" warszawskie [foto+wideo]
Łazienki Królewskie bardziej dostępne
Niezwykłe filmy o pałacu króla Sobieskiego

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto